Ten, kdo stojí v koutě

27. ledna 2014 v 17:21 | Kariol
Ten, kdo stojí v koutě - Stephen Chbosky

Originální název: The Perks of Being a Wallflower
Počet stran: 216
Nakladatelství: Brio, 2012

"Vidíš věci kolem sebe. Mlčíš o nich. A rozumíš."
Příběh o chlapci, který se učí znovu žít a objevuje kouzlo opravdového přátelství.
Charlie byl vždycky trochu odtržený od společnosti. Ale poslední dobou je to horší. Nemá nikoho, komu by mohl říct, jak se doopravdy cítí a ve škole se snaží hlavně přežít. Charlie vypráví svůj příběh příteli, o kterém sice nic podrobnějšího neví, ale kterému věří, že ho vždy vyslechne a pochopí jeho pocity. Střední škola není v ničem jednoduchá, je jako moře, je jenom na nás, jestli začneme dělat jedno tempo za druhým a poplaveme nebo se začneme topit. Charlie se snaží zapojit se, je chytrý, spolehlivý a není důvod se neukázat. Ale problém je v tom, že ještě spoustu věcí nezažil, poznává věci, kterým zatím nerozumí a lidé ve škole ho špatně chápou. Charlie ví, jak to v životě chodí, zažil si toho už hodně, ale na druhou stranu toho na něj ještě mnoho čeká. Radost. Štěstí. Láska. A opravdové přátelství.


Sam poklepávala rukou o volant. Patrick vystrčil ruku z okýnka a plachtil s ní ve vzduchu. A já jsem prostě jenom seděl mezi nima. A když ta písnička dohrála, něco jsem řekl.
"Cítím se nekonečně."

Netuším, jak jsem se k prvnímu románu scénáristy a režiséra Stephena Chboskyho dostala - možná jsem si knížku chtěla přečíst po zjištění, že ve stejnojmenném filmu hraje představitelka Hermiony Emma Watson. Nebo mě zaujaly recenze na knižních blozích. Je pravděpodobné, že mě navnadila Fée, která mi vždycky dává dobré tipy na čtení. Ať tak či onak, jeden malý zelený výtisk toho tolik chváleného románu jsem dostala pod stromeček a během minulého týdne s okouzlením, myšlenkami na pochodu a uvolněným napětím četla.

A Patrick řekl něco, na co nikdy nezapomenu.
"To je ten, co stojí v koutě."
A Bob znovu vážně přikývnul. A všichni v pokoji taky pokyvovali. A já jsem začal být nervózní tak jako předtím Bob, ale Patrick mě nenechal úplně zpanikařit. Sedl si vedle mě.
"Vidíš věci kolem sebe. Mlčíš o nich. A rozumíš."

I když by se mohlo zdát, že je Charlie jiný než všichni ostatní, tak ve skutečnosti je to stále člověk jako jeho vrstevníci. Jenom vnímá svět trochu odlišně. Charlieho spolužáci si užívají život a jako všichni mladí, předtím než jim nějaká událost zásadně změní život, nic moc neberou vážně. Charlieho život se ale zásadně změnil už v dětství. Přátel nikdy neměl mnoho a když ztratil i toho nejlepšího, uzavřel se před světem do sebe. Ostatní na to nereagovali zrovna nejlíp a Charlieho první středoškolské dny se proměnily v noční můru. Ale jakmile potká Patricka a jeho nevlastní sestru Sam, změní se jeho svízelná situace a stanou se přáteli, kteří rozumí jeho pocitům a neodsuzují ho za to.
Charlie je ten typ kluka, který se nesnaží přesvědčit sám sebe planými řečmi o tom, že se změní. On si jenom nenamlouvá, že se sebou něco udělá. On se sebou opravdu něco dělá, dělá všechno pro, aby se už nikdy nemusel školou a společností potloukat a trpět tím. Patnáctiletý Charlie je ztělesněním nás samých. Jsem si jistá, že každý se v určité části Charlieho osobnosti najde. Jednou plný pochybností a nejistoty a jindy zcela přesvědčen o své pravdě a je si jistý sám sebou. Přesně jako já, jako my. Opravdu moc se mi líbilo, jakým způsobem Charlie vyprávěl jednotlivé pasáže svého života, všechny jeho úspěchy i pády. Charlie je opravdu vyjimečný člověk s krásnou duší, jehož život je nenahraditelný. Hlavně konec knihy je opravdu emotivní, v té chvíli jsem se už neudržela a nechala slzám volný průchod. Plakala jsem, protože jsem byla na Charlieho pyšná a byla jsem ráda, že věří sám v sebe. Je zvláštní takhle vmínát osobu z knihy, myslím, že takové spojení jsem zatím ještě s žádnou knižní postavou neměla.

Trpělivě čekala na moji odpověď. Ale po tom všem, co řekla, jsem usoudil, že bych měl prostě dělat to, co chci. Ne o tom přemýšlet. Ne o tom mluvit. A když se jí to nebude líbit, může prostě říct ne. A můžeme se vrátit zpátky k balení. Tak jsem ji políbil. A ona mi polibek vrátila. A klesli jsme na podlahu a dál jsme se líbali. A bylo to něžné. A tiše jsme vzdychali. A mlčeli jsme.

Mám ráda, když jsou z příběhu emoce téměř hmatatelné a rozpoložení postav cítíte na sobě samých. Všechny Charlieho pocity i jeho momentální stavy jsem vnímala, jako by seděl vedle mě a jeho příběh mi vyprávěl osobně. Ale to není jen jeden důvod, který dělá tuto knížku tak skvělou. Po dočtení jsem se cítila nekonečně, jako nikdy předtím. Nemohla jsem usnout a přemýšlela jsem. O Charlim, o životě, o jeho slovech a činech. Sice jsem druhý den nemohla únavou vstát, ale ten večer strávený zpětným listováním v knize za to stál.

Takže mám pocit, že jsme tím, kým jsme, ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení.

Po přečtení nebyl tím pádem důvod nepodívat se na film. Film je téměř totožný s knihou a taktéž plný emocí. Hlavní role Charlieho, jíž se v tomto případě ujal mladičký Logan Lerman, je naprosto věrohodná s knižním Charliem. Myslím si, že Logan odvedl při ztvárnění této postavy svělou práci a kniha Stephena Chboskyho i s filmem jsou díla, ke kterým se jednou moc ráda vrátím. Ten, kdo stojí v koutě je nádhernou a strhující alternativou toho, když si chcete na chvíli odpočinout od světa veškerého napřirozena. Je to příběh plný emocí, které vás nenechají chladnými a které vás rozpláčou. Jednoznačně doporučuji tuto knihu přečíst! Ale jak napsal sám autor, knížka se velmi snadno čte a přesto je těžké číst ji správně. Já jsem to tedy tak vnímala a ke spoustě okamžiků jsem se musela vracet. :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ★

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu.
Vlastně už ani nevím. Možná mne navnadily pochvalné a užaslé recenze.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Bolestné štěstí.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Cítit.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jak už jsem psala, v mnoha ohledech bych se ztotožnila s Charlim. Ale nechtěla bych jím být, protože pochybuji, že bych zvládla unést tolik bolesti, tolik špatných vzpomínek, tolik nepochopení.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Celá knížka je pozitivum, i když není vždy úplně pozitivní. Vím, že je to asi zvláštní příklad, který mi zůstal na mysli, ale byla jsem děsně ráda, když Charlie napsal, že doufá, že jeho bratr chodí s holkou, která nosí vlněné svetry a pije kakao. Já nevím proč, ale nemůžu na to zapomenout. :)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Moc mě mrzelo, když Charlie na nějaký čas ztratil přátele. Když se opět topil v moři vlastního trápení a neměl nikoho, komu by se mohl svěřit, kromě dopisního přítele. Přijde mi, že to bylo od Stephena Chboskyho trochu zlé, že nechal tak výjimečného a skvělého kluka tolik trpět...

* v článku jsou použity úryvky z knihy
Kariol
 


Komentáře

1 Anička Anička | Web | 27. ledna 2014 v 18:25 | Reagovat

Zajímavá knížka, slyším o ní poprvé.

Líbí se mi ten citát od Rollanda, který máš v záhlaví :)

2 Guizmo Guizmo | 27. ledna 2014 v 18:33 | Reagovat

Já nevím, tohle si asi nebudu moci přečíst, strašně se v tom vidím =(

3 Kariol Kariol | E-mail | Web | 31. ledna 2014 v 12:52 | Reagovat

[1]: :-)
[2]: Možná právě proto by sis ji přečíst měla. ;-) V Charliem se zrcadlí snad každý, kdo po této knížce sáhne. Jako by si ji chtěli přečíst pouze ti vybraní, kteří by jí mohly porozumět. :-)

4 Fée Fée | Web | 31. ledna 2014 v 14:50 | Reagovat

Krásná knížka. Co říct víc :)

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 4. února 2014 v 18:54 | Reagovat

Ještě jsem nečetla knížku ani neviděla film, a to i navzdory tomu, že tam hraje námi všemi oblíbený "Percy" (fajn, tak ne zas až tak oblíbený, ale roztomilost se mu odepřít nemůže :D) a taky "Hermiona", že? :D
Hodně se mi zamlouvá ten námět... už jen z toho důvodu, že si tak nějak dokážu představit, jak to asi vypadá, když je středoškolák takový ten ubožáček v rohu, co je spíš uzavřený. Hlavně z toho důvodu si ji jednou určitě přečíst chci, jen jsem se k tomu ještě nedostala... No jo, prostě moc knížek na seznamu, ale to zná asi každý čtenář...

6 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 4. února 2014 v 19:11 | Reagovat

Knížku jsem nečetla, ale rozhodně chci, protože je mi tohle téma docela blízké. Dřív jsem viděla film a připadal mi sice super, ale určitě je lepší knížka. :)

7 Edona Edona | Web | 4. února 2014 v 21:00 | Reagovat

Já jsem se ke knize dostala přes film, kde teda emoce tekly proudem. Ale u knihy už to tak nebylo. Jak píšeš, tak je to jedinečný a nenahraditelný Charlie, ale tak nějak mě to neuchvátila jako všechny okolo. Ale ano řadí se mezi mé oblíbené knihy. :-) Byla jsem celkem šokovaná jakým způsobem autor zpracoval tak bolestné téma, které potkalo Charlieho. A opravdu jsem to nečekala. Jasně, Charlie je jiný - to jsme čekali. Ale že až tak? Že ho potkalo až něco takového? :-) Opravdu hezky zpracovaná kniha, emotivní. Ale nedostala mě tak moc jako ostatní. :-)

8 PoprockCZ PoprockCZ | E-mail | Web | 4. února 2014 v 22:06 | Reagovat

Podle tvé recenze by to mohla být zajímavá knížka :) Určitě si ji půjčím v knihovně nebo alespoň shlédnu film. I když, jak nad tím přemýšlím snad ten příběh nebude moc demotivující :D, protože bych se v tom mohla až moc vidět :/ :D

9 Taychi Taychi | E-mail | Web | 4. února 2014 v 23:28 | Reagovat

Viděla jsem taktéž film, bohužel knihu jsem nečetla. Několik filmových melodií mám v mp3 a kdykoliv je slyším, začne se mo před očima odehrávat film. Na knihu se chystám a mám ji zařazenou ve svém seznamu K přečtení po všem povinném čtení. Nejvíce se mi líbila postava Charlieho kámoše, který byl prostě... ve filmu dokonalé ztvárněný. Děkuji za navnadění ke knize :-)

10 Taure Taure | Web | 5. února 2014 v 13:47 | Reagovat

Páni,tam hraje Emma? :-) To ani nevím!. Mám moc ráda filmy s ní :-). Viděla jsi baletní střevíčky? :-)

Podle Tvé recenze vypadá knížka velmi pěkně :-). A zcela chápu,že se hodně lidí v Charliem vidí. Zní to zajímavě,třeba si jí někdy přečtu :-). Ale rozhodně se mrknu na film :-)

11 Ev. Ev. | 5. února 2014 v 17:12 | Reagovat

Tuhle knížku si chci moc přečíst. Taky se chci podívat na ten film.

12 Klér Klér | Web | 5. února 2014 v 17:37 | Reagovat

Na tuhle knihu už se nějak dobu chystám, viděla jsem totiž film a moc bych si chtěla i přečíst knihu.

13 Monika Monika | 5. února 2014 v 21:09 | Reagovat

Jo ták. A je to jasný. Ten, kdo stojí v koutě je Perks of Being a Wallflower. Tak to je zajímavý :D To jsem vůbec nevěděla. Ne, že bych viděla film nebo tak. Ale už jsem tu knihu málem četla v ájině, takže proto... Ale pak jsem se na to vybodla, což se mi u afektovaného rozhodnutí něco přečíst občas stane. Stejně tak to bylo u Jméno růže. Ale ty si tu knihu přečti, jelikož ty by ses do ni skutečně nakonec pustit mohla a mohla by tě nadchnout :D

14 Ellnesa Ellnesa | Web | 6. února 2014 v 18:02 | Reagovat

Knížka se zdá být docela originální a nemyslím tím ve smyslu "velmi originální fantasmagorie". Recenze mě na knížku hezky navnadila, samozřejmě i na film, ale přesto nevím, jestli chci na chvíli opustit můj oblíbený fantasy a sci-fi svět...

15 Jackelin Mandragor Jackelin Mandragor | E-mail | Web | 11. února 2014 v 12:51 | Reagovat

Film byl moc krásný a na knihu se už také chystám. Opravdu moc povedený příběh.

16 Katt Flame Katt Flame | Web | 27. února 2014 v 13:38 | Reagovat

Líbí se mi reakce na komentář [2]:. A máš pravdu. Snad právě proto, že se v Charliem může najít hodně lidí, by si ti lidé knihu měli přečíst. Snad ti nejvíce porozumí problémům i štěstí, které hlavní hrdina zažívá i ještě zažije.
O knize slyším prvně, ale nevidím důvod, proč bych ji neměla přidat do dlouhého, táhlého seznamu knih, které bych si ráda přečetla. (V plánování jsem dobrá; realizace pokulhává!)
Na film jsem viděla upoutávky (ani nevím, kdy tomu bylo) a zaujaly mě. ... Tak, film už jen čeká na správný okamžik, kdy bude vhodné ho zkouknout. Až se setmí, bude to ono. :-)

17 Mária Marry Mária Marry | E-mail | Web | 4. března 2014 v 17:56 | Reagovat

O môj bože! Táto recenzia je úžasná. Príbeh Charlieho som veru ešte nečítala, ale už strašne dlho plánujem ísť do obchodu a túto knihu si kúpiť. O tejto knihe som sa dozvedela hlavne vďaka filmovému spracovaniu pretože vo filme hrala Nina Dobrev, predstaviteľka Eleny z The Vampire Diaries.Vďaka tomu som sa dozvedela o tomto filme. Až neskôr som zistila, že existuje kniha. Príbeh Charlieho sa mi veľmi páčil a súhlasím s tebou, že aj ja by som sa s ním dokázala stotožniť. Dokonca aj pri filme som mala  pocit akoby sme mali niečo spoločné. Celí jeho príbeh na mňa pôsobil smutne ale na druhej strane aj nejako inak - tak radostne. Jeho myšlienky ma nútili premýšľať aj o sebe čo sa mi v niektorých prípadoch vôbec nestáva. A to je niečo neskutočné. No a tvoja recenzia  to len potvrdila.V blízkej dobe si túto knihu už naozaj musím zaobstarať, pretože každý kto túto knihu čítal ju vychvaľuje. Filmové spracovanie sa mi páčilo a tak som zvedavá ako na mňa zapôsobí kniha. :)

18 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 26. dubna 2014 v 14:10 | Reagovat

Já jsem bohužel film viděla předtím, než jsem četla knihu, a to hlavně proto, že mi hodně dlouho trvalo, než jsem ji vůbec sehnala. Četla jsem originál a musím říct, že Charlieho angličtina je úžasná. Nevím, jak se překladateli podařilo toto zachytit, ale jazyk dodává v originále příběhu další rozměr.

19 Kariol Kariol | E-mail | Web | 26. dubna 2014 v 14:20 | Reagovat

[18]: Určitě si chci knížku přečíst i v originále, ale zatím nemám dostatečné znalosti angličtiny a bojím se, že by to mohlo ovlivnit požitek z knížky. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama