Být florelou nemusí být vždycky kouzelné

25. března 2014 v 14:06 | Kariol
Rozpolcená ve dvou světech, ve dvou identitách
Od chvíle, kdy se Laurel podařilo překazit zákeřným trollům plán na získání přístupu k tajné bráně do vílího království, uplynulo šest měsíců. Její pravá identita je prozrazena a křehká dívka se ocitá v mnohem větším nebezpečí než dřív.
Trollové jsou nejen mimořádně chamtiví, ale rovněž pomstychtiví. Aby Laurel lépe ochránila sebe, svou rodinu i přátele, rozhodla se strávit letní prázdniny v Avalonu, kde se zdokonaluje v dovednostech podzimní víly.
I když je vílí říše nádherná, život mezi lidmi Laurel naučil dívat se na mnohé věci jinýma očima. Pocit rozpolcenosti mezi světem víl a světem lidí, kde na ni čeká její první láska David, v ní ještě prohlubuje rostoucí náklonnost k vílímu strážci Tamanimu.
Jak si Laurel nakonec poradí s přetrvávající trollí hrozbou a jak se vyrovná se svými rozporuplnými city?


Aprilynne Pikeová je mladou americkou autorkou, jejíž spisovatelské začátky nebyly lehké. V roce 2009 vydala první díl série Křídla, který sklidil mezi čtenáři velký úspěch. Jenže druhé díly bývají většinou zlomové - buď předčí první díl, nebo se mu nevyrovnají. Jak je to v tomto případě?

Pokračování úspěšného bestselleru Křídla
Druhý díl téhle série o zvláštním životě neobyčejné dívky Laurel mile překvapí. Rozhodně se mu musí nechat, že s odstupem několika měsíců navazuje na události z prvního dílu a je tedy bezsprostředně stejně kvalitní jako Křídla. Nejen co se týče příběhu, ale i chování postav a stylu autorky. Co se stylu autorky týče, nejspíš čtenáři jako já úplně nesedne. (Což ovšem není chyba kniha, že popisuje věci slovy, která já bych nezvolila.)

Velký plus naopak přidávám neotřelému nápadu. Poslední dobou se knihovny prohýbají pod upíry, vampýry a červenou knihovnou a proto je vílí říše Avalon fajn změnou. Navíc i samotná myšlenka víl - florel - se mi zamlouvá, jsou to výjimečné bytosti a jejich podstata je podložena spoustou zajímavostí. To se mi líbí.

Jedním z faktorů, na nichž jsem se rozhodovala o počtu hvězdiček, je i neustálé přetahování Laurel na druhou stranu. Funguje tu milostný trojúhelník - poslední dobou to letí - mezi Laurel, Davidem ze světa lidí, kterého si vybrala v prvním díle, a mezi Tamanim, strážcem z Avalonu, kterého Laurel nezná a zároveň má pocit, že jsou jedna bytost. S touhle láskou však nesouvisí jen rozhodnutí, komu se poddat, ale na Laurel je, aby se rozhodla, jestli zůstane v lidském světě, kde má svou první lásku, přátele, rodiče a vzpomínky a zároveň se nechat ohrožovat trolly, nebo se uchýlí do Avalonu, bude se cvičit ve schopnostech Podzimní florely a svou důvěru svěří Tamanimu.

Zapomenutá osobnost
Laurel coby hlavní hrdinka odhaluje své myšlenkové pochody, které ne vždy splní očekávání. Občas je to příjemné překvapení, když se rozhodne jinak, než předpokládám, jindy mě mrzí, že se nezařídila podle mého nejlepšího úsudku. Jako bych to mohla ovlivnit.

Co však na Laurel budí soucit a dodává jí to můj kladný pohled, je fakt, že má zastřenou minulost. Doslova. Když ji vysílali do světa lidí, vymazali jí paměť. Postupně se při pobytu v Avalonu dozvídá, kým vlastně byla před tím, než se stala člověkem. (Ehm, nikdy se člověkem nestala, ale vyrostla jako člověk a její psychika se od té lidské taky nelišila. To byl důvod, proč nepřijímala avalonská pravidla o nadřazenosti.) Zjišťuje, že byla skvělou studentkou a ovládala schopnosti Podzimní florely na jedničku. Poznává své staré kamarády, na které si nepamatuje. Vlastně si nevybavuje vůbec nic a dokáže cítit místy jen odpor k životě mezi ostatními svého druhu. Cítí se být člověkem.

Stále ještě příjemné
Čtenáři, kterému se líbil první díl, bych Kouzlení doporučila. Dle mého názoru není o nic horší než ten první, stále ještě je florelí podstata zahalená tajemstvím a nové otazníky se hromadí. Jen jsem možná očekávala něco jiného. Větší kvalitu, více napětí, více něčeho, co by druhý díl měl při rozhodování, zda v sérii pokračovat, mít. Neříkám, že tato kniha tu vlastnost nemá, jen ne v takovém měřítku, jak by se na bestseller slušelo.

Mé hodnocení:
★ ★ ☆ ☆
Aprilynne Pikeová: Kouzlení (Spells)
Přeložila Alena Amchová. Vydalo nakladatelství Fortuna Libri roku 2012, 368 stran.
Kariol
 


Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 25. března 2014 v 14:36 | Reagovat

Tu knihu jsem před časem četla a přečetla jsem vlastně tři díly z této série, protože jsem si je půjčovala z knihovny a ten čtvrtý díl tam do dnešních dní není, což mě mrzí, protože kniha se mi líbila :) byla napsaná opravdu moc pěkně a vzhledem k tomu, že už je to delší doba, vlastně ani nevím, co k tomu dodat,..

2 Narween Black Narween Black | Web | 25. března 2014 v 18:53 | Reagovat

čítala som prvý diel, ale to bolo hrozne hrozne dávno :-D Teraz čakám kedy sa mi v knižnici podarí nájsť druhý :-)

3 Anne Leyyd Anne Leyyd | E-mail | Web | 26. března 2014 v 15:02 | Reagovat

pěkná recenze :-) taky jsem po Kouzlení sáhla proto, že mi přišlo jako velice originální nápad a nebylo to špatné, taková odpočinková milá kniha. nicméně po těch dystopiích mi to přišlo kapku nudnější. trochu jsem váhala, zda se do dalšího dílu pustit, ale po tvé recenzi to možná udělám :-) + taky proto, že nemám ráda nedočtené série...

4 Vendy Vendy | Web | 27. března 2014 v 9:11 | Reagovat

Dobrá recenze. Dokážeš vypíchnout to zajímavé a přitom poukázat na chyby. Zřejmě román, který je příjemný na nedělní počteníčko, ale žádná superpecka.
No, i příjemná počteníčka někdy zalahodí. Mrknu v knihovně, jestli to nemají. 8-)

5 Miss Nothing Miss Nothing | Web | 27. března 2014 v 20:14 | Reagovat

Z tejto série som prečítala všetky 4 časti a musím povedať, že ma nenadchli a najkrajšia vec na nich bola asi obálka :D neviem, Krídla som si kúpila na základe doporučenie, že keď ma bavila trilógia Paranormáli (Kiersten Whiteová - Zlodejka duší, Nikto nie je bez viny, Raz a navždy)  tak ma bude baviť aj toto. Žiaľ Bohu - Nebolo to tak. Ale keďže patrím k zaťatým knihomoľom nikdy mi to nedá a keď začnem čítať sériu musím ju prečítať kompletne celú a prišla som na to, že najlepšia bola posledná časť - Ideály. Stretla som sa s názormi, že bola najhoršia, lebo je to samý boj, ale podľa mňa to je na tom to zaujímavé - je tam veľa napätia a dospeješ k nečakanému rozuzleniu deja. Keby že som spisovateľka, tak druhý a tretí diel tejto série ani nevydávam alebo ich nejakým spôsobom vtesnám do jedného, aby čitatelia neprišili o dôležité fakty.
PS: veľmi dobre napísaná recenzia ;)

6 Paní Emzáková-Čilipapričková Paní Emzáková-Čilipapričková | Web | 30. března 2014 v 22:07 | Reagovat

Četla jsem jen první díl, ten mi docela učaroval. :-D Zkusím i druhý, až budu mít čas na čtení :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama