Temné vize: Odhalení

28. ledna 2014 v 16:02 | Kariol
Temné vize: Odhalení - L.J.Smith

Originální název: The Strange Power
Počet stran: 264
Nakladatelství: Fragment, 2011

Když se dar stane prokletím...
Koníčkem šestnáctileté Kaitlyn je kreslení, jenže ona sama si nevybírá, kdy a co nakreslí. Jakmile pocítí zvláštní chvění v ruce, má nutkavou potřebu kreslit a pro ni samotnou je velmi znepokojující vědět, že její kresby jsou předzvěstí budoucích událostí, které ona sama neumí ovlivnit. Díky těmto jasnovideckým schopnostem a zvláštní barvě uhrančivých očí je považována za čarodějku a nemá přátele, po kterých tolik touží.
Jako zázrakem dostane nabídku studovat v Zetesově institutu, kde by se mohla nejen naučit ovládat své paranormální schopnosti. I přes počáteční váhání mezi splněným snem a žitím doma s osamělým otcem se vydává do horké Kalifornie. Seznámí se zde s pěti taktéž neobyčejnými vrstevníky, ve kterých najde nejen nejlepší přátele.
Ačkoli se ze začátku zdá být vše perfektní, brzy se v Institutu začnou dít divné věci, které pěti nadaným teenagerům nedají spát. Dozví se o šílených vizích, které ohrožují jejich zdravý rozum a životy.


Jak na ně Kaitlyn hleděla, najednou se jí zatočila hlava, jako by padala. Jako by se ten obrázek otevíral, aby ji vtáhl. Byl to hrozný pocit - a důvěrně známý. Stalo se to pokaždé, když nakreslila jeden z těch obrázků, kvůli nimž ji nazývali čarodějkou.
Jeden z těch, ktré se pak staly skutečností.

Netuším, která knížka se vám vybaví při zmínce o známé spisovatelce L.J.Smith, ale mně hned proletí hlavou Upíří deníky. Nečetla jsem je a neviděla, proto o jejich kvalitách nechci nic říkat (i když, ono i z recenzí si člověk dovede udělat obrázek o knížce). Autorka, která se věnuje převážně žánrům Young Adult a fantasy však napsala ještě série Tajný kruh a Temné vize, které rovněž upoutaly pozornost převážně náctiletých.
I když nepovažuji zrovna tuhle spisovatelku za skvělou a její knížky se nejspíš svým obsahem do historie nezapíšou (do mé určitě ne), musím pochválit dobrý nápad a taky jednoduchost, která ne vždy je na škodu. Zvlášť pokud hledáte jen něco oddechového na dva večery, co vám dovolí po dočtení usnout a nechá vás klidnými.

Přišel blíž. Pod nohama mu šustilo suché listí. Měsíc osvítil jeho tvář, zešikmené oči a lehce zvlněné hnědé vlasy. Byl to ten muž, který ji zastavil na letišti.
Teď měl na sobě obyčejné oblečení, ne ten červený háv jako předtím. A šel přímo k ní, velmi rychle.

Pět hlavních hrdinů, kteří se objevují v knize, netvoří nikdo jiný než středoškoláci se zvláštním nadáním, které z nich dělá výjimečné studenty Zetesova institutu. Nejdůležitější je pravděpodobně Kaitlyn, rusovlasá dívka s uhrančivýma kouřově modrýma očima, která předpovídá budoucnost díky svým kresbám. Ta najde nejlepší přítelkyni v klidné Anně, pocházející z indiánského kmene a nadpřirozeně si rozumějící se zvířaty. Zbývajícími třemi členy party jsou kluci - takový nestranný kliďas Lewis oplývající schopností telekineze a pak dva protiklady - jako slunce zářivý Rob, který má léčivý dotek a i když neumí vnímat dívky jinak než jako kohokoliv jiného, je spolehlivým ochráncem. Proti takovému ztělesnění dobra tu je nebezpečný a nebezpečně oslňující Gabriel s černými vlasy a černým, znervózňujícím pohledem, jehož psychické schopnosti přesahují bezpečnost lidských životů.
Netuším, jak můj základní popis zní, ale pravdou je, že postavy jsou vykresleny dost jednoduše a vztahy mezi nimi mi v prvním díle připadají zvláštně nalajnované a neměnné. (Bohužel to neříkám tak úplně upřímně, protože mi sestra prozradila, kdo s kým bude nakonec a tak mě překvapila o moment překvapení.)

Ale oči byly její vlastní a právě teď je použila bez slitování. Obrátila k Chrisovi chladný pohled a dívala se na něj způsobem, kterého se obvykle pečlivě snažila vyvarovat. Dívala se mu přímo do tváře.
Zblednul.

Co však musím knížce přičíst k dobru ji opravdu čtivost, kterou způsobují možná i napínavé konce dlouhých kapitol. Pokaždé, když po dvaceti stránkách chcete s koncem kapitoly zavřít knihu a jít si lehnout, poslední odstavec vás donutí začíst se dál, protože ten plynulý příběh vám nic jiného nedovolí. A pak se překvapeně podíváte a zjistíte, že máte přečtenou celou knížku. Já už jsem sice nebyla tak napjatá jako před dvěma lety, kdy jsem knihu četla poprvé, ale i tak jsem se od čtení neodtrhla, dokud jsem nedočetla. V mém případě jsem knížku zavřela při nudné hodině fyziky, kdy se dá nejlíp číst. :)

Následovalo ticho, které Kaitlyn vnímala jak myslí, tak ušima.
Všichni se obrátili ke Gabrielovi. Pohlédl na ně s chladným odporem.
"Fajn," broukl. "Jen mi řekněte jak."

Knížečka je velmi útlá a čte se opravdu snadno, naprosto při ní vypnete a kdo ví, jestli to jednou za čas není dobře. Rozhodně bych ji nedoporučovala těm, kteří od knížky očekávají něco víc, než jen několik oddechových hodinek. Základní myšlenka, kterou v prvním díle autorka představuje, se mi líbí a doufám, že si alespoň takovouto úroveň (průměrnou až trochu podprůměrnou, přesto snesitelnou) udrží série i v dalších dílech. Co je však důležité zmínit ještě jednou - jedná se o Young Adult a proto nečekejte nic jiného. Na druhou stranu - je fajn, že někdo píše knížky, které by dnešní náctileté s odporem k literatuře mohly zaujmout a třeba je i něco naučit, od pravopisu až po základní prvky příběhu.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆
(nejspíš je to ovlivněno i tím, že jsem současně četla materiály k dějepisné olympiádě a tohle bylo přeci jen záživnější)

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu.
Dostala jsem příležitost spolupracovat s nakladatelstvím Fragment a jelikož jsem potřebovala něco oddechového, napsala jsem si o tento titul.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Věčné propojení.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Odhalovat (se).
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Chtěla bych umět být klidná a logicky uvažovat jako Anna, navíc by se mi opravdu líbilo být jí vzhledově i talentově podobná. A rozhodně bych nechtěla být Marisol, která kvůli děsivému odhalení skončí v komatu.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Byla jsem velmi ráda, že se Gabriel začal chovat jako člověk. Že se s ostatními v průběhu příběhu sblížil a i když nikdy nespouštěl své ochranné zdi, našel mezi čtyřmi spolubydlícími a spolutrpícími své místo a uplatnění.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Dost mě štvala taková vyhraněnost a neměnnost postav. Rob byl prostě dokonale přitroublý a tak to zůstalo téměř v celé knize. Ale jinak se tomu, kromě toho, že je to vážně jen knížka, nedá nic moc vytýkat.

* v článku jsou použity úryvky z knihy
* děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku

Kariol
 


Komentáře

1 Cleo Cleo | Web | 28. ledna 2014 v 19:27 | Reagovat

No nevím, nevím. Četla jsem Upíří deníky a ta autorka mě nějak moc nechytla... ale možná se k této sérii jednoho dne dostanu. :)

2 Šárka Šárka | Web | 28. ledna 2014 v 22:18 | Reagovat

Člověče, Kariol, jaký je tvůj průměrný čas přečtení knížky? půl dne? Úplně kouká s jakou rychlostí tu přibývají nové a nové recenze :) jen tak dál.

3 Magdaléna Magdaléna | Web | 30. ledna 2014 v 18:29 | Reagovat

Kariol, jestli takhle budeš pokračovat, mohla by z tebe za pár let být zdatná literární kritička. A myslím to vážně. Myslím, že na blogu u Papáji jsem četla nějaké tvé smutky nad tvou netalentovaností - ale věř mi - já asi ten tvůj talent našla právě teď.
"Netuším, jak můj základní popis zní, ale pravdou je, že postavy jsou vykresleny dost jednoduše a vztahy mezi nimi mi v prvním díle připadají zvláštně nalajnované a neměnné. " - kdyby tohle napsal někdo z mých spolužáků, otevřu jim svou knihovnu a řeknu "vem si co chceš a čti"
.
Podobné knížku čtu občas také (Škola noci a Vampýrská akademie se mi tyčí v knihovně) - jak říkáš, je to dobrý únik nejen od školy. A moji kamarádku to třeba ke čtení obecně opravdu přivedlo! :)

4 Ellnesa Ellnesa | Web | 31. ledna 2014 v 15:26 | Reagovat

Máš tu smůlu, že ti sestra prozradila to, kdo s kým bude, neboť to se mi opravdu moc líbilo. Odhalení a celé Temné vize jsem si díky kamarádce přečetla již dřív a moc se mi líbily. Myslím, že si to přečtu celé ještě jednou!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama