Forrest Gump

6. února 2014 v 20:37 | Kariol
Forrest Gump - Winston Groom

Originální název: Forrest Gump
Počet stran: 180
Nakladatelství: Lucka, 1994

Život Forresta Gumpa byl zkrátka neuvěřitelný
Ačkoliv byl Forrest Gump, pojmenovaný po slavném generálu a zakladateli Ku-Klux klanu, označen doktory za idiota, prožil opravdu všemožně komplikovaný život, rozhodně ne nudný a naopak plný pocitů štěstí i nenaplněnosti či zklamání. Svou závratnou kariéru odstartoval už v dětství jako hráč fotbalového týmu Alabamské univerzity a poté, co ho vyhodili ze studií, to skutečně roztočil: stal se válečným hrdinou ve Vietnamu, šampionem v ping-pongu, profesionálním zápasníkem, šachistou a prosperujícím podnikatelem. Zavázal si vděčností dva z amerických prezinentů a získal si nemálo věrné přátele, kteří mu jeho nelehkými cestami osudu pomáhali procházet. Forrest Gump byl zkrátka vždycky tam, kde se psala novodobá americká historie. Pro něj však bylo osudovým poznávání slastí i útrap opravdové lásky.


Jedno vám teda povim bejt idijot není žádnej med. Lidi se vám akorát smějou a nemaj s váma trpělivost a chovaj se hnusně. Vono se toho namluví jak by na nás postižený měli bejt hodný jenomže povidali že mu hráli. Ale nestěžuju si poněvač si myslím že jsem si užil docela zajímavej život.

Asi vám při zaslechnutí "Forrest Gump" naskočí tvář mladého Toma Hankse v oblíbeném filmu. Byla trochu hanba, že jsem jeho příběh, který každý tolik opěvoval, neznala a pouze věta "Utíkej Forreste" mi naskočila na mysli. Jenže, mám tu zkušenost, že knížka a film bývají odlišné a pokud první vidím film, většinou už se mi knížka potom tolik nelíbí. A tak jsem našla v útrobách rodinné knihovničky román od Winstona Grooma a začetla se. Na film jsem se poprvé podívala až po dočtení a musím poznamenat, že ačkoliv má stejný název, není úplně stejný jako kniha...

Jenomže co. Třeba jsem idijot ale vždycky jsem se snažil dělat to co se má a sny jsou holt jenom sny že jo. A ať už to se mnou bude jak chce tak vždycky když se vohlídnu zpátky budu si moct říct že jsem aspoň neměl nudnej život. Chápete co tím myslím?

Život Forresta Gumpa byl zkrátka neuvěřitelný. Zvláštní, jak skvěle je ta anotace vystižena, a to ony většinou spíš odrazují od čtení. Kdybych se měla pokusit nastínit děj, bylo by to velmi komplikované. V podstatě jsem to udělala už v úvodu, neboť tak tomu opravdu bylo. A jakákoliv informace navíc by nejspíš byla spoilerová - a to já nechci, i když si myslím, že většina z těch, co tohle budou číst, Forrestův příběh zná.
Z úryvků je patrné, že Forrest velmi primitivním nespisovným jazykem vypráví o svém životě - se špetkou nadsázky, přesto upřímně, většinou podrobně a téměř vždy vtipně. Ačkoli mu naměřili nízké IQ, je naprosto geniální - NASA o něm prohlásila, že jim bude dělat rezervní počítač při cestě do vesmíru. Díky skvělým schopnostem v šachu jej a jeho přátele nesežrali lidojedi. Nebýt silných paží, nepoznal by slávu a nepochopitelnou banalitu siláckého ringu. Vysoké a hbité nohy mu přinesli možnost studovat na střední a vysoké škole, i když jen krátce. Forrest si však nikdy ze svých pádů nic nedělal a vytrvale se snažil splnit to, co slíbil svému příteli ve Vietnamu. A také to dodržel...

Byt byl totiž prázdnej. Jenny zmizela a sní i všechny její věci. Nechala nám tam akorát čistý povlečení a pár ručníků a trochu nádobí. Na stole v obejváku ležel dopis. Dan na něj přišel první a tak mi ho přečet nahlas.
...
Dan mi dopis podal ale já ho upustil na podlahu a jak jsem tam tak stál poprvé v životě jsem si připadal jak vopravdovskej idijot.

Měla bych sice hodnotit především knihu, ale mě to nedá a jde se porovnávat s úspěšným filmem, který nejspíš knihu v očích lidstva předčil. (I když, je to možná tím, že se lidem nechce číst.) V prvé řadě se musím podělit s názorem, že Forrest v knize a Forrest ve filmu nejsou až tak úplně stejní. Knižní hrdina mi připadal takový opravdový, občas sprostý, naivní, zbrklý a nezodpovědný, ale přesto tak nějak samostatný a leckdy neuvěřitelně sympatický. Kdežto filmový Forrest v podání Toma Hankse se mi zdál jaksi nevinný, příliš silně vázaný na mámu a přihlouplý - to však nejspíš dělal ten český dabing...
Dále jsem si v knize oblíbila všechno to, co se do filmu nevešlo. Například vtipný střet Forresta s Raquel Welchovou. Nebo vyhrávání na ulici s orangutánem Sue. A i konec se mi líbil. Oproti filmu byl jiný, nedá se říct, že šťastnější, ale rozhodně ne nijak zvlášť smutný. Ti, kterým se ve filmu dostalo usměvavého happyendu, se na posledních stránkách knihy moc neřešili. Ale na druhou stranu - v knize nikdo neumře, takže o slzičky méně. :)

Prostě mám někdy pocit že to není možný to je všechno zašeptala a pak se nahnula a dala mi pusu na čelo. Co jako zeptal jsem se. Idioti řekla Jenny a brada se jí rozklepala. Možná že jsme idioti všichni vzdychla a pak se sebrala vzala malýho Forresta za ruku a vodešli.

Co víc na tuhle knížku říct. Plný počet jí neudělím, protože zas tak nadšená jsem z ní nebyla a i když se mi líbila, nemůžu se zbavit dojmu, že jí něco chybělo. Možná jsem prostě nepochopila tak úplně veškerý vtip, který všem učaroval. A to jsem se, prosím, smála dost. :) Pokud však potřebujete něco jednoduššího, udělejte si radost a přečtěte si Forresta Gumpa. Je to nepochybně jedna z nejvtipnějších a nejneuvěřitelnějších knih, kterou jsem kdy četla.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu.
Usoudila jsem, že bych se konečně měla podívat na zoubek tomu, co všichni znají. Přeci jen je trapné být jediná, kdo neví o co go.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Šťastné průšvihy.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
(Ne)uvěřit.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
I když to neměl vždy jednoduché, jak prozradil vnímavému Forrestovi, chtěla bych být orangutanem Sue, který cestoval s Forrestem do vesmíru, následně společně přežívali v lidožroutské vesnici a společně pak plnili své sny a sliby. Jo, ten byl sympaťák. A nebo bych chtěla být malým Forrestem, protože mít za tátu právě někoho tak skvělýho, citlivýho a přitom lehce mimoně - kdo by odmítl? :)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Už dlouho se mi nestalo, že bych se uprostřed čtení o hodinu fyziky nahlas zasmála. Jo, chvilku to bylo trapný, jenže ty řádky přímo sváděly k lehkému zachechtání. Velkým plusem tedy je, že mi knížka příjemně oživila týden. :)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Forrest sám o sobě mi nevadil, ale vytáčelo mě, jak se nechával využívat ostatními, kteří jeho genialitu a nadání chtěli pro sebe zpeněžit. Naštěstí se to vždycky nějak zvrtlo a ve výsledku byl Forrest ten, který pomohl všem těm, co se ho pokusili využít. A pak mi taky občas vadila (spíš na začátku) ta obecná čeština, bez čárek a naprosté ignorování pravopisu, ale ... i na to se dá zvyknout a když neměl špatný děj řádků, proč se tím nechat otrávit. :)

* v článku jsou použity úryvky z knihy

Kariol
 


Komentáře

1 Edona Edona | Web | 8. února 2014 v 12:46 | Reagovat

Tak se přiznám že doteď jsem o knize neměla ani páru. Jasně, film známe všichni, to máš úplnou pravdu. Ráda bych poznala toho Forresta z knihy, ve filmu opravdu vypadá, tak jak jej popisuješ. Nevinný, vázaný na mámu. Jestli na tuhle knihu natrefím v knihovně, určitě si ji přečtu. :-)

2 Anie Anie | Web | 8. února 2014 v 15:29 | Reagovat

O knize jsem věděla ale nikdy jsem ji nečetla. Film mám moc ráda, takže určitě až budu mít chvilku sáhnu i po knize :)

3 Šárka Šárka | Web | 8. února 2014 v 16:49 | Reagovat

Ha! Konečně mi jde rozkliknout článek, předtím to nějak haprovalo :) Knihu miluju stejně jako film ale ten rozfíl obou Forrestů popisuješ podle mě přesně. Pamatuju že se mi ti právě kvůli jazyku četlo moc dobře a člověk prostě musí Forrestovi fandit ve všem, co dělá. A z knihy taky vyznívá hlavní hrdina jako daleko menší...idiot jak ve filmu, ale oba dva mám ráda :) :D

4 Kariol Kariol | E-mail | Web | 8. února 2014 v 20:08 | Reagovat

[1]: Určitě doporučuji. :-) Je to vážně zajímavé srovnání s filmem, v mém případě naopak. :-)
[2]: Neprohloupíš ;-)
[3]: Já jsem mu fandila, ale zároveň jsem na něj byla často naštvaná, protože se nechal manipulovat ostatními a šlapal si tak po štěstí. I když, kdo ví, kdyby měl vlastní hlavu, třeba by ani nestálo za to o jeho životě psát. :-D

5 Annika Annika | Web | 8. února 2014 v 22:58 | Reagovat

film jsem viděla strašně dávno - líbil se mi, ale už jsem zapomněla, o čem byl - a až donedávna jsem netušila, že existuje i kniha. ještě před Vánoci jsem uvažovala, že si ji přečtu ale... ale asi nakonec ne.
přiznávám, že to je poprvé, co na mě recenze zapůsobila "opačně". ne proto, že by byla špatná - to rozhodně ne, je super! ale tak nějak, jak jsi mi v ní připomněla, o čem to zhruba je... tak se mi tu knihu nějak přestalo chtít číst :D díky za tuto recenzi, ušetřilo mě to spousty běhání po knihovnách! :-)

6 Beatricia Beatricia | Web | 9. února 2014 v 8:09 | Reagovat

Viděla jsem tento Oskarový film, ale román neznám. Ráda srovnávám filmy a knižní předlohy a vždycky mi vyšlo, že knižní verze je lepší. Do filmu se nedá vše postihnout.
Jako vždycky, tvá recenze je supersuper.♥♥♥

7 Vendy Vendy | Web | 9. února 2014 v 23:37 | Reagovat

Zkusím. Při srovnání kniha-film v tomto případě vycházel vítězně film, ale román určitě stojí za to přečíst.
Film jsem viděla a byl nádherný. Knížku jsem nečetla, ale už se na to dlouho chystám. Tak snad, až půjdu do knihovny...

8 Vendy Vendy | Web | 15. února 2014 v 23:55 | Reagovat

Ještě mě napadlo, ta čeština a pravopis, není to schválně? Jako že to píše on a poněvadž má kapku nižší IQ, tak má i horší vyjadřování, tedy i pravopis? Protože podobný styl jsem četla v povídce Růže pro Algernon, kde šlo o člověka s nízkým IQ, kterému uměle zvyšovali IQ - a rozdíl mezi jeho vyjadřováním předtím a potom byl opravdu znatelný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama