Seznamte se s Loirak!

6. ledna 2014 v 17:09 | Kariol |  Mládí na křídlech
Už jednou jsem se zajímavého nápadu nazváného Tipy pro inspiraci od blogerky Axolotlík účastnila a sice s kuchtěním mé duše. Nyní bych se do těchto inspirativních návrhů vrhla znovu, konkrétně mám v úmyslu zapojit se do akce, kde si sama sebe představím jako protiklad. Zadání zní: "Představ si, že jsi svým vlastním opakem. Jak bys vypadal, jak byses cítil a jak bys jednal s druhými? Inspiruje tě v něčem nová podoba? Dokázal bys v ní najít nějaké spojitosti a podobnosti se sebou? A proč je vlastně tvůj opak zrovna takový? Své úvahy vyjádři písemnou formou, můžeš přidat i ilustrace." Pouštím se tedy hrdinně do toho a doufám, že se mi podaří splnit zadání, neboť já mám sklony vždycky všechno dělat po svém.


V jednom z dílů mého oblíbeného Hercula Poirota přijde onen belgický detektiv na vraždu pomocí odrazu v zrcadle, které vše ukazuje obráceně. Když jsem Němého svědka, tak se díl jmenuje, viděla nedávno, okamžitě jsem si vybavila samu sebe v odraze zrcadla. Pro jistotu jsem se však šla podívat do svého pokoje, jak vlastně vypadám. Mohla bych říct, že stejně, ale v momentě, kdy se od zrcadla otočím, vše vypadá jinak. Naruby. Opačně. V tom skleněném čtverci na zdi se na mě zubí můj opak.

Dívám se do zrcadla, což je vzhledem k času, který jsem mu dnes už věnovala, nepřirozené, přesto se nemůžu odtrhnout. Já vím, jak vypadám a jaká jsem, i mé opačné polovičce, takovému druhému já za zrcadlem, bych nějaké vlastnosti přisoudila, ale vy to nejspíš nevíte - i podělím se s vámi o mé druhé já, které by bez mého pohledu na svět koukat nemohlo. Ač je mi velmi podobné, není úplně stejné. Mé zrcadlo totiž neukazuje věci takové, jaké jsou, nýbrž takové, jaké by mohly být. Na jednu stranu je to deprimující, vidět někoho, koho v obyčejném zrcadle nespatřím. Ale v jiných případech se můžu usmát a říct si, že to vlastně s tím mým reálným já tak špatné nebude. Inu, posoudíte sami...
Své druhé já žijící za zrcadlem vsazeném do malé skříně mého ještě menšího pokoje jsem už kdysi dávno nazvala Loirak. Je mým opakem, ale stále jsem to já, nemohu ho nazvat jinak, než jak směle v internetové říši nechávám oslovovat sebe. Kdybyste se do zrcadla dívali společně se mnou, viděli byste pouze opačnou Kariol, ale Loirak by se neukázala. I beru do ruky foťáček, prosím svou druhou polovičku o úsměv a zvěčňuji ji, abyste se na ni směli podívat alespoň zde. A jelikož jste si na fotce určitě jako první všimnuli vzhledu, začneme u něj.

Loiračina postava by mohla vyhrávat soutěže modelek - figurínu byste přihodili k typickým japonským dívkám. Pleť má však snědou, opálenou od spřáteleného sluníčka, na které nenajdete jediný nepříjemně vypadající pupínek. Malý ideální nosík a propadlé tváře, u nichž jsou charakteristické vystouplé lícní kosti, však zdobí spousta pih, které se ukazují především při deštivém počasí. Ani vlasy nezůstaly s tmavými odstíny pozadu - dlouhé kudrnaté vlasy se už zdálky mohou pyšnit svou hebkostí a přizpůsobivostí. Loirak si s jejich česáním hlavu moc neláme - párkrát je prohrábne obyčejným hřebenem a nechá je rozpuštěné, celý den tak vydrží.

Po ulicích svého zrcadlového světa chodí narovnaná, vždy oblečená v nejlepším a s úsměvem na tváři. Nikdo z těch, kteří se nahlas obdivují její kráse, netuší, že se vlastně trápí důležitými věcmi, jako je móda či spolužáci. U jejího stylu oblékání bych se klidně zrdžela. Okamžitě si totiž všimnete přiléhavého oblečení výrazných barev a neobvyklých střihů, jejichž výstřednost podtrhávají bláznivé boty na patnácticentimentrových jehlách a blištivé prsteny na každém prstě. Přirozeně pěkný obličej zkrášluje super objemovou řasenkou, pořádnou vrstvou mejkapu a zářivě rudou rtěnkou. Nápadný obličej, nevšedně nalakované nehty a dlouhé houpavé náušnice tak zazdí jiné nedostatky, jako jsou dupavé kroky či nepříliš vyvinuté ženské křivky.

Možná na vás, stejně jako na všechny, kdož ji neznají, působí jako nóbl slečna z velikého města - ano, máte pravdu. Loirak si nedokáže představit, že by kdy žila v nějaké zapadlé vesničce, má ráda inverzi nad domy, pach výfuků aut stojících v dlouhých kolonách na ulicích a šeď smísenou s davy turistů. V takovém prostředí se cítí svá a dokáže s čistou myslí uvažovat nad čímkoliv. Výhodou jí je, že se v rozlehlých ulicích svého velkého města naprosto bez problému orientuje, nikdy se nemusela zeptat na cestu a díky schopnosti nestresovat se a prostě plnit body programu se vždycky všude dostane včas.

Bydlí v posledním patře velkého paneláku, nebojí se výšek. Ve svém velkém pokoji má vždy perfektně uklizeno, nikde se jí nepovalují věci a police nezdobí vrstvička prachu. Z prosklené stěny táhnoucí se po západní straně pokoje má široký výhled na celé milované velkoměsto. Zrak jí často padá na budovu základní školy, kterou už osmým rokem navštěvuje. Nechodí tam ráda, ale na hodiny matematiky a fyziky se vždycky těší. A jelikož dostali skvělou učitelku na biologii a chemii, i tyto předměty ráda navštěvuje. Však si taky v těchto hodinách dělá pečlivé poznámky a na každých pětačtyřicet minut uvedených předmětů je řádně připravena, prospěch má zcela výborný. Školu však nesnáší díky hodinám češtiny, angličtiny a němčiny, které jí i přes velikou snahu vůbec nejdou. Usíná nudou při vyprávění v hodinách dějepisu, ale písemky z tohoto předmětu jakýmsi zázrakem vždycky napíše na jedničku. Velké potěšení nachází v hodinách tělocviku. Ještě nikdy se ze cvičení úmyslně neuvolnila, naopak se mistrně otáčí na hrazdě, houpe na kruzích a předvádí špičkové výkony v atletice i gymnastice. Jediné, co ji na tělocviku nebaví, jsou míčové hry. Nic však není horší, než hodiny hudebky, zvlášť hra na hudební nástroj. Naštěstí na žádný nehraje.

Loiračina povaha je hodně komplikovaná. Navenek působí jako introvert, uvnitř je však jasným extrovertem a svým nejbližším přátelům své problémy sděluje. Má hodně přátel, je oblíbená ve všech kruzích společnosti. Třídní královna, miláček učitelů, oblíbené dítě i neprohrávající hrdá soupeřka. Ze svých neúspěchů, které nejsou tak časté, si nic nedělá a dovede se jim zasmát, často ani nemá chuť se zlepšovat. Dovede nad nedůležitými věcmi mávnout rukou, ty opravdu důležité vždy staví na první místo.

Asi si teď říkáte, jak ten pohled do zrcadla můžu vydržet. Někdy je to opravdu těžké, povídat si s někým tak jiným a přitom tak podobným. Často se hádáme, i když ona je spíš klidná povaha, nemá potřebu prosazovat svůj názor, vždy si ho jen myslí a v nejdůležitější chvíli ho inteligentně formuluje do světa. Nechávám ji však za zrcadlem, společné téma k podniknutí bychom nevybraly. Ona je nenapravitelnou fanynkou metalu a jiné tvrdé hudby, já si čas od času poslechnu pop nebo jen nějaké melodie. Zatímco já ráda čtu, ona svůj čtenářský deník doplňuje jen zřídka kdy, většinou píše o svých knižních setkáních se stejně starými děvčaty řešící kluky a nepříjemné pupínky. Nerada se kouká na filmy a když už se na nějaký podívá, musí před obrazovkou sedět s někým dalším, aby mu ještě za pochodu mohla hlásit své dojmy z filmu. Výběrem se vždy přiblíží spíše hororům a nejnovětším americkým komediím s laciným humorem, který ona jednoduše zbožňuje.

Asi se mi teď divíte, proč se s tou prapodivnou Loirak vůbec bavím, jak mohu vydržet dívat se na ni každé ráno hned po probuzení s ospalky v očích. Ale ona má i kladné stránky. Například není vůbec sobecká, o sobě moc často nemluví a při rozhovorech se spíše zajímá o druhé. Ona vůbec ve společnosti září, s jistotou a pevnými nervy se vydává na kdejaký sraz a setkání. Také ráda pomáhá lidem, i těm, které nemá ráda. A velkým plusem jejích vlastností je, že za pomoc nic neočekává a na vlastním úspěchu či prosazení jí vůbec nezáleží.

Nevím, jestli vás Loirak zaujala natolik, abyste se s ní někdy chtěly naživo setkat. Ono to asi ani nejde, existuje pouze v mém světě. Ale jistě máte vlastní druhé já, opačné a přitom pořád skrývající něco z vás. Představíte ho světu, tak jako já? :)
Kariol
 


Komentáře

1 Date tree Date tree | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 20:00 | Reagovat

Je to staršně zajímavé. Nikdy jsem o ničem takovém nepřemýšlela a nejspíš až zase večer nebudu moct usnout se nad tím zamyslím. Zhostila ses toho skvěle! :)
Můžu tě poprosit na odkaz, kde jsi toto našla? :)

3 Annika Annika | 6. ledna 2014 v 20:35 | Reagovat

já osobně bych se s Loirak spíš setkat nechtěla. myslím, že bychom si asi neměly moc co říct. ale možná by slečnu Loirak ráda poznala Žofie, můj negativ... ty kdyby se spojily, to by byl gang! :-D

mimochodem, krásná anketa :-)

4 Magdaléna Magdaléna | Web | 6. ledna 2014 v 21:21 | Reagovat

:) Ty brďo (oblíbená fráze mojí kamarádky :D ) - do tohohle bych se snad i zapojila... Jenže mám strach, že zjistím, že se neznám... ach jo.. Už zase budu místo německých vedlejších vět řešit něco "důležitějšího" :).
.
S Loirak mám pár věcí společných... třeba vlasy :) a pak taky lásku k matematice a postoj k dějepisu. Vlastně i docela zálibu v podpatcích (myslím, že 12 cm je max ;) )
Stejně jako Annika bych se s ní ale příliš setkat nechtěla, mám pocit, že mi dočista stačí Kariol, sama, jedna :)
.
Vážně pěkně napsané... Takhle bych sama sebe nedokázala vystihnout ani zdaleka. Klobouk dolů, má milá.

5 Ježurka Ježurka | Web | 7. ledna 2014 v 17:19 | Reagovat

To bylo opravdu zajímavé čtení a koukám, že jsi opravdu dobrá, že jsi se dokázala takhle obráceně popsat. Já bych to tedy nedala. Ale my tě máme rádi takovou, jaká jsi. Díky Bohu za to. :-D

6 Denisa Vargová (16 let) Denisa Vargová (16 let) | Web | 7. ledna 2014 v 17:42 | Reagovat

Bylo to zajímavé. U druhého odstavce jsem sice už nemohla, ale přečetla jsem to až do konce a s tvým opakem bych si asi nerozuměla tolik, jako s tebou :D jinak nechápu, jak se ve třínáctileté dívence sebere taková slovní zásoba a tak perfektní vyjadřování fakt klobouk dolů :O

7 Vendy Vendy | Web | 7. ledna 2014 v 20:52 | Reagovat

To je geniální. Nejen zajímavý a opravdu originální nápad, ale také tvoje zpracování toho nápadu. Tajemná Loirak mě hodně zaujala a při čtení jsem si představovala, jaká je její protivnice, jistá Kariol? ;-)  :-D
Senzačně napsáno, článek nejen k zamyšlení, ale i k pobavení (tedy jedno nevylučuje druhé) a navíc ty úžasné fotky! Už ten první snímek, myslela jsem, že budeš psát o foťáku, který jsi dostala a který má název Loirak (nějaká nová značka, říkala jsem si) a pak mi to docvaklo, takže, bravo, tleskám i za ten nápad s obráceným jménem.
Taky se mi líbí fotka Kariol-Loirak, obrácené proti sobě. Máš dobrou inspiraci, víš to?
Hodně hodně dobrý. :-)

8 Vendy Vendy | 7. ledna 2014 v 20:54 | Reagovat

P.S. moc pěkná anketa! :-)

9 Kariol Kariol | E-mail | Web | 9. ledna 2014 v 18:30 | Reagovat

Děkuji vám za milé komentáře, potěšily! :-)

10 Luné Luné | Web | 9. ledna 2014 v 18:37 | Reagovat

Těší mě, Loirak ;)
Avšak.. Kariolino kouzlo je krásnější :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama