Saturnin

10. září 2013 v 19:25 | Kariol
Saturnin - Zdeněk Jirotka

Počet stran: 368
Nakladatelství: Český spisovatel, 1995

Zdravá životní filosofie
Nejlepší průpravu ke zdravé životní filozofii vám poskytne sluha Saturnin, který s vtipem čelí přetvářce tety Kateřiny a všem katastrofám při rodinné dovolené u dědečka odříznutého povodní od civilizace Co se stane, když vás věrný sluha Saturnin přestěhuje z pohodlného bytu na loď, kde vás navštíví teta Kateřina plná přísloví se svým synem Miloušem, a co se přihodí u dědečka, jehož dům je povodní načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám i přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, a přitom je to tak prosté, jak píše o Saturninovi v dopise dědeček: "V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."


Kdybych chtěla řečnicky začít větou: "Kdo nečetl Saturnina, měl by si zahrabat hlavu do písku" či tak nějak, sama bych si musela nějakou hromádku na schování té své hlavy najít. Protože, přiznám se, dokud mamka nepřišla s malou knížkou v ruce ke mně do pokoje se slovy "Tohle si určitě přečti", na Saturnina bych pravděpodobně narazila až za hodně dlouhou dobu. Ale i tak jsem toho názoru, že přečtením tohohle humorného příběhu se můžete obohatit o příjemné večery strávené s úsměvy vyvolanými vtipným obsahem stránek knihy. Ne, vážně při čtení neztratíte realistický pohled na svět či snad drahocenný čas vašeho bytí.
Humorným vyprávěním o životě v přítomnosti Saturnina provází zásadový třicátník Jiří Oulický. Jiří žije klidným životem, tedy až do doby, než si najme sluhu Saturnina, který mu v příštích týdnech podstatně změní život. Saturnin je vzdělaný, pracovitý a má výborné, uhlazené způsoby, ale to mu nebrání v šíření zvěstí o pánových dobrodružstvích a následnému přestěhování sebe i Jiřího na loď. Jiří Oulický mlčky přihlíží a pomalu si zvyká, že s tímhle člověkem zažije ještě o mnoho víc.
Ty řádky, kdy Saturnin oznamuje "Přestěhovali jsme se" a postupné zjišťování pravdivosti oné věty, byly vážně vtipné. A to i včetně historky šířené Saturninem o zachraňování polárních medvědů, lovu krokodýlů či objevování nových kontinentů. Jenže i když by životaření v uzavřených lodních kajutách možná stálo za vyzkoušení, nemůže to být nikdy tak pohodlné jako vyhřáté stěny pražského bytu.
Jediným znepokojivým incidentem života na téhle lodi je příchod otravné tety Kateřiny a jejího syna Milouše. I to se však Saturninovi podaří zařídit ve prospěch svého pána.
Saturnin je nejen plný neotřelého humoru, ale hájí zájmy svého pána a proto, jakmile teta Kateřina začne s příslovími doslova vyhazovat Jiřího z lodi, Saturnin s bláznivým, leč účinným nápadem zasáhne.
Ale i když je ono přestěhování a příchod tety Kateřiny a Milouše vtipně sepsáno v několika prvních kapitolách, většina knižního příběhu se odehrává na venkovském sídle Jiřího dědečka, nebo alespoň v jeho blízkosti. Ani zde však hlavní hrdinové neuniknou neustálému přirovnávání tety Kateřiny či posměškům mladého Milouše. I přes jejich přítomnost si Jiří dovolenou užívá ve společnosti slečny Barbory, doktora Vlacha, dědečka a samozřejmě Saturnina.
Co ke knížce ještě dodat? Celým příběhem plným vtipných zápletek a ještě vtipnějšího rozuzlení vás provázet nechci, protože v samotné knížce je to vyjádřeno lépe. Ale můžu doporučit i film/čtyřdílný seriál natočený na motivy knihy, moc dobře zpracovaný co se týče hereckého obsazení, výběru míst, dialogů a pohledů na dané věci. :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože mi ji mamka přinesla a po několika dnech strávených na mém stole jsem po ní sáhnula a začetla se do příběhu.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Humorná filozofie.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Žít.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Být slečnou Barborou by možná nebylo na pár dní od věci. Hlavně by mě zajímalo, jaké to je být ženou s dokonalými koleny. :)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Ať už vtipné historky, originální zápletky, nečekané závěry, skvělé postavy a nebo nezapomenutelné dialogy (a nebo monology). Zkrátka celé přečtení téhle knižní klasiky považuji za jedno velké pozitivum. :)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Možná je to uplynulými pár týdny, ale na žádnou závadu v knize si nevzpomínám. A možná to není jen tím, že mám špatnou paměť, ale může za to fakt, že knížka je prostě bezvadná! :)

Doufám, že jsem jedince s neodškrtnutou knížkou Saturnin na seznamu knih navnadila k jejímu brzkému přečtení. :)
Kariol
 


Komentáře

1 Fée Fée | Web | 10. září 2013 v 20:55 | Reagovat

Saturnin je moje srdcovka, čtu jej každé léto na dovolené. Miluju to :-)

2 Annika Annika | Web | 11. září 2013 v 9:42 | Reagovat

á, Saturnin! výborná knížka s výborným humorem a výbornými postavami! :-) myslím, že to je ten typ literárního dílka, které člověk může přečíst několikrát a stejně jej neomrzí. a film se mi také líbí :-)

3 Šárka Šárka | Web | 11. září 2013 v 19:16 | Reagovat

Ten humor je geniální :-) Proč jen jsme Saturnina neměli v povinné četbě?!

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 12. září 2013 v 16:30 | Reagovat

Ze Saturinia jsem četla pouze úryvek v čítance, a oslovil mě hned první řádkou :)
Jak tak zjištuju, budu se po něm muset poptat v knihovně :)

5 Kariol Kariol | Web | 14. září 2013 v 18:49 | Reagovat

[1]:[2]:[3]:[4]: Jsem ráda, že máte stejně jako od nynějška já, Jirotkova Saturnina v oblibě! :-) Je to, jak tak koukám, po dlouhé době nějaká knižní recenze, s jejímž hlavním hrdinou jsou všichni emocionálně propojeni :-D

6 Mniška Mniška | E-mail | Web | 20. září 2013 v 13:59 | Reagovat

Knížku jsem kdysi četla, ale přiznám se, že mi šlo jen velmi těžce se do ní začíst. Možná právě proto, že do té doby jsem viděla úžasný film nesčetněkrát. A že ten film je opravdu parádní! Kdykoliv ho dávají, tak se na něj koukám, protože to se vždycky pobavím.
"Ano, chtěla jsem růži... a toto je růže. Ale naprosto nevhodná... k mému věku, k barvě šatů, ke společnosti, kterou očekávám. Prostě nevhodná!"
"A servírovat v mém věku jako zákusek rakvičky je prostě ohavné!" :-D  :-D  :D

7 Kariol Kariol | 10. prosince 2013 v 14:03 | Reagovat

[6]: Ty vtipné poznámky za uvozovkami jsou prostě nesmrtelné! :-D

8 MaikelM MaikelM | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:17 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama