Hladové hry začínají!

17. března 2014 v 17:08 | Kariol
Hunger games: Aréna smrti - Suzanne Collins

Originální název: The Hunger Games
Překladatel: Zdík Dušek
Počet stran: 328
Vazba knihy: brožovaná
Nakladatelství: Fragment, 2010

Přežít může jen jeden
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska. Hunger games začínají...

Suzanne Collins se proslavila antiutopickou sérií Hunger games, určenou široké škále čtenářů, po celém světě. V současnosti jsou dva ze tří dílů zfilmovány a sklízí úspěch. Původní knihy upadají do pozadí. Oprávněně?


(Obálka knihy stažena zde.)

Čtyřiadvacet splátců, krvavá show a jeden vítěz. Čas změnit pravidla.
Pokud vezmete do rukou knihu až po zhlédnutí filmu, budete překvapeni. O sérii jsem nic moc nevěděla a na film jsem se podívala celkem náhodně s kamarádkou. Nelíbil se mi. Mohu však všechny čtenáře, kteří se dostanou do stejné situace, ujistit, že kniha je úplně jiná.

Celý děj vidí čtenář z pohledu hlavní hrdinky Katniss Everdeenové, která se dobrovolně do her přihlásí, aby zachránila svou sestru před jistou smrtí v aréně. Pomocí ich-formy a přítomného času - což je velké plus oproti vyprávění v minulosti, protože vynikají napínavé scény a čtenář má pocit, že se to doopravdy děje - se čtenář ocitá v jiném světě, ve světě, kde je krutost každodenním jevem a lidé umírají jako mouchy.

Autorka pomocí Katniss, později přezdívané dívka v plamenech, popisuje velmi hluboké sociální rozdíly mezi porobenými kraji a hlavním městem Kapitolem. Zatímco v nablýskaném velkoměstě stačí zmáčknout tlačítko a na stůl vám během chvíle přinesou obrovskou porci luxusního jídla, v jednotlivých krajích musí ti nejchudší celý den lovit a i tak sotva utiší hladový žaludek. V Kapitolu se nosí mládí, výstřednost a hubenost. Dvanáctý kraj obdivuje každého, kdo se dožije šedin ve vlasech nebo si mezi prsty může zmáčknout nějaký tuk. Zatímco v Kapitolu se nebojí smrti a se smíchem uzavírají sázky na splátce her, vylosované děti z krajů jsou při Dni sklizně oplakávané.

I když je každému - a nemusí mít za sebou film, stačí se podívat, že existují další díly série - jasné, že Katniss ve hrách nezemře, stále převládá ono požadované knižní napětí, které vás nutí neustále rozečítat novou kapitolu. A další a další a najednou zjistíte, že hry skončily. Spád, který hry mají, je opravdu velkým plusem knihy. V očekávání však doufáte, že to dobře dopadne. Že vaši oblíbení hrdinové nezemřou bolestivou smrtí. Že Katniss zůstane sama sebou. Že se všechno změní. A taky že ano - Katniss je odhodlaná a i když ví, že je to velmi nebezpečné, snaží se ukázat tvůrcům her, že není jen figurkou na jejich poli.

Mladistvým vstup nakázán
Co dodává knize na významu je nejspíš i fakt, že v Hladových hrách na život a na smrt bojují mladí lidé. Chlapci a dívky ve věku dvanácti až šestnácti let. Nejsou to žádní hrdinové bojovníci, ale bezbranné děti, vyhublé, nevinné, bez větší šance na vítězství. A hry z nich udělají buď bezcitné vrahy, nebo vyděšené oběti. A nebo obojí.

Nestává se mi moc často, že bych si hlavního hrdinu, který vypráví příběh ve své osobě, oblíbila. U Hunger games to však neplatí, Katniss je správným příkladem ústřední postavy. Není to žádná hrdinka, kráska, oblíbenkyně. Živí rodinu, chodí lovit. Je dost výbušná, vyhublá a na okolí povětšinou nepříjemná. Ale má v sobě něco, co jí donutilo dobrovolně se přihlásit namísto své dvanáctileté sestřičky. Něco, čím si získala vysoká hodnocení porotců a pozornost sponzorů. Něco, díky čemu se jí podařilo změnit svůj osud...

A pak tu jsou další výjimečné postavy. Peeta Mellark, druhý splátce za dvanáctý kraj. I když jsem jeho střety v aréně znala z filmu, držela jsem mu celou dobu palce a občas jsem se zlobila na Katniss. Routu jsem si zamilovala stejně jako Katniss - dvanáctileté děvčátko, jehož jedinou výhodou je mrštnost a nenápadnost. Bolelo mě, když jsem byla svědkem její náhlé smrti. A byla jsem vděčná Katniss za to, co pro ni udělala.

Neodpustím si malý hlod do rozdílnosti filmu a knihy. V knize jsou totiž, oproti filmu, postavy opravdové. Cítíte s nimi bolest, radost, hlad, touhu, naštvanost a všechny ostatní pocity, které se jim honí hlavou, především tedy Katniss. Nic proti herečce Jennifer Lawrence - zkrátka filmová a knižní Katniss jsou dvě osoby. Ta knižní je víc představitelná, charakterní a prostorová, kdežto filmová mi připadala jako naprostý opak.

Nenechte se odradit
Určitě se najde spousta faktorů, které váhavým brání sáhnou po knize - ať už se jedná o filmem zkaženou chuť, o nedůvěřivost vůči označení "young-adult" nebo o domněnku, že jde o další bezduchý bestseller. A navíc mohu všechny s odporem ke krvavým scénám a násilnictví ujistit, že autorka takové věci nepřehání. Nepopisuje do detailu a když se zmiňuje, pouze tak, aby si čtenář dovedl udělat nenucený obrázek. Ne aby ho znetvořené tělo budilo ze spaní. Takže běžte do toho!

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Kariol
 


Komentáře

1 Taure Taure | Web | 17. března 2014 v 17:23 | Reagovat

Hunger games jsem četla jedním  dechem,je to nádherná trilogie. Peetu jsem měla nejradši a hned po něm Finnicka :-).
Jsem zvědavá,co budeš říkat na HG jako na celek,až to jednou dočteš :-).

2 Owlie Owlie | Web | 17. března 2014 v 18:02 | Reagovat

Hunger Games jsem zatím jen viděla, ale na knihu si dělám zálusk :)parádní recenze!:)

3 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 17. března 2014 v 18:19 | Reagovat

Bohužel jsem první viděla film, první i druhý díl a teprve potom se mi do rukou dostala celá série v knižním podání, a tak jsem z knih neměla takový zážitek, ale počkám si tak půl roku a přečtu znova, bude to lepší. Třetí díl je nejlepší ;)

4 Em Zet Em Zet | Web | 17. března 2014 v 19:27 | Reagovat

Vidíš to, tahle série mě vůbec nezaujala :-) Vyhrála jsem jednu z knih na jedné stránce a vůbec se mi nečetla dobře. :-D

5 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 17. března 2014 v 19:30 | Reagovat

Mě tahle sága zase úplně pohltila, miluju scifi a první jsem teda viděla film, pak jsem jedním dechem přečetla knížky a poté druhý díl, nedočkavá čekám na trojku! A teda musím říct, že J. Law. je pro tu roli v mých očích jako stvořená. Ale tak, každý máme jinou vizi :)

6 Kariol Kariol | E-mail | Web | 17. března 2014 v 19:36 | Reagovat

[1]: Zatím, po dvou dílech, jsem vážně nadšená a spokojená. :-) A Peeta s Finnickem jsou taky mí oblíbenci, i když jsem pořád čekala, že nakonec Finnick (v druhém díle) Katniss zradí. :-)
[2]: Taky jsem si ji přečetla až po zhlédnutí filmu. Překvapivě mi to nevadilo. :-)
[3]: To jsem ráda, že mě takhle napínáš. :-D Koncem týdne by mi měl přijít, takže ho přes víkend přečtu a pak se hned pochlubím. Těším se. :-)
[4]: Mně se to zase četlo úplně samo. :D
[5]: Souhlasím, taky je to jedna ze sérií, které jsem si hned oblíbila. :-)
Filmy taky nejsou až zas tak špatné (druhý díl jsem sledovala souběžně s knížkou, vždycky jsem přečetla třetinu knihy, podívala se na kousek filmu a takhle jsem to zvládla během dne :D), a Lawrence není špatná herečka, jen mi připadá jiná, než jakou vidím Katniss v knize. Hlavně výrazově. :-)

7 Eamane Eamane | Web | 17. března 2014 v 20:10 | Reagovat

První díl Hunger Games se mi líbil a to dost. U druhého jsem se bála, že se bude autorka hodně opakovat, ale to se nestalo. No třetí díl šel podle mě do kytek tím nejhorším způsobem, ale každý to vidí jinak. Snad se ti bude líbit :) ..

8 Hanyuu Hanyuu | Web | 18. března 2014 v 10:24 | Reagovat

Když jsem si přečetla první díl, myslela jsem si, že už to lepší být nemůže. Vážně mě to hrozně dostalo a bála jsem se, aby to už pak nebylo jen to samé, akorát nudnější. Pravda ale je, že ta druhá knížka je asi to nejlepší, co v celé trilogii je, bohužel pro ten třetí díl, který pak hodně lidí považuje za nepovedený. Já si nemyslím, že by to bylo až tak zlé, jenže Catching Fire je prostě akcí nabitý, zatímco Mockingjay už je spíš jen emoční nálož. Tak to vidím já. :)

Jennifer mi přišla jako herečka moc dobrá a po zhlédnutí prvního filmu jsem z ní měla docela dobrý pocit. celkově mi nepřišlo, že by ta adaptace byla tak zprasená, jak někteří tvrdí, ale co člověk, to názor. Změna režiséra ale prospěla... Catching Fire je naprosto úžasný film, ale určitě je to i tím, že mi přijde, že Josh a Jennifer od toho prvního filmu jaksi herecky vyrostli a jsou ve svých rolích dokonalí. A to mi nepřijde, že by se Hutcherson na Peetu nějak zvlášť hodil, má představa byla jiná.

Jenom ještě přímo k článku - do arény jsou vybírány děti od 12 do 18 let, ale to je jenom maličkost. :-D

9 Vendy Vendy | Web | 18. března 2014 v 23:11 | Reagovat

Hladové hry mě příjemně překvapily, před časem jsem si pořídila trilogii v jednom (mimochodem fantastická vizuální úprava) a přečetla fakt jedním dechem. Čím víc má člověk načteno, tím míň ho nové romány překvapí. Hunger games mě překvapily mile, opravdu dobře promyšlený román, s věrohodným napětím i věrohodnými charaktery. Koneckonců, Katniss možná není ideální hrdinka, někdy se chová jak zaslepenec, ale to jen svědčí o její lidskotsi. Vždyť, kdo je bez chyb? Peetovi jsem zase fandila, protože byl chytrý a i když to zčásti vypadalo, že selhal a zradil ji, pak se ukázalo, že měl všechno dobře promyšleno. Katniss je prudká, Peeta přemýšlivý. Spolu tvoří dobrou dvojici. I to srovnání možností a života v různých krajích a v Kapitolu bylo věrohodné. Však to zmiňuje Katniss i v druhém filmovém díle, kdy jsou na hostině - tady zvrací, aby mohli přijímat další chody, a v krajích lidi umírají hlady, nebo žijí na hranici bídy.
Líbilo se mi i filmové zpracování, možná proto, že jsem četla knihu a už jsem některé motivy znala. Nevím, jak bych to brala, kdybych viděla první film. Ale styl, jakým to bylo natočeno, mi vyhovoval, trochu střízlivé, trochu pomézní, a Tvůrce her nebezpečný had.
Hmmm.... myslím, že dočtu 1Q84 (Muramaki) a vytáhnu asi Hladové hry. Na osvěžení. :-)
Príma recenze! :-)

10 michellexxl michellexxl | 20. března 2014 v 19:15 | Reagovat

Je to moje oblíbená kniha. Mám taky blog. Michellexxl.blog.cz, ale je ve vývinu. Prosím poraďte, co přidat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama