Tajemná země Rondo

8. srpna 2013 v 10:50 | Kariol
Dnes se vás pokusím navnadit do putování po kouzelné zemi Rondo, která se vám během tří velkých knižních dobrodružství určitě zalíbí. Ano, všechny tři knížky vám představím najednou, neboť na sebe navazují a společně jsou prostě úplné, stejně jako jiné ságy.

"Otoč klíčkem pouze třikrát. Nikdy neotáčej klíčkem, dokud hudba hraje. Když hudba hraje, nikdy skříňku nezvedej. Nikdy nezavírej víko, dokud hudba nedohraje."


Tajemná země Rondo: Klíč - Emily Roddaová

Originální název: The key to Rondo
Počet stran: 256
Nakladatelství: Fragment, 2009

Teta Bethany odkáže Leovi krásnou malovanou hrací skříňku i s návodem na zacházení. Sám by přísná pravidla nikdy neporušil, ale sestřenice Mimi je zvídavější a odvážnější. Láká ji fantastický svět plný známých i neznámých pohádkových postav! Pravidla skříňky jsou porušena a brána do Ronda otevřena. Dobrodružná výprava plná nečekaných setkání a vypjatých situací právě začíná!

Přiznám se, že sama bych na podobnou knížku asi nenarazila. Takováhle dobrodružství, jako je Percy Jackson a podobné, moc nevyhledávám. Ale díky povinným titulům v knihovnické soutěži jsem se dostala k Rondu. Po přečtení anotace se mi to sice zdálo být nezajímavé, nechápala jsem ta tučně vytištěná pravidla, ale do čtení jsem se ponořila.
Příběh vypráví o patnáctiletém Leovi a jeho sestřence Mimi, kteří poruší pravidla hrací skříňky. Tím se poprvé setkají s Modrou královnou, která se po odhalení svých zlých úmyslů zmocní Mimiina pejska Mata. Právě proto se Leo s Mimi vydají do světa uvnitř hrací skříňky, aby nejlepšího přítele Mimi našli. Cestou do hradu Modré královny se spřátelí s několika tamními obyvateli, kteří jim na cestě za záchranou psíka pomohou. Nejenže se během dobrodružství potkají s dávno ztracenými členy rodiny Langlanderů a zachrání Mata, ale zjistí ohromující věc - klíč, který umožňuje dostat se do Ronda a zpět, který vlastníkovi dodává neomezenou sílu tvořit i ničit ve světě hrací skříňky, po kterém z celého srdce prahne Modrá královna, vlastní celou dobu samotná Mimi...
Na prvním díle se mi líbil zkrátka ten nový svět. Znáte to - prostě úplně nová myšlenka, příběh, který neznáte a který nadchne. A právě to Rondo, alespoň první díl, dozajista je!
Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆


Tajemná země Rondo: Čaroděj - Emily Roddaová

Originální název: The wizard of Rondo
Počet stran: 296
Nakladatelství: Fragment, 2010

Otevři bránu a vydej se znovu do Ronda, fantastického světa plného známých i neznámých pohádkových postav! Brána je opět otevřena… a další dobrodružná výprava tě zavede tam, kde to už znáš, ale také na další krásná a tajemná místa v zemi, kde nemožné stává se možným. Opět se setkáš s Leem a Mimi i jejich přáteli a zažiješ s nimi další neuvěřitelné příhody. Najde se ztracený čaroděj? Objeví se zase zlá Modrá královna? Kouzla a zaklínadla, boj dobra se zlem, chytrosti s hloupostí… Vítej v Rondu… podruhé.

Do druhého dílu jsem se ponořila teprve po několika týdnech, v nichž jsem dočítala knížky do knihovnické soutěže. Ale první díl téhle triologie se mi líbil a tak jsem se do druhého příběhu ponořila s nadšením. Pravda, to v průběhu děje trochu opadlo, ale ke konci zase vykvetlo.
Tentokrát se Leo s Mimi vrací do Ronda, aby zjistili, co se událo během jejich nepřítomnosti. Jejich přátelé od boje s Modrou královnou urazili kus cesty, některým se zcela změnil život. Vydávají se na druhou hrdinskou výpravu a sice, aby objasnili zmizení čaroděje Binga z Bratrušova a dokázali nevinu jeho učni Šimonovi. Pátrání po stopách a důkazech je však zavede do léčky Modré královny a je jen jedna šance, jak se osvobodit - povolat Strixe! Ten vyděsí Modrou královnu a Leo s Mimi tak mohou objasnit nevysvětlené události posledních dní.
Přiznám se, že tentokrát jsem si knížku nevychutnala tak, jako první díl. Netuším, jestli to bylo už trochu prodýchanou atmosférou světa, nebo popsanými stránkami plnými prázdného povídání, nebo chováním postav, které mě opravdu vytáčelo. Ale konečné rozuzlení můj názor na druhé dobrodružství v Rondu příjemně rozjasnilo a nic mi nebránilo začíst se do třetí knížky.

Mé hodnocení:
★ ★ ☆ ☆ ☆

Tajemná země Rondo: Poslední bitva - Emily Roddaová

Originální název: The battle for Rondo
Počet stran: 272 stran
Nakladatelství: Fragment, 2010

Pravidla skříňky už znáš! Neposlechneš? Tak vítej v Rondu… potřetí! Lea a Mimi čeká v Rondu strašlivé nebezpečí! Modrá královna chystá krutou pomstu všem, kdo se jí postaví na odpor. Odvážný plán, nebezpečná výprava a tajemné proroctví prověří bystrost i odvahu všech, kteří se vydají na cestu plnou dobrodružství, nástrah a nečekaných zvratů. Čeká vás bitva, ve které se rozhodne - jednou provždy - o budoucnosti Ron­da!

Na poslední díl jsem se těšila. Ne proto, že by to už mělo končit, ale protože jsem čekala, že bude opravdu nejdobrodružnější ze všech. A taky že ano!
Když Leo s Mimi uvidí na hrací skříňce kouř vycházející z hradu Modré královny, neváhají a vydávají se do Ronda zjistit, o co jde. Nevysvětlená napadení, podivné chování zvířat a únosy je donutí jednat. Zatímco jedna polovina spojuje síly všech čarodějů a čarodějek Ronda, ta druhá se vydává najít někoho, kdo jim může pomoci v boji proti královně. Kazisvěta, tak se bývalý spojenec Modré královny jmenuje, najdou velmi brzy, ale cesta za odpovědmi je zavede do sídla obra Ogra z Krútesu, k sestře Modré královny Vidím, do Křišťálového paláce a Mihotavého lesa. Vše vychází podle plánu, ale v posledních chvílích jsou Leo s Mimi zrazeni Kazisvětem, který se nechal zlákat mocí klíče. Až logické myšlení a královnino opovrhování dokáže vše obrátit v dobré a Modrá královna je poražena, jednou provždy!
Když jsem dočetla poslední stránku, za kterou už nic nebylo, bylo mi trochu smutno. Tak je to vždycky, když knížky končí... :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
První díl kvůli knihovnické soutěži, druhé dva čistě ze zvědavosti a touze vědět, jak to dopadne.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hrací skříňka.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Dobrodružství.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Přiznám se, že bych se neztotožnila s nikým. Chování všech postav mne mnohdy tak štvalo, že bych se s nimi rozhodně nemohla ztotožňovat. Ale když už, líbilo by se mi být Mimi, která v Rondu pokaždé nachází něco, co v reálném světě nemá - přátele a pochopení.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Pozitivem je určitě originální námět - svět v hrací skříňce opravdu originální je! A samozřejmě mě vždycky bavila ta konečná rozuzlení, až jsem si říkala - jak to, že jsem si těch detailů během příběhu nevšimla sama? :)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Chování postav, dozajista mě vytáčelo právě tohle ze všeho nejvíc. Především v druhém díle.

Doufám, že jsem vás neunudila tímhle dlouhým článkem a naopak vás navnadila k přečtení! :)
Kariol
 


Komentáře

1 ~Khalia ~Khalia | Web | 8. srpna 2013 v 17:16 | Reagovat

Páni, to zní skvěle, díky za inspiraci :))
Mmj. chci Ti také pochválit Tvůj blog a nádherný design, klaním se! :)) ~
S pozdravem,
Khalia. :)

2 Taure Taure | Web | 8. srpna 2013 v 18:21 | Reagovat

Zní to zajímavě :-). Nedávno jsem koukala na svoji knihovničku a říkala jsem si,že už snad mám všechny knížky,které stojí za přečtení,že už jsem dlouhou dobu neviděla knížku,která by se mi zamlouvala. A od té doby se na mě zajímavé knihy přímo hrnou! :-) A i tohle mě docela zaujalo :-)

3 N. N. | Web | 8. srpna 2013 v 19:48 | Reagovat

Klobouk dolu za vzhled blogu opravdu ;)

4 Kariol Kariol | Web | 8. srpna 2013 v 20:18 | Reagovat

[1]:[3]: Víla, která tento kouzelný vzhled vytvořila, žije v Polární říši (polarni-lunne.blog.cz) Své pochvaly vzkažte jí ;-)
[2]: Kdybys jen viděla můj seznam knížek, které si chci přečíst! :-D Jsem ráda, že jsem ti dala tip - pravda, není to žádná romantika, vlastně je to spíš pro ty 12-13leté, ale i tak se mi to líbilo. :-)

5 Luné Luné | Web | 8. srpna 2013 v 20:35 | Reagovat

První díl mě nalákal, avšak ostatní střípky říše mi připadaly trošku podivné. Avšak tvá recenze je jistě krásnější, než všechny knížky dohromady :)

6 Annika Annika | Web | 9. srpna 2013 v 15:53 | Reagovat

tahle série mě nijak příliš nezaujala. asi bych si ji nepřečetla ani jako mladší. ale díky za hezké představení a přiblížení :-)

7 Kariol Kariol | Web | 9. srpna 2013 v 16:27 | Reagovat

[5]: Děkuji, ale ne, není ;-)
[6]: Je to taková oddechovka no :-) Ne každému se přece líbí všechno ;-)

8 Selenka Selenka | Web | 15. srpna 2013 v 14:17 | Reagovat

moc pěkný blog!! :)
jinak kamarádka má blog, kde píše povídky, mohla by ses podívat? :) http://my-world-and-stories.blog.cz ...promiň za reklamu

9 Amélia van Raarová Amélia van Raarová | Web | 26. srpna 2013 v 16:59 | Reagovat

No, navnazení neproběhlo, protože už jsem všechny tři díy přečetla, a abych se přiznala, tak mi to přijde úplně jiné jako Percy Jackson atd., tento žánr také ráda nemám.
ALE tohle mi přišlo super. Četla jsem to asi ve čtvrté třídě, takže už to taky chvíli je, ale když si na to vzpomenu, je to příjemná vzpomínka. :)

10 Kariol Kariol | 10. prosince 2013 v 13:43 | Reagovat

[9]: Ano, četlo se to docela dobře. Místy bych hlavní hrdiny vážně přizabila, ale což. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama