Týden výletový

1. září 2013 v 18:54 | Kariol |  Nemalé radosti 2013/2014
Už dlouho si plánuji zapojení se do tohohle ušlechtilého, byť těžce splnitelného projektu slečny Lenky, ale až teď se odhodlávám začít. Už i Ebolin nebo Cielin chtěly zasvětit neděle do sedmi radostí uplynulého týdne, ale to už je dávno. V posledním týdnu jsem zvažovala, jestli se zapojit do tohoto projektu, nebo jeden článek v týdnu věnovat projektu 365, kterého se účastní například Vendy nebo Lúthien.
Nakonec volím (ne)malé radosti a to z několika důvodů - musím se naučit být za svůj život vděčná. Zjistila jsem, že si pořád stěžuji a to chci napravit. Zadruhé - radosti se (snad) v tom týdnu najdou, ale pořizovat každý den fotku, vystihující můj den, to bych asi neuměla. Těžko říct. A zatřetí - plně jsem se rozhodla až po povídání si s Annikou a Luné. Annika mne navnadila tím, že je to opravdu výzva výzev, neboť je někdy neuvěřitelně těžké dát všech sedm bodů dohromady. A Luné mi zase dodala odvahy svými povzbuzujícími slůvky. Děkuji! :) Tak, začíná moje velká výzva! :)


1. Ačkoliv pro mne čísla na tabulce návštěvnosti Toplist nejsou tolik důležitá, udělalo mi radost, že během prázdnin, zvlášť během posledního týdne srpna, vzrostl průměr o dobrých deset jednotek. A i když sem třeba spousta lidí zavítá jen náhodně, věřím, že alespoň polovina z těch čtyřiceti lidí si mé blábolivé články čte, což je taky povzbuzující.

2. Zvláštní nostalgie mě přepadla při třídění obsahu velké krabice, která dlouho ležela pod postelí. Schovávám v ní všechny dopisy, přání, pohledy a věnování od mých přátel, pohledy od Marie Brožové, dopisní papíry a obálky, poštovní známky a spoustu dalších nezbytných zbytečností. :)
Pročítala jsem si mé první řádky s kouzelnou Luné, tehdy ještě Kakaovou princeznou nebo Šeříkovou vílou. Usmála jsem se nad pozdravy posílané mamkou na skautský tábor z roku 2009 a zavzpomínala si na minulé prázdniny, kdy jsem si ještě psala se spolužáky. Taky jsem si dala dohromady svou malou, avšak hýčkanou sbírku obrázků od pastelkové víly Marie Brožové.

3. Týdnem výletovým jsem první příspěvek do roční výzvy nazvala i díky mému setkání s královnou bílých růží, s Annikou. Sešly jsme se v pátečních odpoledních hodinách na Staroměstské, odkud jsme se vydaly na poměrně dlouhou, byť krásnou procházku po Praze. S Annikou jsem si konečně po dvou měsících naprosté domácí nudy popovídala, zasmála se a navíc mne má starší kamarádka provedla po pražských ulicích, kudy já bych jinak kvůli svému naprosto nefungujícímu orientačnímu smyslu nešla. Ale jelikož jsem nafotila spoustu fotek a celý náš srazík pokládám i za příjemný prázdninový výlet, brzy o tom napíšu dlouhý článek. ;)
4. Zřejmě mám nějaký (zlo)zvyk dohánět všechno na poslední chvíli. Nicméně jsem na sebe pyšná, že jsem dokázala dodělat všechny své prázdninové povinnosti do školy, mezi které patřilo doplnění asi 30 knížek do čtenářského deníku a určení nejméně 25 druhů volně rostoucích květin coby výplň mého foto-herbáře. Zdá se to jako snadný úkol, ale i tak mi to zabralo víc než půl dne - ovšem stálo to za to. Až budeme muset herbář či čtenářský deník odevzdat, budu si vklidu nicnedělat, zatímco ostatní se začnou opožděně shánět po posledních květinkách nebo budou narychlo stahovat obsahy knih z wikipedie, neboť o prázdninách nic nečetli... :)

5. Ačkoliv mám hudbu ráda a dovoluji si tvrdit, že hudební sluch alespoň na jedno ucho mám, nejde mi zpívání. Ne, že bych snad zpívala falešně, to popře každý, kdo mě slyší, i ladička, která to snad pozná, ale mám takový špatný hlas na zpívání. A navíc se bojím zpívat veřejně. I přes to si doma čas od času zazpívám své oblíbené písničky na KaraokeParty.com. Tenhle týden se mi ale nějak dařilo - těžko říct, jestli se lepším, nebo se mi porouchal mikrofón, ale čísla dosaženého počtu bodů za můj zpěv značně vzrostla. Konkrétně u písniček My Heart Will Go on, Bring Me To Life a Hello. Neměla bych se chlubit, ale proč nezmínit zrovna tuhle radost, která radostí doopravdy je. :)

6. Nečekala jsem, že mě bude knížka Šifra mistra Leonarda od Dana Browna tak bavit. Naše češtinářka nám tvrdila, že na tenhle titul si máme počkat, že bychom to nepochopili. To se mě dotklo, protože nesnáším, když mě někdo hází do stejného pytle s mými spolužáky. Knížku jsem si opatřila z knihovny a začetla se. A že jsem se opravdu začetla, stránky se čtou lehce, Dan Brown má neuvěřitelné psací schopnosti a i když už teď jsem zapomněla spoustu jmen, letopočtů či teorií a vysvětlivek, naprosto příběhu rozumím. A to je taky radost, že jsem předčila nejen svá očekávání. :)
7. Posledním střípkem prvního radostného týdne je výlet (ano, výletový týden ;)) do Lužan u Přeštic. Konkrétně do zámečku Josefa Hlávka, slavného českého architekta, stavitele a mecenáše, mezi jehož známé stavby patří například rezidence řeckokatolického biskupa v Černovicích v Bukovině či Hlávkovy koleje v Praze. I o tomto kouzelném výletu na zámeček, který je otevřen veřejnosti jen jednou, dvakrát do roka, se chystám napsat samostatný report. ;)

Tolik z mých týdenních radostí. Jsem možná cvičená opička, ale nápad Anniky přidat si ke každému týdnu písničku mě zaujal. Sice mi sama myslitelka prozradila, že si tím na sebe ušila opravdovou boudu, neboť vybírat vhodné písničky je vážně těžké, ale já věřím, že to zvládnu. :)
Tenhle týden jsem toho moc neposlouchala z důvodu záhadného zmizení sluchátek. Ale i přes to mi v počítači nejvíc vyhrávala Evanescence. A právě proto přidávám jednu z mnou často poslouchaných písniček. :)

Krásný první školní/zářijový týden! :)
Kariol
 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 1. září 2013 v 22:07 | Reagovat

To je moc hezký projekt a blahopřeju, že ses do něho pustila. A vidíš, našla jsi pěknou řádku nemalých radostí. :-), od výletu s Annikou, po nalezené bylinky do herbáře, přečtené knihy do čtenářského deníku a zazpívané písničky do karaoke. Asi to budu mít podobné, taky ráda zpívám, a ne zrovna falešně, ale mám slabý hlas a na veřejnosti nerada. :-)
Ke krabicovému dni - někdy je příjemné, zalovit ve starých dopisech, pohledech, probrat se drobnostmi, připomenout si některé pěkné dny...
Tu kouzelnou krabičku vzpomínek rozhodně nevyhazuj! :-)

2 Annika Annika | 1. září 2013 v 23:22 | Reagovat

yay! Kariol se pustila do Nemalých radostí! *bouřlivý aplaus* :D mám radost, že ses do toho vrhla taky :-)

tvé radosti se mi četly moc pěkně. taky teď zrovna píšu ty svoje, nějak dnes nestíhám :D moc se těším na report jak z našeho srazu, tak z výletu do Lužan. celkově na mě z tvého článku dýchá nakažlivá, šťastnými chvílemi nabitá atmosféra - a tak to má být a přesně proto tenhle projekt mám ráda :-)

a Bring me to life je dobrá volba ;-) jsem ráda, že také připojuješ písničky. bude zajímavé porovnávat, jaká vystihuje můj týden a jaká tvůj :-D

3 Mniška Mniška | E-mail | Web | 2. září 2013 v 13:57 | Reagovat

Tak koukám, že už to někoho dalšího taky chytlo :)
já jsem chtěla (ne)malé radosti psát mnohem pravidelněji, ale ač jsem sama poznala, jaká je to sdkvělá terapie hlavně v období smutku, taky mám občas pocit, jako bych se tím veřejně vytahovala a občas si říkám, jestli to někoho třeba neštve, on to většinou nikdo nedá najevo, ale jakmile mě napadla tahle myšlenka, tak se k tomu projektu zas těžko vracím, i když už mám další článek rozepsaný.
Mimochodem, kapánek jsem aktualizovala ten diplomek pro Tebe, Šárku a Luné, on v tom obrázku jako takovém není moc velký rozdíl, akorát v tom, že jsem se rozhodla přidat do pozadí více knížek, aby pozadí nebylo tak prázdné. Trklo mě to právě, až když jsem vyrobené diplomky přidala na blog, tak jestli sis ten diplomek náhodou kopírovala a budeš ho třeba chtít použít, tak Tě chci právě upozornit na tu aktualizaci. I medvídek se má ještě co učit :) tak to u něj zrovna vypadá jako u mě v pokoji... taky roztahané knihy po pokoji všude možně :-D

4 Šárka Šárka | Web | 2. září 2013 v 17:07 | Reagovat

Teda, takových zážitků :) Staré krabice s poklady-to je nádherná záležitost. Tu svou jsem si udělala až po shlédnutí Amélie z Montmartu, z krabice od sušenek.
Holky, doporučuju noční Prahu.:) Nejen s pánským doprovodem. Ale ne noční jako v deset večer, ale třeba ve dvě nebo ve tři ráno Ta únava stojí za to. :)

5 Annika Annika | 2. září 2013 v 17:50 | Reagovat

P.S. a ohledně ankety: u mě jedině Virginia Woolfová nebo Haruki Murakami!! :-)

6 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 2. září 2013 v 21:44 | Reagovat

Hmm, to musel být skvělý týden! Přemýšlím, že bych tenhle projekt rozběhla i u sebe, bohužel se v mém životě většinou nic neděje. :D

Jinak, ještě dodatek k anketě: mým "best of autorem" je rozhodně Erin Morgenstern. Její knížku jsem sice četla jen v angličtině, ale byla opravdu nejlepší, jakou jsem kdy četla. :3

7 Magdaléna Magdaléna | Web | 3. září 2013 v 16:24 | Reagovat

Krásný článek... a já se marně snažím vymyslet alespoň z poloviny tak krásný komentář.
.
Včera mi kamarádka řekla: "Píšu si seznamy, co mám udělat, a občas na ně i blbosti - třeba udělat si radost." Po tom, co jsem oponovala, že to vůbec není blbost mi došlo, že takové seznamy si píšu i já... zhruba měsíční a zaměřené  jen na drobné radosti. Navíc se snažím užít si každou drobnost (teplé ráno, blikající lampu, voňavou čokoládu...) někdy to jde, někdy hůř a někdy vůbec. Ale svět je hned krásnější.
.
Jsem ráda, že si někdo také snaží zpříjemnit dny, že si dokáže uvědomit, co bylo hezké. :) A jednu věc si asi uvědomujeme obě - pohledy od Marie Brožové. Poprvé jsem ji potkala na Světu Knihy - i s manželem. Kreslila obrovský obraz... a prodávala pohledy. Každý rok si tam jeden koupím a ještě jeden s tím, že ho pošlu. Zatím jsem neposlala. Sním o tom, že jednou budu vlastnit všechny. A že se zajdu podívat do její galerie. Kreslí snově. Jak se jmenují tvé pohledy, smím vědět?

8 Lofn Lofn | Web | 4. září 2013 v 21:21 | Reagovat

Podle toho,co v článku uvádíš jsi prožila mnoho zajímavých věcí.Psaní čtenářského deníku mi nikdy nedělalo problémy,jelikož jsem ho psala moc ráda,ale byla jsem ve třídě vyjímkou :)
Šifra mistra Leonarda se mi líbí a souhlasím s tebou,že by nám nikdo neměl říkat co se pro nás hodí...,přece nelze sankcionovat fakt,že někteří jedinci jsou vnímavější a vyspělejší(i chytřejší),než jiní,spíše by to učitelé měli podporovat..

A moje oblíbená písnička na konec 8-) ;-)

9 Cata Cata | Web | 5. září 2013 v 22:38 | Reagovat

Šifru si plánuju přečíst už takovou dobu...že bych se k tomu dokopala? :D Projekt je opravdu bezvadný...Člověk by si měl najít i na školním týdnu něco pozitivního :)

10 Kariol Kariol | 10. prosince 2013 v 13:58 | Reagovat

Reagovat po tolika týdnech na události ze začátku září je velmi těžké.
Nicméně děkuji za komentáře! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama