Knihy: 55 otázek a odpovědí

23. března 2013 v 16:46 | Kariol |  Mládí na křídlech
Řetězák, na který vzpomínám trochu nerada, neboť jsem jej vyplňovala bez jakéhokoli vcítění do otázek. Ale teď si opravdu připadám dostatečně připravená na to, abych na otázky hledala odpovědi. Myslím si, že to byl ten kousek, který Ebolin postrádala. Ani Sedmikráska neuměla najít vhodná slova. Cielin se mezi pečlivě vybranými slovy vůbec nepodobala sobě samé a Airen v sobě nikdy neobjevila něco většího, než jen oslovení. Kariol je zralá na to, aby se pustila do zodpovídání všech otázek, na které dřív nedala odpověď nebo ke které se vyjádřila neohrabaně a lehkomyslně.


1. Oblíbená kniha z dětství?
Milovala jsem pohádkové knížky Eduarda Petišky zdobené jednoduchými, ale krásnými obrázky od Heleny Zmatlíkové. Ještě teď mám vzadu v knihovně Alenčinu čítanku, někde bych určitě našla Anička a básnička, Anička malířka, Pohádková babička nebo Neviditelná Zuzanka.
Eduard Petiška a knížky, které jsem uvedla, jsou pro mě významné i díky faktu, že mne naučily číst. Vlastně to byly první knížky, kde převládal text nad obrázky, které jsem o prázdniny mezi první a druhou třídou přečetla téměř jedním dechem. Díky nim jsem si zamilovala čtení a naučila jsem se proletět se mezi řádky tak, jako bych létala někde v oblacích.

2. Co právě čteš?
Město snících knih od Waltera Moerse. Je to vážně zajímavá knížka plná jiných knih, knižních příběhů a básníků. Jakmile ji dočtu, napíšu o ní něco na blog, protože bych ji už teď, ačkoliv ji nemám ani zpoloviny přečtenou, ráda doporučila všem milovníkům knih.

3. Máš právě nějakou rezervaci v knihovně?
Ano, na knížku Dívka s pomeranči od norského spisovatele Josteina Gaardera. Už se na ni těším, protože jsem si několikrát četla úryvky na internetu a vypadá to extraordinérně. Bohužel budu muset čekat nejméně do konce dubna.

4. Knižní zlozvyk?
Mám dva takové knižní zlozvyky. Jedním je, že nečtu dopisy. Jsem přílš líná luštit písmo a tak přeskakuji, například v Harry Potterovi a vězni z Azkabanu jsem poslední kapitolu v podstatě nečetla, protože se mi nechtělo luštit Hagridův nebo Siriusův rukopis. Tím druhým bývá, i když to nedělám tak často, že si knížku, kterou jsem ještě nečetla, otevřu v půli a přečtu si pár stránek. Sice napoprvé nevím, o čem to je, ale v závěru přijdu o překvapení, protože jsem tu dobrodružnou pasáž, při které bych se měla klepat strachy nebo tetelit blahem, už prožila.

5. Co máš právě půjčené z knihovny?
Romeo a Julie od Williama Shakespeara. Klasika, kterou si už dlouho chci přečíst. A potom knížku od Ivy Procházkové Uzly a pomeranče. Netuším, o čem kniha je, ale jsem zapojena do jedné knihovnické soutěže a měla bych si právě tohle přečíst.

6. Máš čtečku e-knih?
Nemám. Párkrát jsem uvažovala, jaké by to bylo ji mít, i mamka už sahala po peněžence, ale zatím ji doma nevedeme. Držíme se narvaných knihoven plných kouzelných knižních příběhů ukrytých v dřevem vonících papírech. Myslím, že je to i jeden z bodů, proč ráda čtu. Ta vůně je pro mě asi to samé jako pro námořníky pach slané vody.

7. Preferuješ číst jen jednu nebo více knih najednou?
Záleží na tom, jaké ty knihy jsou. Pokud čtu knihu, kterou důvěrně znám a na jejíž obsah se nepotřebuji plně soustředit, můžu k tomu číst i něco jiného, ale ani to nesmí být moc složité. Většinou mám na nočním stolku jen jeden titul, protože se ráda oddávám jen jedné knize, zato však naplno.

8. Změnily se tvé čtenářské návyky od té doby, co jsi začala blogovat?
Ano a hodně. Než jsem začala blogovat, téměř jsem nečetla. Potom, jak jsem se časem seznamovala s novými a novými blogery, mi jistá touha dohnat je, nestát nehybně na práhu knihovny, poručila číst. A já si to znovu zamilovala, jako když jsem byla malá. Postupem času jsem i změnila žánr. Nějak se mi znechutila červená knihovna plná zaláskovaných puberťaček s pupínkem na nose a nenávistí k třídní učitelce. Naopak jsem podlehla fantasy, dobrodružným knihám a klasice, české i anglické.

9. Nejhorší kniha, kterou jsi tento rok četla?
Inu, jelikož jsem tenhle rok nečetla žádnou takovou knížku, dám příklad nejhorší knihy za celou mou čtenářskou "kariéru". A sice "Mrtví do soumraku" - knížka bez nápadu a originality hlavních postav, zato plná hrubek a sprosťáren. Ani nevím, proč jsem ji četla.

10. Oblíbená kniha, kterou jsi tento rok přečetla?
Jé, tak to bychom tu byli ještě zítra. Oblíbených knih mám nespočet, ale budiž, tento rok. Nejkrásnější kniha, kterou jsem tenhle rok přečetla a zamilovala jsem si ji, jsou určitě Křídla od Aprilynne Pikeové. Zatím jsem se nedostala k dalším dílům, protože mám teď hodně věcí na přečtení, ale už se na Kouzlení (druhý díl) moc těším, ale zatím mám plno.

11. Jak často čteš knihy mimo svého oblíbeného žánru?
Červenou knihovnu téměř nečtu, ale když už, tak aby byla spojena s nějakým jiným žánrem. Jak často, inu, to je různé. Co si pamatuji, od ledna jsem žádnou takovou nepřečetla

12. Čteš někdy tu samou knihu vícekrát?
Ano. Několikrát jsem četla celou ságu Stmívání, všechny díly Harryho Pottera a ještě několik jiných titulů - Matyldu od Roalda Dahla, Lev, čarodějnice a skříň nebo Čarodějův synovec z Letopisů Narnie a spoustu dalších. Většinou si knihu znovu přečtu například před shlédnutím filmu, abych si vše zrekapitulovala. Navíc jsem zjistila, že se každým rokem dívám na stejnou knihu jiným pohledem

13. Dokážeš číst v autobuse?
Pokud je co číst, není mi špatně a autobus nejezdí v zatáčkách a jede dost dlouho na to, aby mělo smysl si číst, pak klidně. Mnohem raději mám však čtení ve vlaku.

14. Oblíbené místo na čtení?
Nejlepší místo, kde se mi dobře čte, je postel. Tlumené světlo vycházející z lampičky dá příběhu takový tajemnější nádech. Navíc je má postel pohodlná a i těch pár stránek, které před zavřením očí přečtu, mi poslouží jako kouzelná ukolébavka, která je jen úvodem k hezkým snům.

15. Zásady při půjčování knih?
Požádat paní knihovnici o vytisknutí seznamu knih, neboť se mi už několikrát stalo, že jsem knížku nechala doma a musela potom platit pokutu. Vzít si s sebou igelitku nebo nějakou tašku, protože do školního batohu se mi nikdy nic navíc nevejde

16. Děláš knihám oslí uši? A proč?
V knihách je moudrost a ponaučení, to bych jim spíš měla nasazovat brýle, ne?

17. Píšeš si na okraje stran poznámky?
Nikdy! Je pravda, že do Harryho Pottera v angličtině si píšu obyčejnou tužkou - podtrhávám neznámá slova, píšu si výslovnost nebo něco tak, ale jinak to nedělám. V knihách je dost písmen i bez mé pomoci.

18. A do učebnic?
Ehm, do učebnic jo. Do učebnic si píšu, hlavně do angličtiny. Ne proto, že bych je chtěla zničit, ale protože si vždycky řeknu "Alespoň to ti, co ji dostanou po mně, nebudou muset hledat nebo doplňovat jako já!" Ani nevím, proč to dělám, ale myslím, že to není takový hřích. Stejně to ti lenoši z primy (zvlášť ti, co učebnice po mně dostanou) nebudou chtít vyplňovat sami, jak je tak znám.

19. Ve kterém jazyku čteš nejraději? V kolika dohromady to zvládneš?
Samozřejmě, že asi jediným jazykem, ve kterém můžu nerušeně číst, je čeština. Taková ta stará čeština, všichni jistě víte, co myslím, mi také až na nějaká lidová slova obvykle problémy nedělá. S angličtinou je to horší. Ale už můžu prohlásit, že jsem bez obtíží přečetla Sleeping beauty nebo The magic porridge pot

20. Co musí kniha mít, aby sis ji zamilovala?
Ta kniha nesmí postrádat nápad. Kouzlo, příběh snů, něco neohraného, dobře volená slova a ... je to u každé knihy jiné. Některé knihy si mé srdce získají první stránkou, některé až poslední větou. Nejsem specifický člověk

21. Co musí kniha mít, aby jsi ji doporučila dále?
Musí se líbit i mně. Nedoporučila bych někomu knihu, která mě nezaujala. Obvykle říkám svůj názor tak, jak to cítím a u knih to dělám často. Zeptáš-li se mě na knížku, jestli je dobrá ke čtení, můžu odpovědět různě. Že se mi moc líbila a doporučuji. Že jsem si zamilovala některé pasáže, ale byli okamžiky, kdy mne řádky nepohltily. Že jsem měla velká očekávání a nakonec jsem byla zklamaná. Nebo se naopak z těch malých stalo velké, hezké překvapení. Že jsem knihu nečetla a nemůžu posoudit, ale chystám se na ni. Je tolik možností, ale vždycky záleží hlavně na tom, aby kniha zaujala mě. Ať si každý čte, co chce, ale proč doporučovat něco, s čím sama nejsem spokojená?

22. Oblíbený žánr?
Fantasy. Jednoznačně fantasy, ve kterém se objevují dobrodružné řádky, mrazivé scény, romantické osudy a nepohasínající naděje.

23. Žánr, který čteš nejméně (ale chtěla bys více)?
Asi historie. Nemusí to být vyloženě učebnice dějepisu, ale chtěla bych si přečíst knížky, které mi trochu osvětlí dějiny. Starou klasiku, ve které se kromě osobních příběhů ukrývá i život za Rakouska-Uherska nebo tak. A druhým žánrem jsou detektivky. Je zajímavé, že na ně ráda koukám v televizi, ale jsem líná si něco přečíst. Chci to napravit

24. Největší inspirativní kniha, kterou jsi tento rok četla?
Zatím jsem takovou nečetla. Obvykle se totiž knihami neinspiruji, takže se na to ani moc nesoustředím. Takže tahle otázka zůstává bez odpovědi.

25. Oblíbená svačinka ke čtení?
Ovocný čaj s lžičkou medu nebo hořká čokoláda. Nebo Rafaelo.

26. Jak často vybíráš knihy podle obálky?
Inu, moc ne. Spíš si je vybírám podle recenzí a nebo podle svého subjektivního přesvědčení o tom, že bych tu knihu musela mít přečtenou. A nebo vybírám podle žánru v knihovně. Ale když i to selže, není nic jednodušího než nechat se okouzlit zajímavou obálkou, nebo třeba názvem.

27. Jak často souhlasíš s negativní knižní kritikou?
Upřímně, když už čtu recenze, tak o knihách, které neznám, nebo kritiku, kde žádná negativa moc nejsou. Spíš se setkávám s negativní kritikou u filmů a tam často nesouhlasím

28. Co psaní negativních recenzí?
Nějak neumím. Je to snad dar nebo osud, náhoda, co já vím, ale ještě nikdy jsem nečetla knihu, na kterou bych negativní recenzi psala. Protože když už tu hroznou knížku čtu, na recenzi zapomenu.

29. Kdybys mohla číst v dalším cizím jazyce, který by sis vybrala?
Určitě v Angličtině, to je základ. Spousta textů je v angličtině lepších než v češtině, i když jsou výjimky. Dále také v němčině (i když německy vůbec neumím), protože knížky z období druhé světové války a před první světovou, bývají plné německých výrazů a tak. A upřímně, jsem líná přetáčet pořád na konec knihy, takhle by to bylo jednodušší. A posledním jazykem určitě francouzština. Ten jazyk je prostě krásný a já toužím po tom si jednou přečíst nějakou francouzskou poezii, protože podle mého je právě francouzština poetický jazyk. Ale taky jsem v tomhle jazyce úplně ztracená, vlastně jsem ještě ani neztratila směr, neboť jsem se žádným nevydala.

30. Nějvětší knižní výzva?
Ta, kterou mám teď. Sepsala jsem si sto knih, které si už dlouho chci přečíst, nebo bych si je měla přečíst a nebo je mám v knihovně a je mi jich líto, protože jsem je ještě nečetla. Takže hurá do toho, už mám dvě odškrtnuté

31. Největší knižní výzva, do které se stále bojíš jít?
30 days book challenge. Četla jsem si ty otázky a vůbec nevím, jak bych na ně odpověděla. Možná je to ještě těžší než 30 days song challenge a 10 dní dohromady. Asi to ještě bude dlouho trvat, než se k plnění odhodlám.

32. Oblíbený básník?
Luné, která všechna slova promění v nejkouzelnější verše a Shakespeare, jestli se počítá jako básník. Nicméně Romeo a Julie mi dala jasnou představu o jeho fantastickém, výstižném a přesto dechberoucím pojetím příběhu.

33. Kolik knih si obyčejně půjčuješ z knihovny?
dvě, tři. Někdy i víc, obvykle na prázdniny. Jinak zůstávám u toho mála, neb si většinou knihy musím rezervovat a dostávám je tedy v jiný den.

34. Vrátila jsi už knihu do knihovny bez toho, aby sis ji přečetla?
Ano, těch bylo. Naposledy to byla kniha Zákopy z edice Můj příběh. Nestihla jsem ji přečíst, úplně jsem na ni zapomněla a mrzelo mě ji vracet nepřečtenou. Půjčím si jí znovu

35. Oblíbená knižní postava?
Jé, těch je. Kaitlyn ze záludných Temných vizí, Laurel z kouzelných Křídel, Alice z oblíbeného Stmívání, Lucinka z magických Letopisů Narnie, Mikuláš z vtipných Mikulášových patálií, Matylda ze stejnojmenné knihy.

36. Oblíbený knižní záporák?
Severus Snape, který si mé srdce získal hlavně v posledním díle. Myslím, že vzhledem k tomu, jak zde byl popsán, je to pochopitelné.

37. Knihy, které si obyčejně beru na prázdniny?
Nejsou nijak dlouhé, protože menší knihy se lépe skladují. To platí, když jedu třeba na tábor - hodím do kufru dvě menší knížky a ve volnu si někde v lese nebo u ohniště čtu. Ale třeba k babičce k bazénu, tam si ráda vezmu nějakou tlustou, obsáhlou knihu plnou příběhu, protože tam se mi to hezky čte a ani nevnímám, kolik toho přečtu.

38. Nejdelší doba, kterou si nečetla?
Byla dost dlouhá. Možná i celý rok. Bylo to někdy v období, kdy jsem chodila do čtvrté třídy. Během toho roku jsem se chovala jako naprostý fracek - sprostá, líná, závislá na televizních pitomostech, řešící každou holčičí blbost. Stydět se za to mi je na nic, ale nerada o tom mluvím. O období mé první puberty. Druhá přišla v primě, ale ne v takovém měřítku, ta se nesla spíš v trochu jiném duchu.

39. Kniha, kterou jsi nedokázala/nemohla dočíst?
Je jich víc. Mezi dvě, které jsem nedočetla, ale jistě jednou dočtu, jsou Babička od Boženy Němcové a Jiráskovi Psohlavci. Ne, že by to byly knížky, které mě nebavily, ale nějak jsem neměla chuť číst si večer o nečem, co ani nevím, co znamená. Například v Psohlavcích je hodně starých lidových slov, která mi vrtají hlavou. Ne, že bych se neuměla zeptat naší češtinářky druhý den ve škole, ale jak by se vám četlo, kdybyste nerozumněli ději? A další knížkou, kterou už nikdy číst nechci, je onen titul Mrtví do soumraku. Byla jsem tím tak znechucená, že jsem to prostě nedočetla. A nelituji toho.

40. Co tě dokáže při čtení vyrušit?
Lidé. Když na mě někdo mluví, je to jako bych se probudila. Vynořila z myslánky, přišla k vědomí. Proto si ráda čtu na místech, kde mám zaručeno, že budu mít klid.

41. Oblíbená filmová adaptace?
Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň. Ne, že by to bylo nějak výrazně podobné knize, detaily a tak, ale moc se mi líbilo celkové zpracování a docela i výběr herců. A také Aslan Usmívající se A potom ještě Rozbřesk II.část. Tam mě zase zaujal takový nový pohled na věc. Pohled očima upíra - jasné, barevné, výrazné. A v tomtéž filmu jsem si taky oblíbila hlášky, ale pouze v originále. Český dabing se mi vůbec nelíbí.

42. Adaptace, která tě totálně zklamala?
Nyní budu mluvit o filmu od Disneyho Tři Mušketýři. Nemám nic proti knížce, která se mi moc líbila, ani proti francouzské verzi z osmdesátých let, ale zpracování od Disneyho bylo opravdu vrcholem. Nejen, že byl celý příběh zcela převrácený a zamotaný, ale i herecké obsazení vůbec neodpovídalo knižním popisům. Dvacetiletý král, skoro stejně starý jako d´Artagnan. Athos, Portos i Aramis jsou vyobrazeni jako děvkaři, ožralové a nedisciplinovaní třicátníci. Fakt, na tohle zpracování se raději nedívejte

43. Jak často čteš spoilery?
Moc často ne. Obdivuji blogery, kteří při psaní recenzí spoiler nenapíší. Mně to bez toho moc nejde.

44. Nejvíce peněz, které jsi najednou utratila v knihkupectví?
Odhaduji tak pět set korun. Kupovala jsem knížku kamarádce k narozeninám a záložky pro spolužačky k Vánocům. Jinak většinou nakupuji po jednom kusu, takže obvykle tam nechám tak tři nebo čtyři stovky.

45. Jak často knihu před čtením prolistuješ?
To je různé. Třeba tu, co mám zrovna rozečtenou, Město snících knih, jsem musela prolistovat kvůli fotce v záhlaví. Původně jsem totiž hledala text, kde by bylo neskloňovaně napsáno "Město snících knih", ale protože jsem ho nenašla, rozhodla jsem se pro tuhle možnost.

46. Důvod, pro který by si v polovině knihy čtení vzdala?
Příběh, který mě vůbec, ale vůbec nebaví, nenadchl mě a nevěřím v jeho pozdější smysluplnost.

47. Máš knihy ráda uspořádané?
Ano. Mám ráda srovnané knihy podle témat, sérií, spisovatů nebo nakladatelství, to je různé. Například jsem si vyhradila poličku pro knihy v angličtině a učebnice angličtiny a slovníky.

48. Skladuješ knihy doma nebo je po přečtení posouváš dál?
Knihu, kterou dostanu, si samozřejmě nechávám. Dávám si jí do knihovny, pokud nemám volno, posunu nějakou starší knihu do druhé, zadní řady.

49. Jsou knihy, kterým se vyhýbáš?
Jsou. Jak už jsem zmínila, je to červená knihovna všeho druhu, knihy ze série Pravá krev (tam právě spadají Mrtví do soumraku) a Upíří deníky.

50. Kniha, která tě rozesmála?
Mezi tohle patří určitě Mikulášovy patálie. Kdo by se nad nimi alespoň jednou nezasmál? A potom si vzpomínám, že jsem se několikrát zasmála nad Harrym Potterem, většinou když něco říkal Neville, nebo nad Stmíváním, když Bella byla naštvaná na Edwarda.

51. Kniha, která tě rozhněvala?
Jé, těch už taky bylo. Naštval mě Nový měsíc a Zatmění, i když jen částečně. Nesnášela jsem, když Bella pořád váhala, koho si vybrat. Možná proto, že to zatím vůbec neumím pochopit.

52. Kniha, která tě rozplakala?
Temné vize: Odhalení, tedy první díl. Posledních několik stránek jsem opravdu brečela. Dojala mě něžnost Kaitlyn k Robovi nebo Gabrielovi. Tehdy jsem slzy opravdu nezadržela.

53. Kniha, od které jsi neměla žádná očekávání, ale nakonec se ti líbila?
Tři mušketýři. Přiznám se, že když s ní máma vytasila "Holky, tahle knížka je fajn, přečtěte si to!", vůbec se mi do toho nechtělo. Ale po přečtení trochu nudného úvodu jsem ji zhltla jako knedlíčkovou polévku - rychle, bez obtíží a s blažeností ve tváři.

54. Kniha, od které jsi očekávala moc, ale nakonec se ti nelíbila?
Prokletý maturiťák. Ne, že by se mi kniha nelíbila, spíš jsem čekala něco úplně jiného. Souvislý příběh, ne několik povídek plných jiných, trochu ohraných témat. Ale není to možná nejlepší příklad, protože se mi kniha vpodstatě líbila, jen ne tak, jak jsem si to představovala.

55. Oblíbené čtení na odreagování?
To, co v tu dobu čtu, mi většinou poslouží k odreagování dobře. Město snících knih určitě

Kariol
 


Komentáře

1 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 23. března 2013 v 17:11 | Reagovat

Taky bych si mohla dát nějaký literární dotazník. Ačkoli jsem tuhle přemýšlela, že si dojdu do knihovny a napíšu si seznam všeho, co jsem tam přečetla - otec prohlásil, že jsem magor :D

2 Annika Annika | 23. března 2013 v 17:27 | Reagovat

Dívku s pomeranči jsem četla. je to nádherná knížka. Gaarder celkově je můj oblíbený spisovatel. moc doporučuji!! :-)

3 Luné Luné | Web | 23. března 2013 v 17:55 | Reagovat

Nádherné. I když jsem se s většinou příběhů knížek mezi řádky nikdy neviděla, připadají mi jiné, zvláštní, tajemné. Nu, akorát stále trošku nemůžu pochopit lásku ke Stmívání..
Jé, já už se také počítám mezi básníky? Děkuju moc :)

4 Thalia Thalia | Web | 23. března 2013 v 18:11 | Reagovat

Tak to je pěkně napsané :-) Já bych si také měla udělat pořádek v přečtených knihách, ztrácím přehled..

5 Kariol Kariol | Web | 23. března 2013 v 18:13 | Reagovat

[1]: Tak to já slýchám denně :-D
[2]: Já si četla úryvky :-) Těším se na ni :-)
[3]: Ty ses tam počítala vždycky ;-)
[4]: Tak pořádek, ten jsem ve věcech neměla nikdy :D

6 Naty Naty | Web | 23. března 2013 v 21:34 | Reagovat

Dívku s pomeranči jsem také četla, moc se mi líbila. S třídou jsme na tom byli i na divadelní hru, knížce ale nemohla konkurovat..Kniha Křídla se mi taktéž moc líbila akorát jsem byla trochu zmatená z toho konce, nějak jsem nepochopila koho si Laurel vybrala..Uvažuju, že si pujčím tu knihu Město snících knih, když tady tak hezky o ní píšeš..:) A pokud ti můžu doporučit knížku, která mě naprosto nadchla tak to je Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, určitě stojí za přečtení. Myslím, že se snad musí líbit každému, ale kdo ví, každopádně já se k ní ráda vracím a je to moje srdcovka..

7 Fée Fée | E-mail | Web | 24. března 2013 v 17:55 | Reagovat

30 days book challenge je asi docela výzva, pokud se teprve rozečítáš. Určitě si počkej, až se na ní budeš stoprocentně cítit, i pro mě jsou některé úkoly zapeklité a to přečtu přes sto knížek ročně :))
Dívka s pomeranči je dobrá volba, na tu si počkej, určitě se ti bude líbit. A kdybys měla někdy zájem o filosofii, určitě sáhni po Sofiině světě od téhož autora, já jej vždycky otvírám, když jsem ve stresu a nebo nemůžu usnout.

Jinak chválím tvoji snahu číst anglicky, kdyby to hodně nešlo, zkus si někde vypůjčit něco zjednodušeného, aby sis posilnila sebevědomí :)

Jo a Babičku jsem tedy ještě číst nezkoušela, ale moje vlastní babička mi říkala, že si tuhle knížku užila pořádně až teď, v důchodu, takže se netřeba trápit tím, žes ji nedočetla. Na každou knížku se najde správný čas. A když ne, tak za to pro tebe nestojí.

A ještě moje doporučení knížek pro tebe: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby. Florence a Giles. Howlův putující zámek.
(na všechny mám recenze na knižním blogu :))

8 Vendy Vendy | Web | 26. března 2013 v 21:07 | Reagovat

To je úžasný dotazník a stejně tak úžasně zodpovězený. Dobře jsem si početla, ledaccos se dozvěděla nejen o knihách, ale i o tobě, a můžu říct, že jsi popošla o pěkný kus dopředu...
Taky se mi líbilo to porovnání různých osobností pod různými jmény, i když Ebolin byla asi nejsvéráznější, i když mladší(ale to patří k růstu, nemůžeš čekat, že budeš stejná v jedenácti, ve dvanácti nebo ve třinácti), Sedmikráska, Cielin a Aireen se mi taky zdály být spíše hledacími bytůstkami, ale i to patří k věci, nemusíš se stydět za žádnou z nich, milá Kariol.
A zpátky ke knižnímu dotazníku, protože hlavně o tom to je... je dobré, že se pouštíš i do dalších žánrů, zkoušíš číst i něco jiného, stejně si jinak nemůžeš udělat vlastní názor než tak, že se některými knihami a žánry zkrátka pročteš. Taky zjistíš, že není fantasy jako fantasy (to už jsi možná zjistila) a stejně tak není romance jako romance... Nejsmutnější je, když člověk sáhne po nějaké knížce z určité oblasti a zrovna chytne nebetyčnou slátaninu. Pak si řekne, že je to všechno kravina a po jiné už se neohlídne... :-?
Ty máš dobrý výběr a stejně tak dobrou knihovničku, jak jsem viděla ve starších blozích (mimochodem, myslíš, že bys ji chtěla umístit i sem? Knihovničky jsou nestárnoucí a pořád zajímavé...)
Sofiin svět, jak doporučovala Fée, si určitě přečti, je to moc dobrá kniha, přiměje k úvahám a přitom není nudná a suchopárná.
Potěšili mě Tři mušketýři, to byla moje oblíbená, svého času a možná by se mi četli dobře i dnes. S Babičkou se netrap, možná ti přijde víc k chuti až za pár let, k některým knihám člověk musí prostě uzrát...
Co bych ti doporučila? Těžko říct, myslím, že už máš sáhodlouhý seznam a mám dojem, že jsem ti i pár tipů posílala...
Nevzpomenu si už, co to bylo, ale třeba Dobrodružství Toma Sawyera se mi líbilo i jako malé i jako dospělé, což znamená, že kniha je fakt dobře napsaná. Autor je Mark Twain.
V některých bodech se i shodneme, třeba čtení a zobání nějakých dobrůtek při tom, čtení v autobuse, pokud nejsou zatáčky (taky mi nedělají dobře), pamatuji si, že u některých knih jsem si podtrhávala zajímavé pasáže, většinou obyč tužkou, aby se to dalo vygumovat.
Ale co nepochopím, jak můžeš číst odzadu nebo od prostředka... i když ten prostředek ještě ujde, ale vím, že jsou lidi, kteří nalistují poslední stránku, přečtou si konec a pak začnou číst od začátku. Vždyť se absolutně připraví o kouzlo překvapení!
Já ti to nezazlívám, vím, že to tak někteří lidi dělají a zlozvyk je prostě zlozvyk ;-), ale zkrátka to nechápu. :-)

9 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 28. března 2013 v 20:41 | Reagovat

Výborný dotazník, otázky jsou vyšperkované tak, že jsem se přistihla, jak na ně nejdříve odpovídám sama a až potom si čtu tvé odpovědi (většinou to bývá naopak :))
S první otázkou se musím naprosto ztotožnit, jelikož mi čítanky od Eduarda Petišky otevřely dveře do knižního světa, ve kterém se dodnes mileráda procházím...

10 PaPája PaPája | Web | 30. března 2013 v 15:14 | Reagovat

No nee? Páni já tě našla! :D :) Ty si  Ebolin, Cielin apod. v jednom, že? :)
Jéé, to jsem ráda:)

11 Kariol Kariol | Web | 6. dubna 2013 v 13:33 | Reagovat

[6]: Děkuji za tip! :-)
[7]: Také děkuji za tipy :-) Inu, viděla jsem, že ty už knižní výzvu plníš :-) Já jsem zatím zůstala u hudby, ale teď jsem se ve čtení docela rozjela, tak uvidíme :-) Třeba ten projekt jednou také dokončím :D
[8]: Nejspíš bych to ani nevydržela a zase si ji sem dám, mám strašně ráda všechny věci pohromadě :-)
[9]: To jsme dvě :-)
[10]: :-)

12 Zuza Zuza | Web | 26. dubna 2014 v 19:17 | Reagovat

Zaujalo mě to tak, že jsem ti to v rámci prokrastinace musela ukrást a taky vyplnit:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama