Šifra mistra Leonarda

25. září 2013 v 21:40 | Kariol
Šifra mistra Leonarda - Dan Brown

Originální název: The Da Vinci Code
Počet stran: 511
Nakladatelství: Metafora, 2003

Tajemství staré tisíce let
Šifra mistra Leonarda je jedním z dobrodružství sympatického historika a odborníka na symbologii profesora Roberta Langdona. Hlavním námětem příběhu je křesťanství a jeho tajemství a záhady spojené s postavou Ježíše Krista a celého Nového zákona. Langdon je na seznamu lidí podezřelých z vraždy hlavního správce pařížského Louvru, se kterým se měl chvíli před smrtí setkat a projednat svoji novou revoluční knihu o Svatém grálu a jeho ochráncích z templářského řádu. Zavražděný, který je velmistrem templářů, totiž za velmi bizarních okolností nechá za svojí vraždou tajemné vzkazy, mezi kterými bohužel figuruje i Langdonovo jméno. Celý vzkaz napsaný neviditelným fixem je jedna složitá alfanumerická šifra. Šifra, která toho, kdo ji vyluští, dokáže navést na místo uložení Svatého grálu, nejhledanějšího pokladu v novodobých dějinách našeho světa. Jeho odhalení může přinést zkázu celého světa založeného na křesťanských tradicích, protože všechno novozákonní je jeden Vatikánem řízený podvod. A Vatikán a další křesťanské církve jsou schopny pro zničení tajemství udělat všechno, naprosto všechno. Langdon a další do případu zapletení nevinní spolupachatelé bojují nejen o záchranu světa, ale i o svůj vlastní život.


Určitě jste už o knihách Dana Browna slyšeli, neboť sklízí velký úspěch, pozitivní ohlasy i kritiku, po celém světě. Jelikož byla Šifra mistra Leonarda, nebo také DaVinciho kód (volně přeloženo z originálního The Da Vinci Code), zfilmována, mohli jste ji v případě nezájmu o přečtení pětseti stránkové knihy vidět jako film s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Co já vím z přečtení různých recenzí a pohledů na knihu, hodnocení jsou velmi různá. Někteří se k smyšlenému příběhu založeném na pravdivých historických událostech přiklání, naopak spousta lidí odsuzuje Browna právě kvůli "poskvrňování" křesťanství. Přiznám se, že se řadím spíš k té první skupině, které se nápad, jakým si Dan Brown vyložil obraz Poslední večeře, líbí. Nejsem ateista, ale za správného křesťana se taky považovat nemůžu. Možná proto, že nechodím do kostela, že se často neřídím desaterem, že nechápu církevní historické jednání. Zrovna před pár dny jsme probírali Martina Luthera a jeho 95 tezí proti církvi, v nichž uvažuje i o potřebě církve k víře v Boha. A já bych se pod tenhle bod pravděpodobně podepsala.
Ale o tom tu nemluvme. Ráda bych se vyjádřila k samotné knize, která se mi moc líbila. Četla se úplně sama, během týdne jsem ji měla přečtenou. Je bohatá na informace, fakta, mýty, napínavé scény i hloubavé okamžiky. Zaujme a opravdu je tím typem knihy, od které se vám jen těžko odtrhávají oči. Nutí člověka přemýšlet nad pravdivostí autorových slov. Máte chuť se podívat na obraz Poslední večeře, nebo si ověřit mužskou a ženskou polovinu obrazu Mona Lisa. Toužíte projít po Růžovém pásu protínajícím Paříž, nejraději byste navštívili Louvr a jiné zmiňované památky.
Doopravdy jsem jednoho večera usedla k počítači, na googlu našla velkou podobu obrazu Poslední večeře a hledala detaily. Přemýšlela jsem o událostech z historie, které znám z hodin dějepisu. Poznávala jsem jména panovníků figurujících na počátcích křesťanství, ve významných náboženských válkách, za dob vyvražďování Templářů.

Jelikož jsem první viděla film, očekávala jsem především jiné rozuzlení, než tomu bylo ve filmu. Opravdu, v knize je závěr povedenější, celkově se mi příběh vylíčený slovy spisovatele líbí mnohem víc. Veškeré myšlenky a vysvětlivky jsou podrobně popsány a vysvětleny, nikdy jsem netápala. Naopak ve filmu jsou věci často tak urychlené a nevysvětlené, že mnozí ani nepochopí, o co se vlastně jedná, co se Rebertu nebo Sophii honí v hlavě. Tudíž bych ráda všem, kteří Šifru nečetli ani neviděli, aby si jako první způsob seznámení se s tímto příběhem zvolili původní dílo, knihu. Je mnohem lepší a snáz ji pochopíte. :)
Velmi ráda dávám knize plný počet, neboť si to opravdu zaslouží. Doma máme od Dana Browna ještě Ztracený symbol, v knihovně bych si ráda půjčila titul Andělé a Démoni. Možná si přečtu i Inferno, až vyjde v českém překladu. :) Dan Brown mě neuvěřitelně baví! :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ★

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Už dlouho jsem si ji chtěla přečíst, protože jsem viděla docela pěkný film. Nakonec jsem si ji půjčila od spolužačky, která o ní měla referát. :)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hledání pravdy.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zničit!
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Se světem dospělých se, přiznám se, moc ztotožnit neumím. Sophie Neveuová mě jako postava příliš neláká, ne, že bych ji neměla ráda, ale určitě bych se s ní neztotožnila v činu, který udělala. Naopak se mi líbilo chování jisté knihovnice, která Robertu a Sophii dost pomohla při luštění hádanky vedoucí k místu ukrytí svatého grálu.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Velkým plusem je autorova skvělá schopnost popisovat věci poutavě, přesně a pravdivě. Celý příběh pomalu plynul a zároveň utíkal a hnal hlavní hrdiny do stále nových situací. To se mi právě líbilo. A pak také spojení obyčejného života a nebezpečného dobrodružství, honbou na pokladem. :)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Občas mě vytáčelo chování Sophie, ale asi bych pro ni měla mít pochopení. Naopak jsem si všimla jedné takové nepřesnosti, překlepu - nevím, jestli je způsoben autorem, nebo překladatelem. Nicméně mě zarazilo, že v jednu chvíli přijíždí jedna z hlavních postav ke kostelu v černém Audi, ale poté odjíždí v autě bílé barvy. Ale je to vlastně nepodstatné pro vývoj příběhu. :)
Kariol
 


Anketa

Sčítání lidu....

...jsem sčítanec :)

Komentáře

1 Mniška Mniška | E-mail | Web | 26. září 2013 v 16:19 | Reagovat

Tak knížku jsem nečetla, ale viděla film. A nelíbil se mi. Proč? Protože některá historická i jiná fakta jsou tam nepřesná a leckde se mystifikuje. Stačil mi kousíček, kde něco žvatlali a už jsem byla parádně znechucená :D ten film už nechci vidět :D

2 Annika Annika | Web | 26. září 2013 v 18:16 | Reagovat

o té knížce mi kdysi před lety vyprávěl taťka a strašně mi ji doporučoval :-) ještě jsem se k ní ale nedostala, ani vlastně nevím proč. jakmile budu mít více času, méně knih z knihovny v poličce a přelouskané spisy o dějinách Japonska, hnedle se na ni vrhnu! :-) jen teda - po přečtení Mniščina komentáře - doufám, že tam nebudou psát nějaké blbosti, když už byly ve filmu! :D

3 Šárka Šárka | Web | 26. září 2013 v 20:07 | Reagovat

Jednou z nevýhod křesťanství je, že je tak rozšířené. Tím pádem křesťanů je hodně, mnoho druhů a tak je občas lidi hážou do jednoho pytle. Nuže na Šifře a vůbec na Brownovi si cením toho, že člověka opravdu zaujme. Každý má v sobě kus dobrodruha. Na druhou stranu kniha určitě nepatří mezi mé nejoblíbenější. Je to spíš taková odreagovací záležitost.

4 Thalia Thalia | Web | 27. září 2013 v 20:11 | Reagovat

Právě teď tu knížku čtu a myslím, že je úžasná. I ten film mám moc ráda. Pouštěli nám ho na adapťáku, abychom si prý lépe představili, že podobná práce nás v dějinách umění čeká až do maturity :-)

5 Kariol Kariol | Web | 28. září 2013 v 9:02 | Reagovat

[1]: Myslím si, že knížka se od filmu hodně liší. Jestli jsou ty události vážně přesné, to nemůžu až tak podrobně soudit, dějepis v malíčku nemám kompletní :-)
[2]: Zda-li jsou to blbosti, to si teď netroufám tvrdit, mně to připadalo dobré. Ne tak, že bych Danu Brownovi dala cenu roku za nejlepší knihu, ale určitě nelituji chvil strávených mezi řádky. :-)
[3]: Souhlasím, Šifra mistra Leonarda se mi asi nejoblíbenější knihou nikdy nestane, ale na čtení je zajímavá. :-)
[4]: Ve filmu mám především ráda Toma Hankse :-D

6 Casion Casion | Web | 28. září 2013 v 12:19 | Reagovat

Túto knihu som tiež čítala, od Browna som čítala aj Anjeli a démoni, Skrytý symbol a   chystám sa aj na Inferno :D
Táto kniha je skvelá, Dan Brown vie dej veľmi dobre vykresliť a celkovo je to nesmierne zaujímavé :-)

7 Casion Casion | Web | 28. září 2013 v 12:19 | Reagovat

Túto knihu som tiež čítala, od Browna som čítala aj Anjeli a démoni, Skrytý symbol a   chystám sa aj na Inferno :D
Táto kniha je skvelá, Dan Brown vie dej veľmi dobre vykresliť a celkovo je to nesmierne zaujímavé :-)

8 Beatricia Beatricia | Web | 28. září 2013 v 15:06 | Reagovat

Musím si přečíst tu knihu, protože film mne nijak moc neoslovil. Ale kniha je vždycky lepší, protože film nemůže   plně obsáhnout všechny jemné detaily románu. Napsala jsi skvělou recenzi... psaní, to je tvoje silná zbraň.
Já ti děkuji za laskavou zmínku o mé tvorbě v komentáři u Vendy. Moc ráda bych tě uvítala. :-)

9 Magdaléna Magdaléna | Web | 29. září 2013 v 15:04 | Reagovat

Tuhle knížku mi stále doporučuje kamarádka. Já stále odolávám. Ale pomalu si říkám, že nebude dlouho trvat a podlehnu. ;)
.
Jinak děkuji za zařazení do kategorie "navštěvuji". Vážím si toho a cítím v tom zodpovědnost.

10 Vendy Vendy | Web | 29. září 2013 v 20:39 | Reagovat

Měla jsem to štěstí, že jsem knihu nejdříve četla a až potom viděla film. A je fakt, že ve filmu je pár věcí zmatených a kdo nečet, může v tom mít chvilkama chaos.
Dan Brown píše opravdu chytlavě, navíc, taky jsem měla nutkání vyhledat onen obraz a pořádně ho prozkoumat. :-D
No, nevím, co je na tom historické pravdy, ale každopádně to je dobře napsaný příběh s originální myšlenkou a napětím.
Tvá recenze se mi líbila, a jestli jsi zvolila vlastní styl, tak jenom dobře, ne? Tvůj styl psaní mám ráda. 8-)

11 Anie Anie | Web | 9. listopadu 2013 v 16:59 | Reagovat

Dan Brown patří k mým oblíbeným autorům !! Jediné co bych mohla vytknout je to, že všechny jeho knihy jsou psané podobným stylem. Z toho nejhodnějšího hrdiny se vždy nakonec vyklube pěkný parchant. Šifru jsem četla asi před 2 lety ale dodnes si ji pamatuji jako skvělý knižní zážitek !! Andělé a démoni mě teď čekají už se moc těším !! Jinak pro všechny kdo nečetli D. Browna můžu ho jen doporučit !!!

12 Kariol Kariol | Web | 10. prosince 2013 v 16:15 | Reagovat

[6]: Naprosto souhlasím, i já se chystám na jeho další tituly! :-)
[8]: Nevím, jestli silná, ale zbraní to opravdu je. :-)
[9]: Vůbec v tom nemusíš zodpovědnost cítit, zkrátka k tobě chodím ráda a chci, aby to bylo vidět! :-)
A co se týče Šifry mistra Leonarda, vřele doporučuji. ;-)
[10]:[11]: Jsem ráda, že se vám stejně jako mně kniha i film velmi líbily! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama