Když lidé začnou válčit s důsledky svých chyb

15. března 2014 v 9:22 | Kariol
Válka s mloky - Karel Čapek

Počet stran: 240
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Nakladatelství: Fragment, 2010

Hladina moří a oceánů stoupá
Jednoho dne lidé objeví v mořských zálivech zvláštní tvory - mloky, podivuhodně učenlivé a inteligentní živočichy, velmi podobné člověku. Začnou je cvičit jako levnou pracovní sílu. Dodávají jim potraviny, zbraně, suroviny k budování nového podmořského světa. Mloci jsou rozšířeni po celé planetě. Rychle se však rozmnožují a brzy jim dosavadní plocha u pobřeží nestačí...

Karel Čapek, jehož jméno si vybaví snad úplně každý, od nejmladších čtenářů až po sečtělé důchodce, byl velmi významným českým spisovatelem a novinářem. Válka s mloky je světově proslulý utopistický sci-fi román, kterým autor chtěl poukázat kromě jiného na reálnou hrozbu druhé světové války.


(Obálka knihy stažena zde.)

Nekonečný příběh
Pokud knihu dočtete do konce - a já věřím, že tak učiní každý, byť se do podstatky stránek ze začátku trochu hůř dostává -, budete pravděpodobně ještě nějakou chvíli přemýšlet, co jste to právě přečetli. Jen těžko se čtenáři mé generace vybaví pravá podstata, kterou nebylo nic jiného než obavy z nebezpečného rozmachu fašismu. Zato každý, mám pocit, okamžitě začne přemýšlet nad problémem lidskosti, který Karel Čapek brilantně vyjádřil právě v této knize.

Karel Čapek, kromě jiného i novinář, vložil mezi samotný příběh o vlastní záhubě lidstva svůj novinářský talent, který je podle všeho ojedinělý nejen v Česku, ale i ve světě. Učinil tak především v druhé ze tří částí knihy.

První část je věnována nalezení a postupnému začleňování mloků do lidského života. Tato inteligentní vodní zvířata jsou brána jako levná pracovní síla, otroci. Přímořské státy si je hamižně přivlastňují, dodávají jim zbraně na obranu pobřeží a vysílají je jako válečnou masu do útoku proti vlastním nepřátelům. Snaží se němé tvory naučit lidským způsobům, vytvářejí jim novou mločí kulturu, hudbu, zájmy, školy, jazyky. Vedou se spory, zda mají být mloci bráni jako samostatný národ, nebo jsou příslušníky států, které je vlastní.

Osobně se mi tahle část četla nejlépe, protože mě zaujal nápad a pojetí autora. Může se to tvářit jako laciná sci-fi, ale opak je pravdou - je to spíš trochu jinak vyjádřená sobeckost a hloupost lidstva.

V druhé části se Karel Čapek zaměřil na dopad mloků do lidstva. Od prvopočáteční nechuti přes maximálně využitelné nasazení až po ziskuchtivou zaslepenost. Živě jsem si dokázala představit, jak to celé probíhá. Jak si lidé přivlastnili mloky jako věci, nástroje pro získávání surovin a obranu.

Třetí část nese stejný název jako samotná kniha, není asi těžké uhodnout proč. Mloci jsou přemnožení, odmítají sloužit lidem a zbraněmi, které jim lidé poskytli, ničí pevninu ku svému prospěchu. Lidstvo je naučilo být lidmi a mloci teď těm nepotřebným lidským bytostem pomáhá zemřít.

Z této části jsem si odnesla spoustu nových myšlenek a názorů, především když jsem přihlížela, jak lidé kvůli penězům a moci nechtějí proti mlokům zakročit a prostě se dívají na zkázu světa. A bravurní mi připadal především otevřený konec, kdy autor mluví sám se sebou a přemýšlí, jestli dát lidstvu ještě nějakou šanci. Jestli ji lidé využíjí, nebo je opět potopí vlastní nadutost a nejednotnost.

Mloctvo vs Lidstvo
Postav v příběhu nebylo mnoho, konkrétněji spíš autor popisoval zástupce jednotlivých států, zástupce mločích práv a svobod, nebo objevitele mloků kapitána Van Tocha a vrátného pana Povondru. Přiznám se, že jsem si nestihla oblíbit žádnou postavu, takový účel snad ani jména v knize mít nemají.

Podstatné, co nastínily nejen knižní postavy, ale i autor a okolní děj, vězí především v zásadních rozdílech mezi mloky a lidmi. Zatímco mloci jsou sdruženi v jednu společnost, lidé se dělí na spousty národů, vrstev a mocností, jejichž nepřátelskost a vzájemná netolerance a nenávist jim nikdy nezaručí vítězství. Pro tak hloupé živočichy, kteří nedokáží setrvat ve vzájemném souladu, není na planetě místo. Jedna nula pro mloky...

Dobrovolně povinně!
Divím se, jak může být tento napůl vymyšlený příběh stále aktuální, i když byl napsán před desítkami let. Je skoro k neuvěření, že se lidé nikdy nepoučí. Historie je pro ně jen studijním oborem zabývajícím se minulostí, ne klíčem k lepší budoucnosti. Vážně to nechápu.

Všem bych tuto knížku velmi vřele doporučila. Nekoukejte se na jméno slavného spisovatele, které může hlásat "Píši nezáživně pro dospělé". Přečtete si knížku a zjistíte sami, že je opravdu... výstižná. A nenechte se zarazit ani mým hodnocením tři hvězdičky z pěti - na Goodreads jsem si přečetla, že to značí "Liked it" a takový postoj já k této knize mám. Když nehledím na to, jaké otazníky mi vykreslila v hlavě.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Kariol
 


Komentáře

1 Fée Fée | Web | 15. března 2014 v 9:54 | Reagovat

Tuhle recenzi jsem si přečetla s chutí, protože se na Mloky stále chystám. Podle mnohých je to Čapkovo veledílo. Bohužel teď mám různě po pokoji kupy knih půjčených či z knihovny, které musím zpracovat, ale doufám, že se k tomuhle Čapkovi dostanu co nejdříve. Hodně jsi mě nalákala :)

2 Hannah Hannah | Web | 15. března 2014 v 10:38 | Reagovat

Četla jsem, ale chystám se číst znovu, protože jsem to před pár lety moc nepochopila. Navíc je to jedna z lepších knížek maturitní četby :-)

3 Pandora Pandora | E-mail | Web | 15. března 2014 v 11:02 | Reagovat

Válku s Mloky jsem četla před nedávnem a taky mě tato kniha zaujala. Nepatří do mých nejoblíbenějších, ale mám ji ráda. Je taková jiná, zvláštní...Všechny knihy Karla Čapka jsou dobré a rozhodně si nemyslím, že by tento vynikající spisovatel psal nezáživně pro dospělé. Každopádně, jeho Povídky z jedné a druhé kapsy, nebo cestopisy se mi zamlouvají o něco málo více, než Válka s Mloky.

4 Beatricia Beatricia | Web | 15. března 2014 v 12:48 | Reagovat

Tento Čapkův román je perla mezi knihami, je to moje srdcovka. Tvá recenze také patří do pokladnice skvělých recenzí. Ty máš se svým talentem výsostné právo hodnotit Čapkovo dílo a psát posudky. Mistr by tě pochválil. :-)

5 Vendy Vendy | Web | 15. března 2014 v 14:23 | Reagovat

Čapek umí psát a jeho romány a povídky jsou aktuální a čtivé i po letech. Válka s mloky a Bílá nemoc, řekla bych, patří k těm nejsilnějším co se týká poselství a pocitu, které přenáší na čtenáře.
Recenzi na tuto knihu jsi napsala skvěle, opravdu na úrovni. Válku s mloky už jsem četla před dost dlouhou dobou, takže si skoro nevybavuji, o co tam šlo, ale ten dojem z knihy mám dost podobný jako ty.

6 ellnesin-blog ellnesin-blog | Web | 15. března 2014 v 21:50 | Reagovat

Vypadá to dobře. Sama bych se knížky asi trochu lekla, ale po Tvé recenzi... Mno, snad ji doma nĕkde najdu.

7 Taure Taure | Web | 16. března 2014 v 8:39 | Reagovat

Od Čapka jsem četla jen R.U.R a Bílou nemoc. Jeho knížky jsou čtivé,to je pravda,ale já mám raději jiný žánr :-). Ale pěkná recenze :-).

8 Magdaléna Magdaléna | Web | 16. března 2014 v 12:46 | Reagovat

Když jsem viděla tvé hodnocení na FB, trochu mě to zarazilo... Četla jsem Mloky asi ve stejném věku jako ty a je to knížka, kterou si sakra pamatuju... Byla jsem nadšená. :) Když ale čtu tvou recenzi, je mi jasné, že s tvým literárním rozhledem jsi nemohla dát "víc hvězdiček"... Máš načtenou obrovskou spoustu, máš s čím porovnávat... proto ti to nepřijde tak senzační jako kdysi mně.Jsi zkrátka dál :)
.
Víš, jak píšeš na konci, ohledně té historie... Tyhle věty se mě vždycky strašně dotknou... Protože já z dějepisu nevím totálně nic (a vážně nepřeháním!). Měla jsem špatné učitele, obrovský nezájem, který přerostl až v naprostou historickou ignoranci. A vlastně jsem si to dějepisně celý "podělala"... A teď přicházím na to, jak strašně mi to chybí. Přesně jak píšeš, přesně jak říká moje matikářka "Ten kdo nezná dějiny, nemá právo na slušnou budoucnost."...
.
Ale ještě ke knížce - já si myslím, že se nemusí brát jen zpátky do historie. Já v tom vidím i obrovskou hrozbu do budoucnosti. Vždyť jenom kolik "levných pracovních sil" na světě je? Kolik věcí se vymyká kontrole? ... Pokud má nastat konec světa, je podle mě jasné, že si to způsobíme sami obdobným způsobem...

9 Vendy Vendy | Web | 16. března 2014 v 14:07 | Reagovat

[8]:V tom je právě síla oné knihy, je nadčasová, protože jisté věci jsou aktuální i dnes. Proto bych Válku s mloky hodnotila výš, neříkám že rovnou pěti hvězdama, ale čtyři by si zasloužila, za nápad, za námět, za zpracování, i za varování...
Dnes tu nemáme mloky, ale už před lety se řešilo klonování lidí. Taky se řeší čipování lidí. Což mi zase prolíná do románu 1984...

10 Šárka Šárka | Web | 16. března 2014 v 16:29 | Reagovat

Nesmrtelná klasika, která bohužel zbytečně varovala před tím, co pak následovalo. Bohužel ale musím říct, že bych knize dala stejně-Čapek mě nikdy nějak moc nezaujal, i když jako osobnosti si ho velmi vážím....Mimochodem nikdy jsem si nedokázala Mloky pořádně představit.:)

11 Em Zet Em Zet | Web | 17. března 2014 v 19:28 | Reagovat

Tak tahle knih definitivně patří na můj wishlist, Čapek byl neuvěřitelný člověk s geniálním mozkem. :-?  :-)

12 Kariol Kariol | E-mail | Web | 17. března 2014 v 19:47 | Reagovat

[1]: Určitě to zkus, je to vážně působivé a k zamyšlení. Rozhodně mě to navnadilo na dalšího Čapka, byť to podle počtu hvězdiček nemusí vypadat. :-)
[2]: Také si ji určitě vyberu, až to přijde. :-)
[3]: S poslední větou zatím nemohu souhlasit, neb jsem nečetla, ale jinak mluvíš za mě! :-)
[4]: Nepřeháněj ;-)
[5]: To jsem ráda, že se shodujeme. :-)
[6]: Určitě se nelekej. Myslím, že máš šanci to s přehledem pochopit. Jen je otázkou, jestli tě neodradí Čapkův výstřední styl psaní. :-)
[7]: Zrovna na tyhle dva tituly se chystám. 8-)
[8]: Nevím, jestli mám větší rozhled nebo jsem dál nebo tak, každopádně jsem hodně subjektivní. Jak jsem zmínila - rozhodně bych dala knížce i víc za spoustu vnějších i vnitřních faktorů, ale nakonec jsou tam ty tři hvězdy.. :-)
Ehm, aby to nevypadalo, že mám v hlavě dějiny v kostce - taky si nic moc nepamatuji, pár důležitých jmen a dat. Ale vím, že je to důležité a nezahazuju dějepis jako mí spolužáci. :-)
A tvůj poslední odstavec - moje řeč... :-x :-)
[9]: Díky za tip, píšu na seznam. :-D
[10]: To je zvláštní, mně se vybavovali až příliš jasně. :D
[11]: Souhlasím. ;-) Tenhle rok mě v literatuře bavil zatím asi nejvíc. :-)

13 Magdaléna Magdaléna | Web | 18. března 2014 v 18:41 | Reagovat

[12]: [9]: K 1984 se také přidávám! Rozhodně za přečtení stojí! Jedna z mála knížek, které bych si za rok doopravdy chtěla vytáhnout :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama