Svatováclavské slavnosti

24. října 2013 v 21:11 | Kariol |  Mládí na křídlech
Od 29.září uběhlo už několik týdnů a tak bych konečně měla o tomto neobyčejném dni něco napsat. Byla to totiž vážně pěkná neděle, nic se nepokazilo a skvěle se mi na ten den vzpomíná. Počasí přálo výletování a foťák naštěstí neměl vybité baterky. Takže se s vámi o první část výletu podniknutém den po státním svátku ráda podělím!


S prarodiči z Kladna jsem už dlouho nikde nebyla. Kdysi dávno jsme jezdili téměř pořád, ale co chodím na gympl, nějak nemám na jejich výletování chuť ani čas. Jistě, čas se dá najít vždycky, ale už jsem z toho jezdění po republice a poslouchání dědových přednášek nějak vyrostla. A jelikož jsem měla onen osudný víkend celkem prázdný, chtěla jsem jim udělat radost a tak jsem navrhla výlet právě do Budče, kde se Svatováclavské slavnosti konaly. Děda s babičkou na ně měli jet už druhým rokem a tak jsme nakonec v neděli dopoledne natěšeně nasedli do auta a těšili se.

Do Budče, kde se nachází rotunda Sv.Petra a Pavla, jedna z nejstarších v České republice, jsme za slunečného poledne dorazili právě včas na zahájení slavnostního průvodu.

Na pláních kolem hřbitova byla spousta lidí a tak jsem samotné představení, kde se představovaly významné osobnosti z dob vlády svatého Václava, včetně našeho patrona, jeho babičky Ludmily a bratra Boleslava, moc dobře neviděla. A když jsem se prodrala skrz dav do předních řad, už se tancovaly zajímavě rytmické tance orientované právě do desátého století, kdy svatý Václav žil.

Ještě dřív, než dotancovali, jsem se rozhodla si prohlédnout onu nejstarší dodnes fungující rotundu v Česku. Vlastně mi zevnitř až zas tak zajímavá nepřipadala - chladná, kruhovitá, nevyzdobená. Ale zaujal mne třeba fakt, že kromě nějakých detailů je celá původní, což znamená, že je víc jak tisíc let pořád stejná. Nicméně spíš než v rotundě jsem s foťákem řádila venku kolem - na hřbitově. A nemohu nepodotknout, že mě hroby na tom hřbitově vážně zaujaly, některé byly tak výjimečné oproti obyčejným náhrobním kamenům, že jsem je zkrátka musela vyfotit.
A pak už pokračovala má pouť skrz tržiště. Organizátoři slavností si dobře ohlídali, koho pustit prodávat - viděla jsem pouze samé rukodělné výrobky, vlastní pěstované ovoce, vlastní víno, ručně šité oblečení a šátky, dřevěné hračky pro děti, podomácku pečené koláče, preclíky a jiné pečivo a spoustu dalšího, co vážně stálo za pozastavení.

Vyrobila jsem si náramek z korálků, který mi však byl malý a tak jsem ho věnovala nějaké holčičce. Vyzkoušela jsem si lukostřelbu a nemůžu se pochlubit, že bych se trefila přesně do středu. Inu, alespoň jsem všech šest šípů střelila do terče. :)
Zkoumat to krásné, ale bohužel drahé oblečení mne vážně bavilo. Mělo takové pěkné barvy a vzory a hlavně bylo vyrobeno z přírodních materiálů. Babička mi kromě lukostřelby koupila ještě skvěle osvěžující mošt u jednoho milého pána. Obě, já coby vykulený návštěvník, babička coby vášnivě háčkovací žena, jsme se pokochaly uháčkovaným a upleteným oblečením na panenky - od bot, doplňků a oblečení až po samotné plyšáky.
Bylo to krásné, ale když už jsme měli celý okruh prošlý, posvačili jsme mé čokoládové muffiny a vydali se vstříct dalšímu výletu. Jeli jsme se totiž podívat na Okoř...
Kariol
 


Anketa

Sčítání lidu....

...jsem sčítanec :)

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 24. října 2013 v 21:36 | Reagovat

:) Tak na takovéhle akce třeba já vůbec nejezdím, takže je to pro mě úplně nové a neznámé. :) Docela žasnu nad tím, jak se zajímáš i o historii a kontext :) To já třeba dost ignoruju, i když vím, že bych neměla.
.
Líbí se mi ty háčkované panenky. Ruční práce jsem poslední dobou nějak zavrhla... možná bych to o prázdninách mohla napravit.
také mi přijde hezká ta levandule/vřes/nebo co to je :) Miluju jejich vůni :)
.
Na Okoři jsem byla o prázdninách... v noci... a bylo to senzační!

2 Bev Bev | E-mail | Web | 25. října 2013 v 7:13 | Reagovat

Musel to být krásný výlet a babička s dědou byli určitě potěšení, že jsi jela s nimi. :-)

Drahá Kariol, moc děkuji za čajové překvapení, které mi včera přišlo. Je to taková milá tečka za soutěží, která sama o sobě byla víc odměnou než soutěžením. Pokaždé když si uvařím čaj budu vzpomínat na Tebe a dumat Co se skrývá v čajovníku. :D
Hodně štěstí a krásné dny.
Děkuji. :-)

3 Kariol Kariol | Web | 10. prosince 2013 v 16:32 | Reagovat

Děkuji za komentáře. :-) Svatováclavské slavnosti byly příjemným zpestřením státního svátku a jsem ráda, že se report líbí i vám! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama