Návrat z temnoty

29. března 2014 v 9:26 | Kariol
Návrat z temnoty - Liz Coleyová

Originální název: Pretty Girl-13
Překladatel: Milan Lžička
Počet stran: 304
Vazba knihy: vázaná
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2013

Bylo jí třináct, když se ztratila. Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé.
Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymyzal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.

Liz Coleyová není na literární scéně nováčkem - je autorkou řady scifi povídek pro různé časopisy. Kniha Návrat z temnoty vznikla na základě rozhovorů s řadou lidí a sklidila velký úspěch - je vydána v deseti světových jazycích a existuje i v podobě audioknihy.Poslední dobou jsem četla samé fantasy a chtělo to změnu, protože mám ráda i spoustu jiných žánrů. Tento znepokojivý, avšak fascinující psychologický příběh o křehkosti lidské mysli, o léčivé síle odvahy, naděje a lásky mi dal novou chuť do čtení podobných knih. Možná bych Angiino objevování svých součástí připodobnila, i když jen částečně, k Charlieho hledání sebe sama a svého místa ve světě. (Ten, kdo stojí v koutě) Přesto jsem s přečtením této knihy svědkem, že je to brilantní zpracování prožitých hrůz, které může mladá dívka prožít.

Kniha je rozdělena na tři části, v nichž se Angie vyvíjí, uvědomuje si sebe samu a podle toho také jedná. Angie trpí disociativní poruchou osobnosti, její mysl patří několika osobám, které se projevují v případě ohrožení nebo v situaci, díky které se objevily. První z Angiiných alternativních osobností byla Kecalka, šestiletá podoba Angie zrozená z traumat při sexuálním obtěžování Angiina strýce. Až do třinácti let si Angie její přítomnost neuvědomovala a zatmění při návštěvách strýce a babičky tomu nedávala žádný význam.
Když o letních prázdninách na táboře v noci odejde na záchod, netuší, že je to jedna z posledních nocí jejího dětského života. Když se náhle objeví před domem v Kalifornii, zjišťuje, že jí chybí velký kus sebe samé. S pomocí psycholožky se seznamuje se svými altery - Skautkou, která se naučila prakticky přežívat ve srubu daleko v horách a která zachránila třináctiletou Angie před otřesnými zážitky ve společnosti vyšinutého násilníka; Ženuškou, neboli Courou, která žila nočním násilným životem a naučila se uspokojovat únosce natolik, aby ji netrestal; Andělem, bojovným a horkokrevným ochráncem, díky nemuž se dokázala vyrovnat s přítomností své poslední součásti - Osamělé. Kvůli ní Angie nemohla spát, kvůli ní ji bodalo u srdce při hlídání malého sousedovic kluka. O to těžší bylo zjištění, proč Osamělá ožila...
Anglie se během návratu do normálního života šestnáctileté dívky snaží seznámit se svými altery, pokouší se navázat vztahy s normálními lidmi, vyrovnává se s tím, že se její rodiče smířili s její smrtí a začali žít nový život. Nejtěžší je však přijmout vzpomínky, sžít se s nimi a spojit svou rozpolcenou osobnost v jeden celek, v sebe samu...

Vytýkat něco této knize by bylo velmi těžké. Všechno, od prologu po poslední větu, bylo perfektně promyšleno, ve výsledku vše zapadlo do sebe jako skládačka. Pravda, neprve mě mátlo střídání stylu vyprávění, ale později jsem si uvědomila, co tím autorka chtěla naznačit - někdy vypráví Angie, někdy je použita er-forma a jindy situaci popisují alteři.

Všem tuto knihu vřele doporučuji. Nejenže se dozvíte něco o skutečně existující poruše, ale příběh vás zasáhne hluboko uvnitř a dozajista vás omámí. I přes závažnost situace mi povídání přišlo odlehčené a Angie jako hlavní hrdinku jsem si zamilovala. I všechny její součásti. Stejně jako Angie jsem měla občas vztek na Ženušku-Couru, která milovala výraznost a proto se ráno "zkrášlovala" odpovídajíc svému jménu a Angie to zjistila příliš pozdě. :) Dokonce mě Angie nezklamala ani v závěru knihy, kdy se musela rozhodnout - obvykle se podle mého názoru rozhodnou hlavní hrdinové špatně, ale tentokrát jsem s Angie souhlasila. Zkrátka, všema deseti říkám, že tohle je ta pravá kniha pro všechny, kteří hledají sebe sama! (I pro všechny ostatní!)

Doufám, že Liz Coley vydá v budoucnosti další romány s podobnou tématikou. A doufám, že to bude brzká budoucnost. :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ★

Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí této úžasné knihy k recenzi!

Kariol
 


Komentáře

1 Veri Veri | Web | 29. března 2014 v 9:47 | Reagovat

Kniha vypadá zajímavě, rozhodně mě zaujala :-)

2 Luciana Luciana | 29. března 2014 v 12:07 | Reagovat

Ahoj,
mám strašně ráda tvůj blog a hlavně recenze na knížky. Máš tady napsáno, že momentálně čteš Kytici. Chtěla bych se Tě zeptat, jak se Ti líbí. Mám totiž pocit, že jsem jediná, kdo tuhle knížku absolutně nesnáší, jelikož je tak krutá. :-(
Přijde Ti taky taková?
Luciana :-)

3 Vendy Vendy | Web | 29. března 2014 v 18:52 | Reagovat

Máš zajímavý výběr knih. A souhlasím, je dobré žánry střídat, nezůstat jen u jednoho. Takhle nespadneš do žádného proudu a bude tě překvapovat stále něco nového. :-)

[2]: Překvapivý názor.

P.S. ještě jsem chtěla pochválit ten krásný zbásněný Interiér. Ty se nezdáš! Dřímou v tobě různé talenty. Nebo spíš se probouzejí? :-)

4 Knižné Maniačky Knižné Maniačky | E-mail | Web | 29. března 2014 v 19:32 | Reagovat

Túto knižku si chcem dlhšie prečítať :)

5 Annika Annika | 29. března 2014 v 21:01 | Reagovat

Říkala jsem si při otevření článku "vida, recenze o něčem, do čeho asi nepůjdu..." ale po přečtení jsem tento názor přetočila naruby. Vypadá to dobře. Dík za tip ;-)  :-)

6 Kariol Kariol | E-mail | Web | 29. března 2014 v 21:06 | Reagovat

[1]: To věřím. :-)
[2]: Kytici jsem dneska dočetla. Vesměs se mi líbí, obdivuji především umění pana Erbena, ale i obsahově to není špatné. I když, jak která z balad. :-)
A děkuju! :-)
[3]: Díky moc. :-D Řekla jsem si, že to chce změnu. Ale ty verše mi přijdou takové vyumělkované, nic moc. :D :-?
[4]: Určitě. ;-)
[5]: Taky jsem si podle názvu spojovala knížku s nějakou vlkodlačí nebo upírovskou snůškou papírů, ale zaujalo mě to hned po anotaci. :-) Určitě doporučuju všema deseti, mohlo by se ti to líbit. 8-)

7 Paní Emzáková-Čilipapričková Paní Emzáková-Čilipapričková | Web | 30. března 2014 v 22:00 | Reagovat

Tak toto mne opravdu upřímně zaujalo! O_O

8 Rodaw Rodaw | Web | 5. května 2014 v 10:19 | Reagovat

Ahojky, moc pěkná recenze! Knihu mám už dlouho doma a díky Tobě se na ni ještě víc těším, děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama