Křídla

2. dubna 2013 v 20:29 | Kariol
Křídla - Aprilynne Pikeová

Originální název: Wings
Počet stran: 294
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2011

"Úžasný debut." - Stephenie Meyerová, autorka ságy Stmívání
"Aprilynne Pikeová nadchla svým debutem i slavnou autorku ságy Stmívání Stephenii Meyerovou. Není divu, příběh - originální fantasy s přídechem thrilleru a horroru, ale i s prvky love story - o dívce se zvláštním jménem Laurel se čte doslova jedním dechem. Patnáctiletá hrdinka jde poprvé do školy (předtím ji učila matka) a snaží se přizpůsobit novému prostředí. Brzy najde přítele, který jí podá pomocnou ruku. David se nemusí přemáhat, nová spolužačka je nesmírně krásná, jemná a milá dívka. Vypadá jako víla, říká si David, ale to ještě netuší, že není daleko od pravdy a že jej po boku Laurel čekají pěkně horké chvíle. Bytosti z jiného světa se dostávají mezi lidi a začíná boj na život a na smrt."


Nevím, jestli někteří z vás jsou občas líní číst a potom danou knihu, do které se jim tolik nechtělo, přečtete během večera, vlastně spíš noci. Ani mně se to tak často nestává, ale zrovna u knížky Křídla od Aprilynne Pikeové tomu tak bylo.
Vlastně jsem na tuhle nádhernou, neodolatelnou a čtivou knížku narazila díky takovému neúmyslnému tipu Luné, když jsme si o knížkách psaly.
Vypůjčila jsem si knížku z knihovny, položila ji na noční stolek a tím to na pár dní vyhaslo. Opravdu jsem byla tak šíleně líná, že jsem ji tam nechala ležet. Ale jednou večer jsem byla strašně unavená, takže vyčistit zuby a do postele. Jenže jsem nemohla usnout - myslím, že to všichni známe, únava, která se nechce ponořit do klidného snění. Takže jsem sáhla po knize a začetla se.

Tehdy mi bylo dvanáct a číst o patnáctileté holce mi nepřišlo nijak nezajímavé, zvláštní nebo tak. Ba naopak mě strašně baví číst "deníčky" starších, řekla bych rozumnějších holek. Třeba taková série od Lauren Myracle 11, 12, 13 a 14 (samostatné knížky) byla o puberťačce téměř bez mozku - aneb řešit jen kamarády, kluky a oblečení.
Jak jsem zmínila, knížku jsem přečetla jedním dechem, možná i dvěma. Nicméně jsem se do příběhu tak začetla jako už dlouho ne - naposledy jsem takové opojení zažila snad u Harryho Pottera nebo Stmívání.
Když jsem na internetu hledala knižní anotaci, trochu jsem se pozastavila nad dvěma věcmi. Jednou z nich je fakt, že celé shrnutí na zadní obálce knihy je jaksi nepřesné. Stroze vyjádřené, jako by nešlo o nic moc zajímavého. Uvnitř vazby se mezi řádky skrývá daleko víc, než je na první pohled patrné.

Druhým nárazem mých očí byla kritika v komentářích. Ani nevím, jestli jsem já při čtení zažívala nudu, nespokojenost nebo nedočkavost z dobrodružství, které se v knize prý neobjevilo. Možná je to tím, že jsem s knihou spokojená, možná jsem na nudné nebo nezáživné prvky narazila, ale snad mě omlouvá fakt, že jsem knihu četla před půl rokem.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Díky nevyřčenému tipu Luné. Chtěla jsem si přečíst kousek z toho, co se i jí líbí.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Těžké rozhodování.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Les.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Tohle je taková sporná otázka, vlastně i odpověď. Možná se očekává, že bych se ráda podobala Laurel - krásné, chytré a navíc výjimečné dívce. Ale upřímně, asi bych to nechtěla. Těžké rozhodnutí, které ji na konci knihy čeká, mě od toho odradilo. Takže na tuto otázku nemám odpověď.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Na tomhle příběhu se dá najít spousta pozitiv. Jedním je, že jsem si "rozšířila" své "znalosti" co se týče mytologického, nereálného a magického světa. Florely tam určitě patří.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Inu, chování některých postav mi přišlo trochu nepřirozené. Hlavně ten vztah Davida s Laurel mi přišel takový... zmatený. Uspěchaný a nepřirozený. Ale třeba je to jen můj subjektivní pocit.

Omlouvám se Annice, že jsem si od ní jako opička vypůjčila styl psaní recenzí. Ale Knihy v mých myšlenkách je dobrý projekt, takový k zamyšlení. A právě to bych měla trénovat.

Kariol
 


Komentáře

1 Naty Naty | Web | 2. dubna 2013 v 20:46 | Reagovat

Já tedy knížku taky četla, dokonce ji přečetla stejnou rychlostí..Píšeš, že vztah Laurel a Davida ti přišel uspěchaný, ale co teprve Tamani? Víš, přišlo mi, že Tamani si ji přivlasťnoval, jako by Laurel byla jenom jeho. Přitom David byl ten, který s ní byl po celou dobu, byl to on, který ji to pomohl v těžkých situací, proto mi tam Tamani, tak trochu vadí..Na konci mi ještě trochu vadilo, že přesně nevím, koho si Laurel vybrala jestli Davida nebo Tamaniho..Každý tu knihu pochopil, ale jinak..:)

2 Annika Annika | 3. dubna 2013 v 7:47 | Reagovat

vida, to vypadá jako docela zajímavá knížka :-) jsem si jistá, že jako mladší by se mi líbila. teď bych si ji ale asi už nepřečtla. dříve mě také bavilo číst o "starších" hrdinkách, než jsem tenkrát byla - teď už bych ale byla o čtyři roky starší než Laurel, a nejsem si jistá, jestli by mě bavilo dívat se do světa "patnáctek", kterým už jsem si po dost trnité cestě prošla a chci na něj zapomenout. raději už se dívám do světa dospělých, který mě čeká :-)
také se mi líbí design obálky - ten se tvůrcům pěkně povedl :-) a jak už jsem psala do komentáře u "kdybych byla..." - autorka má krásné křestní jméno :-)
že sis vypůjčila styl psaní recenzí mi nevadí, neberu to jako opičení :-) taky se mi Abbyin projekt líbí. člověka to donutí přemýšlet i o věcech, u kterých by při četbě tolik nepřemýšlel.

3 PaPája PaPája | Web | 3. dubna 2013 v 15:38 | Reagovat

Noo, tyhle knížky nejsou zrovna můj šálek čaje. Nadpřirozeno je mi už trošku protivné, protože je všude v těch knížkách (Harry mě samozřejmně nikdy neomrzí!:D)

Ale tohle by možná mohlo být pěkné, když i říkáš, že to má spád a rychle si to přečtla:).

Díky za doporučení! :))

P.S.: Taky nemám v oblibě ty knížky o "bezstarostných" holkách-příkladem je Dívka 15, 16-to je brak jako p... :DD :))

4 Fée Fée | E-mail | Web | 3. dubna 2013 v 17:49 | Reagovat

Myslím, že většina kritiků prostě jen vyrostla z cílové skupiny čtenářů. Myslím, že tobě se líbila právě proto, že jsi přesně ve věku vhodném pro čtení takových knížek a je skvělé, že sis našla knížku (a potažmo i sérii, neb má dílů více), která tě tak nadchla! :)
Jinak bych příště prosila trochu členitější text :)
Jo a to shrnutí na knížce, anotace... Málokdy se mi stane, že by mě anotace nezklamala. Buď prozradí příliš a nebo s knihou nesouvisí. Můžeš třeba na začátku recenze shrnout začátek (nikoliv konec) příběhu, nebo nějak nastřelit děj, sama.

Jinak mi to jako začátečnická recenze přijde hodně dobré, skoro bych si tu knížku přečetla (ale žánr Young adult moc nemusím). Můžeš příště zkusit víc rozvést, co přesně se ti na knížce líbilo i nelíbilo. A i proto podle mě (ale třeba se pletu) zjistíš, že jednodušeji se píšou recenze na čerstvě dočtené knihy.

P.S. Vážně zkus "O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby". Mohlo by se ti to líbit, je to úžasně střelená pohádka!

5 Thalia Thalia | Web | 4. dubna 2013 v 17:28 | Reagovat

Nevím, jestli by mě taková knížka bavila, ale chápu, že tebe to zaujalo. Nemůžu si pomoct, na můj vkus je Laurel až příliš dokonalá a takové hrdiny já prostě ráda nemám, zvlášť když se jedná o krásnou a milou dívku - ale to je můj názor a můj problém, nikoliv třeba chyba autorky :-) S takovými dívkami se totiž neumím ztotožnit a pokud jsou mezi hlavními postavami, mám s nimi problém.

6 Mniška Mniška | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 9:07 | Reagovat

No, věř mi, že bych se do něčeho takového klidně začetla mít čas. Ale na stole mám samou historii a filozofii. Báječných knih je nasvětě tolik, přijde mi, že člověk nemůže za svůj život stihnout všechny je objevit a přečíst :)

7 Luné Luné | Web | 7. dubna 2013 v 12:09 | Reagovat

Překrásně napsaná recenze. Kdybych knížku už předtím nečetla, určitě bys mě do říše florel nalákala.
Byl to zvláštní příběh.. občas trošku moc přeslazený, ale krásný :)

8 Vendy Vendy | Web | 7. dubna 2013 v 21:53 | Reagovat

S těmito knihami se roztrh pytel, ale podle tvé recenze právě tato může být opravdu chytlavá a čtivá. Je zřejmě cílená na určitou věkovou skupinu, ale to nevadí, aby si ji nepřečet každý, kdo chce... :-)
Beru to jako další zajímavý tip.

9 Elisis Elisis | Web | 10. dubna 2013 v 21:13 | Reagovat

Zkusím se po této knize porozhlédnout, to tajemno mě láká. V knihovně ale není moc velký výběr, tak se obávám, že na ni nenarazím, ale zkusím se poptat, třeba by se mohla objednat :) Tvá recenze mě "navnadila", vážím si takovýchto článků :) A Kniha v mých myšlenkách je projekt, takže otázky jsou pro všechny, nebo se pletu? Psala jsi totiž o tom, že Ti přijde, jako by ses opičila ;)

10 Vendy Vendy | 11. dubna 2013 v 23:51 | Reagovat

[9]:Taky jsem viděla Knihu v mých myšlenkách na více blozích, takže to je projekt a neopičíš se, jen posíláš dál dobrý nápad. :-)

11 Kariol Kariol | Web | 9. prosince 2013 v 22:23 | Reagovat

[1]: Ano, úplně s tebou souhlasím. :-)
[2]: Jo, o mladších už mě to taky nebaví. :-D
Děkuji, žes to tak vzala, nemyslím projekt, spíš podobnou strukturu jsem si půjčila. :-)
[3]: Alespoň vím, co nikdy nečíst. :-D
[4]: Od tvého komentáře uběhla spousta měsíců a já doufám, že jsem se polepšila. Doporučovanou knížku jsem s nadšením přečetla a zrecenzovala ji, jak jistě víš, tak snad už jsem se v psaní trochu zdokonalila. :-)
[5]: Taky mě úplná dokonalost štve, ale vzhledem k nereálnosti celého příběhu se snažím nebrat na to zde ohled. ;-)
[6]: Ano, už jen můj seznam má dvě stě položek a to jsou jen nějaké tituly. A kolik knih ještě bude napsáno! O_O :D
[7]: Děkuji, žes mě k Laurel přivedla! :-)
[8]: To jsem ráda! 8-)
[9]: Jak už jsem napsala Annice, nejde o ten projekt, spíš o strukturu celého článku. ;-)
[10]: A že to je dobrý nápad. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama