Revoluce ukáže, jak silný může být vzdor

27. března 2014 v 16:16 | Kariol
Hunger games: Síla vzdoru - Suzanne Collins

Originální název: The Hunger Games Mockingjay
Překladatel: Zdík Dušek
Počet stran: 344
Vazba knihy: brožovaná
Nakladatelství: Fragment, 2011

Hladové hry ještě neskončily!
Proti všem očekáváním přežila Katniss Hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss.
A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo...
Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná?
Cena může být hodně vysoká...

V závěrečném díle světového knižního bestselleru se odráží dvě strany mince - někdo je z konce nadšený a krvavý boj splnil všechna jeho očekávání. Jiní jsou zklamaní a třetí díl série podle nich měl být úplně jiný, nebo vlastně nemusel být vůbec. Ať tak či onak, série je úspěšně dovršena, autorka sklízí úspěchy a herci se připravují do rolí zoufalých bojovníků o svobodu.


Boj o vše, co ještě zbylo
Už v průběhu druhého dílu bylo jisté, že následující události naberou dost prudký a nebezpečný spád. Emocionální nálož, která čeká hlavní hrdiny i čtenáře posledního dílu trilogie, by mohla citlivější duše odradit. Jen málokdo se však od příběhu odtrhne, protože i když už události přesahují meze jeho očekávání, chce vědět, jak to dopadne. Protože si přeje, aby to dopadlo dobře.

Zajímavostí je prolínání romantiky. Čtenář stále čeká, kdy už se autorka pustí do milostného trojúhelníku a dovolí Katniss vybrat si mezi Hurikánem a Peetou, ale toho se opravdu jen tak nedočká. Na jednu stranu se může zdát, že základy příběhu byly vystavěny právě na citech, na stranu druhou jde stále jen o náznaky. Ve světě, kde je možné nalézt snad každý druh krutosti, je pro všechny opravdu těžké ukázat své city i navenek. Jako by se snad jednalo o slabé místo každé bytosti a pokud někoho miluje, znamená to, že je možné i jí něco vzít. Snad právě v tomto ohledu je postava Peety tak výjimečná, je to jeden z mála, kterým nedělá problém ukázat své nitro okolí. V tomto díle se však ukáže, jak tuto vlastnost dokáží špatní lidé použít proti němu.

Kniha s sebou nese i několik zklamání, krutost v každém z předchozích dílů byla ještě poměrně úměrná situaci, zde se však dostává na úroveň zcela novou, neznající jakékoli limity. Došla jsem tak až k myšlenkám, jestli má vůbec cenu snažit se takovouto společnost udržet naživu a jestli prostě nepřišel ten pravý čas, aby lidstvo vymřelo, stejně, jako mnoho jiných druhů před ním. Tohle už prostě ani není možné nazývat životem, vidíte-li navíc ještě náznaky toho, že nic není tak úplně zachráněno a za rohem může stále čekat dosud nepojmenovaná hrozba. Samotný konec je tedy možné brát jako nekonec, uzavření jedné etapy, která snad mohla dopadnout i o trochu líp. Trochu se mi v něm ztrácel smysl, který jsem se snažila v sérii naleznout.

Odprostit se od morálních zásad? Žádný problém.
Šťastně až na věky? Snad v jiném příběhu. Síla vzdoru nenabízí ani zdaleka klasický happy end, řekněme, že není možné užívat si života, pokud jste nuceni projít si tím, čím hlavní hrdinové. Takové hrůznosti dokáží osobnost poznamenat už jednou pro vždy.

Ukazují se zde dokonce i špatné stránky samotných hrdinů, jakoby už nezáleželo na druhých a bohužel se tak dostáváme až k tomu, že postavám nedělá problém odsoudit mnohdy i nevinné k hrůznostem, které byly dříve páchány na nich samotných. Dochází zde k určité odprostěnosti od morálních zásad. Jak si pak někdo takový může opravdu říci, že bojuje za správnou věc?

Není to žádné záchodové čtení!
Přestože autorku a tak skvělý nápad a precizní provedení obdivuji, toužila jsem v knize objevit i něco víc. Tak jako tak se kniha, vlastně celá série, čte skvěle a myslím, že knihy s podobnou tematikou v takové kvalitě a originálním nápadu nenajdete. Osobně sérii doporučuji všem, kteří mají rádi knížky s neotřelými nápady a kteří se neradi prokousávají knížkami dlouhé dny či týdny. :)

Za sebe také doufám, že tímto literárním počinem kariéra Suzanne Collins nekončí. Ona vážně psát umí a doufám, že má v šuplíku schované další velké překvapení pro nadšené čtenáře!

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Kariol
 


Anketa

Ty a knihy?

Čtu a rád/a 85.7% (90)
čtu, ale z donucení 6.7% (7)
nečtu 7.6% (8)

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 27. března 2014 v 19:46 | Reagovat

Mě se zase právě líbilo, že se autorka s nimi nemazlí, protože prostě prožít takové chvíle je poznamená a bohužel i změní :) Jinak moc pěkný blog, jsem tu nejspíš poprvé a líbí se mi tu :)

2 Eamane Eamane | Web | 28. března 2014 v 0:29 | Reagovat

Kniha mě zklamala na plné čáře.

3 Taure Taure | Web | 28. března 2014 v 18:14 | Reagovat

Já nemůžu jinak než HG chválit a chválit. Já vím,že je to strašné,že lidé chtějí,aby si ti nevinní užili to,co oni,ale na druhou stranu...jak bychom se cítili v jejich místě my? Já to úplně chápu,sice s tím nesouhlasím,ale chápu. Podle mě jsou HG naprosto perfektně zpracováné :-).

A další věc,co se mi na knihách HG hodně líbí,je Peetova osobnost. Kdo je v dnešní době takový? A to máme mnohem lepší podmínky k žití než on.

4 Vendy Vendy | Web | 29. března 2014 v 18:10 | Reagovat

Na rozdíl od mé kamošky se mi třetí díl líbil. Ona z něj byla zklamaná, prý to bylo nějak rychle useknuto, mně se zase trojka líbila, děj měl vývoj a hlavní postavy taky. Dokonce mě překvapil samotný závěr, Hurikánovo rozhodnutí a dopad jeho rozhodnutí, a taky, že pravý happy end se nekoná, i když konec není nešťastný. Prostě šrámy si na duši odnesl asi každý. A při čtení této knihy a podobných si vždycky uvědomím, jak je možný, že i v našem reálném světě je pár desítek lidí, co drží pod krkem celé národy.

5 Vendy Vendy | Web | 29. března 2014 v 18:11 | Reagovat

[2]: V čem?

6 DorkaJ. DorkaJ. | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 21:02 | Reagovat

Tak už som si čo to prečítala, ale HG je rozhodne o niečom inom. Mám neskutočne rada keď kniha nie je len dobrá, dobre napísaná ale mi aj niečo dá. A túto sériu si dovolím k takýmto knihám priradiť. Nehovoriac o prepracovanosti postáv a o tom, že autorka nestriedala ich povahové vlastnosti častejšie ako spodné prádlo, ale naopak sa držala hraníc ktoré si stanovila a tak čitateľa o niekoľko strán ďalej neprekvapila nijaká nelogická reakcia postavy.
Čím prirodzene nenarážam, že dej bol nezaujímavý alebo až predvídateľný. Ba naopak. Prekvapil ma ako v druhej časti keď sa Kat vrátila do arény, tak aj rozuzlenie a to čo sa stalo s Coinovou. Avšak pravdu povediac som sa trochu naštvala na Collinsovú kvôli tomu čo vyviedla Prim, najmä potom ako som si ju obľúbila.
Ach no dobre radšej sklapnem skôr než by som sa dopracovala ku kratšiemu referátu. :) Avšak čo narobím. O knihách by som bola schopná polemizovať hodiny a hodiny. (respektíve riadky a riadky) Dobre už vážne končím.
PS: Chválim blog a som rada, že som naň narazila.

7 Thalia Thalia | 8. dubna 2014 v 5:55 | Reagovat

Hunger Games se mi jako celá série moc líbí, ale přiznám se, že ve mně nezanechala tolik jako třeba Pán prstenů nebo Harry Potter. Jsou to ale čtivé a napínavé knihy, možná mi trochu překáželo vyprávění v přítomném čase, ale na to jsem si po chvíli zvykla :) Rozhodně je to jedna z těch lepších fantasy sérií.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama