Šípková Růženka

8. června 2013 v 19:28 | Kariol |  Mládí na křídlech
Šípková Růženka - Petr Iljič Čajkovskij

V divadle jsem byla jen párkrát v životě. Asi nejhezčí to bylo někdy v roce 2007, kdy jsme s rodiči navštívili jakýsi klavírní koncert v Rudolfínu. Když nám proto profesorka češtiny, která organizuje takové ty akce výhodné pro školy, oznámila, že má čtyři volná místa do Státní opery, ruka mi vylétla snad výš než kdy předtím. Možná jsem se hlásila opravdu jako první, možná mi pomohla má drobná protekce u paní profesorky, ale nakonec si mě a další tři holky vybrala a já se tetelila blahem. V pondělí to kvůli situaci v Praze vypadalo, že se nejede. Ale naštěstí se to všechno nějak domluvilo, překroutilo, naplánovalo a v úterý 4.června jsem seděla v modrém autobuse ICOM, na sobě jsem měla společenské šaty, flitrované bolerko a mámin společenský kabát a těšila jsem se na následující zážitek...Autobus nás vyhodil kousek od Václaváku a před dvouhodinovým představením jsme navštívili McDonald. Hrdě se přiznávám, že do "mekáčů" nechodím, možná někdy na záchod. Jsem upřímně ráda, že ho ve Slaném nemáme. Inu, nechtěla jsem se cpát těmi blafy, ale něco jsem snís musela. Nejlevnější řešení byla houska se sýrem a zeleninou za 70 korun. Ano, je to opravdu neuvěřitelný... Příště si beru svačinu!

(Fotka propůjčena z archivu Národního divadla zde.)

Před jedenáctou hodinou už jsem si ve Státní opeře Praha svlékala kabát, odevzdávala ho šatnářce a šla se usadit do druhé řady v hledišti. Chvíli jsem pozorovala malé orchestřiště přímo pod jevištěm. Nevím proč, ale opravdu ráda pozoruji lesní rohy. Když hrají profesionálové, já se sama sebe ptám "Dokázala bych to také někdy zahrát?".
Pak se všichni usadili, vypnuli své telefony a v očekávání sledovali zvedající se oponu.
Nevím, jestli bych slovy dokázala popsat celé představení. Můj obdiv si zaslouží kouzelné víly, které dokonale tančily, nad nimiž vynikla snad jen úchvatná, drobná a krásná baletka Růženka v podání Andrei Kramešové. Získala můj obdiv i proto, že ještě deset minut po píchnutí šípkovou růží neobyčejně dobře tancovala.

Pobavily mne převleky baletek a baleťáků do podoby zvířat - jednorožec, vlk, srnci a holoubek, všichni byli výborní.
Baletky se neúnavně točily na špičkách, zvedaly hubené nožky a skvěle vyjadřovaly své pocity právě tancem. Baleťáci byli v upnutých legínách poněkud nápadní, ale rozhodně to předčili vysokými skoky s jakýmisi profesionálními cviky, není mi znám jejich název. Prince Desiré si zahrál baleťák profesionál svého oboru Adam Zvonař.
V některých chvílích jsem si více než baletu samotného všímala hudby. Pan dirigent do řízení orchestru dal úplně všechny city, prožíval to a stal se součástí kouzelné melodie. Pamatujete si na pohádku Šípková Růženka od Disneyho? Řekla bych, že naživo je ta hudba o mnoho, mnoho krásnější...
Příběh pohádky vyprávět nebudu, všichni ho známe. O to kouzelnější však bylo vidět ho i jinak než v knížce či filmu. Protancovat se pohádkou, zní to krásně, že?

Kromě celkového uchvácení z prvního baletu, který jsem ve svém životě viděla, by stálo za zmínku i divadlo, ve kterém jsem celou tu dobu seděla. Nádherná Státní opera! Vyřezáváné ornamenty, malé balkónky, několik opon, malby na místech, kde bych to opravdu nečekala, veliký křišťálový lustr... kouzelná atmosféra!
Petr Iljič Čajkovskij si získal mé srdce a pár předchozích dnů nedělám téměř nic, jen poslouchám melodickou hudbu Labutího jezera, Šípkové růženky a další kouzelné zvuky, které Čajkovskij napsal na papír.

Omlouvám se, že jsem se se svým zážitkem nepodělila už dřív, ale nebyla energie. Taktéž prosím za přimhouření oka nad nekvalitními fotkami, ale bez blesku se s mým malinkým starým foťáčkem fotí trochu špatně. A poslední omluvu věnuji těm, kterým by se tento článek zdál hektický a nesystematický. No jo, pocitům nezabráním.

Nejkouzelnější melodie začíná až po třiceti vteřinách.
Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ★

Kariol
 


Anketa

Ty a knihy?

Čtu a rád/a 85.7% (90)
čtu, ale z donucení 6.7% (7)
nečtu 7.6% (8)

Komentáře

1 Annika Annika | Web | 8. června 2013 v 21:31 | Reagovat

balet!... *povzdech neskutečné slasti :-)*  mám jej hrozně ráda - a to i přes baleťácké legíny :-D Šípková Růženka musela být nádherný zážitek. už se těším, až se i já na ni někdy vypravím, nejspíše na podzim. a jsem moc ráda, že se ti představení líbilo!
Čajkovskij je jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů. jeho hudba dokáže chytit za srdce jako máločí.

2 Thalia Thalia | Web | 9. června 2013 v 11:05 | Reagovat

Tak to opravdu musel být zážitek :-) Na Čajkovského jsem nedávno dělala referát a tak jsem spoustu jeho skladeb poslouchala, jsou doopravdy krásné a hlavně emocionální.

3 Fée Fée | E-mail | Web | 9. června 2013 v 11:50 | Reagovat

Balet jsem tedy ještě neviděla, přestože do divadla chodím často a ráda. Příště půjdu na Richarda III. s mamkou a už se moc těším :-)
Je prima, že sis to užila.
No a McDonald... Ten taky nemusím, i když v KFC jsem pečená vařená. Spolu s Bagette Boulevard je to pro mě nejjednodušíí stravovatelna, když jsem v  Praze a nestíhám jít na oběd s mamčou :-)

4 Luné Luné | Web | 9. června 2013 v 14:04 | Reagovat

Kéž bych mohla vidět tvýma očima všechnu tu krásu, která se tam třpytila :)

5 Kariol Kariol | Web | 9. června 2013 v 21:51 | Reagovat

[1]: Také jsem ho začala nějak obdivovat :-) Poslechla jsem si od něj snad všechno :D Držím palce, aby ses na balet dostala co nejdřív ;-) Stojí to za to 8-)
[2]: Úplně souhlasím :-)
[3]: Tak si to s mamkou užijte! :-) Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo má se svou mámou takový vztah :-D
[4]: Jednou to určitě uvidíš ;-) Ale mezi námi, nad kouzelnou louku někde v horách ani nejtřpytivější křišťálový lustr nemá ;-) :-)

6 Vendy Vendy | Web | 11. června 2013 v 10:58 | Reagovat

Máš kouzelný způsob vyprávění.
S nadšením, okouzlením, i stopou humoru. Všechno jsem měla jak vymalováno před očima... hodnocení baletek i baleťáků, přemrštěná cena za jednu pitomou housku s kouskem sýra (McDonaldi jsou opravdu nehorázní, za tuhle cenu máš normální meníčko,tzn.oběd i s polévkou). Poslouchám Čajkovského, je to opravdu lehká, hravá hudba. Balet musel být úžasný zážitek, navíc ty coby muzikantka už jsi hodnotila i z jiného pohledu.
Stobodový zážitek.
A taky ti to muselo ve svátečním slušet. 8-)

7 Kariol Kariol | Web | 9. prosince 2013 v 22:50 | Reagovat

[6]: Děkuji za komentář, opravdu na ten krásný balet moc ráda vzpomínám! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama