Radek

20. ledna 2014 v 16:55 | Kariol
Radek - Katka Heřmanová

Počet stran: 92
Nakladatelství: Nová forma, 2013

Mistr v komplikování vlastního života
Skoro by se dalo říct, že život jednadvacetiletého Radka je naprosto normální, ale samozřejmě má své mouchy. Jako třeba fakt, že je gay a jeho rodina je s tím víceméně smířená - což je však s navazováním dlouhodobých vztahů nezaložených pouze na postelových hrátkách spíš na škodu. Radkova máma se s bábovkou a hrnkem kávy v ruce vrhá na každého (byť jen jednorázového) partnera, zapřísáhlá křesťansky založená babička z tátovy strany považuje svého vnuka za zvráceného a aby toho nebylo málo, zamiluje se Radek do svého nejlepšího, naprosto heterosexuálního přítele Robina.


Víte, když vás někdo načapá, jak s někým nazí ležíte v posteli, i když zrovna vážně jenom ležíte a spíte, nemůžete tak docela tvrdit, že to není tak, jak to vypadá. Když je člověk, se kterým jste nachytáni, stejného pohlaví...

Když jsem si na blogu Fée procházela recenze a doplňovala svůj seznam knížek na přečtení, narazila jsem na tuhle útlou knížečku. Asi by mě moc neoslovila, kdybych nezjistila, že její autorkou je blogerka Arvari, kterou dobře znám z komentářů na jiných blozích, byť její povídky na blogu arvaripise.blogspot.cz nečtu. Neváhala jsem tedy a o knížku si napsala. Sto třináct korun jsem věnovala za několik desítek stráneček poměrně vtipného textu a během pátečního oběda a potom ještě večera jsem si příběh Radka přečetla.

Nemůžu se zbavit neodbytného pocitu, že kdybych byl heterák, máma by neprojevovala tak zoufalou snahu poznat moji hypotetickou polovičku. Prostě jsem tušil, jo, už po tomhle prvním zážitku, že mámu můj milostný a sexuální život nějakým zvláštním, perverzním způsobem FASCINUJE.

Musím se přiznat, že mě nikdy podobná témata nelákala. Já nevím, na romance, romantiku, erotiku a tak v přehnaném slova smyslu nejsem a pokud má být kniha jen o tomhle, pak po ní většinou nesáhnu. Možná jsem na to malá, možná mě to neláká, protože jsem nikdy nic takového nezažila (aby jo ve třinácti :D), zkrátka to nevyhledávám. A proto fakt, že se jedná o knížku s hlavním hrdinou gayem, mi dodal motivace napsat mail autorce s žádostí o zaslání jednoho výtisku. Nikdy jsem proti homosexuálům neměla předsudky, však jich několik znám, ale i tak to pro mě bylo něco nového. Nevím, z čeho autorka čerpala, když popisovala Radkův sexuální život, ale přišlo mi to docela výstižné.

Možná, že jsem neznal ty pravé kluky. Ty, co by nějakou sexuální orientaci neřešili a nepokoušeli se z mojí společnosti dostat pomocí chabých výmluv o nemocné babičce, kterou jedou navštívit do jejího minimálně sto kilometrů vzdáleného bydliště, jen aby se za hodinu vyskytli v podstatně bližším obchodním centru.
Jen jeden kluk ze všech, co jsem znal, měl vážně bral.
Robin.

Knížce, byť je tak krátká, nechybí vtipné a sprosté dialogy, které zkrátka k životu patří. Moc se mi taky líbí, že Arvari vsadila na česká jména, protože nechápu, proč mají Češi neustálou potřebu vymýšlet jména cizích jazyků. A ještě víc se mi líbilo, že v celém příběhu dokázala udržovat naprostou opravdovost a uvěřitelnost skutečného dění a přitom nezmiňovala kromě jmen žádné jiné názvy. Vždycky jsem něco takového chtěla umět. :) A dalším kladem, který mě docela potěšil, byl v podstatě dobrý konec Radkova zoufalého zamilování do heterosexuálního přítele Robina.

Bohužel, omlouvám se, moc kritických slov nenapíšu. Nečetla jsem nic dalšího s takovým tématem pro porovnání, tudíž nedokážu posoudit, jestli je to či ono možné nebo naopak. Věřím však, že si každý na knížce najde nějaké to pozitivum a samozřejmě i zápory.

Blesklo mi to hlavou úplně nečekaně.
Já ho miluju...

Nevím, komu knížku doporučovat. Arvari ji nejspíš směřovala lidem nad patnáct let a stejně se dostala do rukou třináctileté puberťačce. Řekla bych, že by se v téhle knížce vyžili moji spolužáci - není dlouhá, není nijak myšlenkami na pochodu, je taková realistická a samozřejmě plná sexu a slov o něm. To je pro mé vrstevníky, kteří TO mají ve čtyřiceti procentech už za sebou, ideální počteníčko. Ale samozřejmě si ji může přečíst i kdokoliv jiný, kdo chce zkusit změnu nebo něco nového. :) A nebo ten, kdo se o takové věci zajímá. :)

A nebylo by ode mě správné, kdybych teď a tady nepoděkovala Arvari za zpříjemněný pátek (kdy jsem dostala krásnou kulatou z matematiky) a milé věnování, a nepozvala vás na její blog, kde si můžete rovněž počíst! :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jak už jsem napsala, chtěla jsem zkusit něco nového a neprozkoumaného a taky podpořit Arvari. :)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Zblázněný život.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Komplikovat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jelikož se příběh odehrával spíš mezi kluky, asi bych se s nikým neztotožnila. Radek mi byl docela sympatický, mnohdy mě rozesmál a vlastně jsem na něj nikdy nebyla naštvaná (ostatně jsem k tomu neměla během té ani ne stovky stránek příležitost).
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Pozitivem byl dobrý konec, které já mám ráda. A nejlepší na tom bylo, že Radkova konečného přítele nemohla odradit ani jeho bláznivá máma.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli) ale třeba i v chování postav.
Vadilo mi, že to bylo tak krátké. Postavy moc prostoru nedostaly, ne tolik, kolik by si zasloužily. Ale jinak mi vlastně nic moc velkým pichlavým trnem v oku nebylo. :)

* v článku jsou použity úryvky z knihy
Kariol
 


Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 21. ledna 2014 v 11:29 | Reagovat

Moc díky za milou recenzi. :-) Jo, já vím, ta knížka je krátká, ale ona taková vlastně bejt má, když se to tak vezme. :-D Postavy v budoucnu ještě nějakej prostor dostanou, ale zatím nemůžu říct kdy... :-D

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 23. ledna 2014 v 20:19 | Reagovat

:) Páni... Mám pocit, že jsem tu knížku někde viděla, i když vím, že to asi není pravděpodobné.
A přijde mi dost zajímavý, že sis ji vybrala, protože já jsem na tom ve třinácti byla s pohledem na knížky hodně podobně a nevím nevím, zda bych po ní sáhla (snad ze strachu, nevím...)
Taky mě překvapuje, že znáš několik homosexuálů. Já ani jednoho (osobně) - pokud teda myslíme mužské pohlaví :D
A co mě šokovalo asi nejvíc, tak je procentuelně podíl sexuálně zkušených z řad tvých spolužáků :D Jsem taky na gymplu, bavím se s lidmi z víceletého a zatím mi přišlo, že nabíráme zkušenosti tak někdy kolem tohohle věku :) (17, 18, někdo dříve někdo déle) Možná to není takové, jak se zdá. :) (Nikdy nezapomenu na porono video, které mi spolužák pustil ve 4. třídě na základce - zanechalo to ve mne vážné stopy dodnes :D )
.
Milá recenze. Docela bych si i přečetla. Jde to normálně koupit? :)

3 Kariol Kariol | E-mail | Web | 23. ledna 2014 v 20:27 | Reagovat

[1]: Budu se těšit. :-)
[2]: Inu, naše třída je hodně zvláštní. :-x
Podívej se na arvaripise.blogspot.cz a tam si ji můžeš objednat, Arvari ji vydala vlastním nákladem. :-) Stála mě 113 korun, obyčejné zaslání stojí 93. :-)

4 Šárka Šárka | Web | 24. ledna 2014 v 16:34 | Reagovat

Myslím, že musí být pekelně těžké napsat takovou knížku tak, aby působila přesvědčivě a přirozeně. :) Arvari je šikovná, že vydání knížky dotáhla do konce. Asi bych si ji sama od sebe nepřečetla, ale je to určitě dobré rozšíření obzorů.

5 Kariol Kariol | E-mail | Web | 26. ledna 2014 v 14:08 | Reagovat

[4]: To určitě. :-)

6 Taychi Taychi | E-mail | Web | 4. února 2014 v 23:25 | Reagovat

Radka jsem zatím nečetla, ale podle všech recenzí, co jsem četla, opravdu stojí za to. Je to ode mě taky trochu hloupé,, jelikož Arvari sleduji už dlouho, takový maličký stalker jsem, ale nikdy jsem od ní nečetla nic na pokračování. Musím to napravit co nejdříve! :-D

7 Dáša Dáša | 5. února 2014 v 16:02 | Reagovat

Tak túto knihu som ešte nečítala... ale už som o nej viackrát počula a celkom sa mi pozdáva :-) myslím, že v blízkej dobe sa k nej dostanem a aj vďaka tebe a tvojej recenzii sa na Nu veĺmi teším... patri teda naozaj ku krátkym knižkam a ja som na také neni zvyknutá ale aj tak som na ňu veľmi zvedavá :-P

8 Monika Monika | 5. února 2014 v 21:00 | Reagovat

Áha, úryvkama - jů. Ne, upřímně - JŮ :D Nemůžu za to, nemusím českou literaturu. Zpočátku to byly předsudky, ano, ty svině zubaté, jako děcko byly bestsellery světové, české knihy se nečetly (možná krom Kocoura Modroočka). V česky psaném dílku prostě poznám českost, nemůžu si pomoci, ale prostě se mi nelíbí český styl psaní. Dokázala jsem přilnout k psaní Čapka, jak jsem ti už jednou psala, ten chlap psal vážně moc dobře ^^. Z české mě v poslední době nadchla Kateřina Petrusová, vyhrála jsem Nepřítele, tak jsem se pustila i do Lásky. Joo, tak to bylo KONEČNĚ něco jiného, musela jsem jí smeknout, už kvůli tomu, že je Češka. To je u mě kompliment. Tebe by pravděpodobně taková kniha nechytla, rozumím.
Na konec musím říct, že jsem jedním z lidí (jak ti pravděpodobně už došlo), co rázuje za nečeskost v knihách. Já cpu všude prostě nečeská jména.
Jo a ještě takovej detail - určitě by to byla příjemná a hezká ČESKÁ změna. Jelikož jsem teď dostala na posouzení jedno psaní z pera české "autorky", nebyla jsem z toho vůbec nadšená. Snažila jsem se k tomu přistupovat naprosto objektivně, což se mi určitě i povedlo. Nesedlo to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama