Mířit na zdánlivě nedosažitelný cíl pořád ještě může být náplní knih

10. dubna 2014 v 18:30 | Kariol
Zakázaná přitažlivost - Kateřina Petrusová

Formát: hardback, 304 stran
Série: Bavettovi #3
Nakladatelství: Fragment, 2014

Emily, dcera senátora Evanse, už nechce dál žít pod nesnesitelnou ochranou vládních agentů a rozhodne se přestěhovat se na vlastní pěst do New Yorku, jenže je brzy vypátrána a musí se rozhodnout. Může se vrátit zpět domů a nasměrovat svůj život do zajetých kolejí, nicméně ona se rozhodne pro druhou možnost a sice zůstat ve velkoměstě pod čtyřiadvaceti hodinovou ochranou nepřístupného bodyguarda Henryho Trovata. Jiskra mezi nimi vzplane téměř okamžitě.
Situaci však kromě věkového a společenského rozdílu Emily a Henryho komplikuje pátrání po děsivém šílenci, který Emily navždy vryl do paměti krvavý vánoční dárek, a také Henryho temná minulost.
Dokáží i přesto tyto a další potíže naleznout cestu k vlastním srdcím?


Zakázaná přitažlivost volně navazuje na předchozí dvě knížky, se kterými autorka sklidila mezi čtenáři velký úspěch. Není se čemu divit, Kateřina Petrusová je ve svém oboru vynikající a svou práci odvádí výborně. Nejenže jsou její knihy velmi čtivé díky neobyčejně prostým zápletkám, ale i její cit pro vystihnutí situace si zaslouží pozornost čtenáře. Skloubení těchto prvků dělá z knihy opravdové literární dílko. A pro inspiraci nemusí autorka chodit daleko, romantické zápletky okořeňuje vztahy ovlivňujícími incidenty a špetkou jednoduchého, ale účel plnícího humoru.

V knize se střídá vyprávění z pohledu Emily a Henryho a čtenáři se tak nabízí nejen rozšířený obzor cizích myšlenek, ale i vzájemných pocitů dvou hlavních hrdinů, které se postupem času a vlivem událostí postupně z nenávisti a ignorace mění v okouzlení a bláznivou zamilovanost. Jak typické pro život a knihy Kateřiny Petrusové.

Vlastností knih této autorky je bezesporu čtivost, neboť čtenář ani nevnímá číslo stránky a z první kapitoly se velmi brzy dočte k poslední a sotva si u příběhu oddechne. Je to zvláštní, když vezmeme v potaz, že Zakázaná přitažlivost není knihou ani tak napínavou a kvalitní, jako spíš zábavnou a odreagující. Anotace prozrazuje, jak to vlastně dopadne a proto se není čemu divit, že se nad zamýšlenou dojemností konce knihy čtenář nepozastaví o nic déle, než je nezbytně nutno. I tak to však neubírá na příjemnosti knihy, protože účelem Kateřiny Petrusové je jednoznačně zpříjemnit večer romanticky založeným ženám (možná i mužům) a vdechnout do jejich životů lehčí a pozitivnější myšlenky.

Ačkoliv obálka působí tajemně a vyzývavě a základní informace zavání nebezpečím a napětím, hlavní problém a důvod seznámení Emily a Henryho je dost fádní a nepřesvědčivý. Možná je opravdu zvykem, že dospělé děti senátorů musí být hlídany a nesmí žít vlastní život, to ověřené nemám, ale přijde mi vysoce nepravděpodobné povolávat bodyguarda, pokud se chce třiadvacetiletá vzdělaná žena postavit na vlastní nohy. A záminka pro to, aby spolu ti dva nadále zůstali, rovněž nevzbuzuje dojem děsuplného thrilleru, ba naopak ubírá na kvalitě knihy - aneb jak to vypadá, když se z komára dělá velbloud. A ani nadcházející události, které sblíží ústřední postavy, nedokážou plně podpořit snahu o jakousi napínavou detektivku. Když se Emily dostane do potíží, čtenář očekává, že se alespoň něco stane, ale opak je pravdou a bohužel (nejsem žádný po krvi lačnící maniak, ale sama už vím, že život není pohádka a život v New Yorku už vůbec ne) je zklamaný z konce. I když je vlastně příjemné, že kniha končí happyendem.

Kniha volně navazuje na předchozí dva díly, Nebezpečná láska a Nepřítel mého nepřítele. Co všechny knihy spojuje? V podstatě nic, kromě firmy Bavettů, která hraje roli v každém z dílů. Zatím nemám přečteny zbylé dvě knížky, nicméně díky anotacím a poznatkům ze Zakázané přitažlivosti, kde hlavní hrdinové minulých dílů hrají více či méně důležité role, si dovedu naleznout spojitost mezi celou sérií, která zde je, ale není podstatná pro samostatné čtení jednotlivých titulů.

Zakázaná přitažlivost je kniha určená nenáročným čtenářům, kteří čtou pro zábavu a ne kvůli poznání či obohacení se o nějakou zajímavou myšlenku, názor nebo skutečnost. Ani příběh vlastně nenadchne a tato kniha se pravděpodobně nezapíše do podvědomí širšího spektra lidí. Přesto si troufám tvrdit, že je to hezká knížka a že Kateřina Petrusová je dobrou spisovatelkou, která má šanci dotáhnout to dál.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Kariol
 


Anketa

Ty a knihy?

Čtu a rád/a 85.7% (90)
čtu, ale z donucení 6.7% (7)
nečtu 7.6% (8)

Komentáře

1 Beatricia Beatricia | Web | 10. dubna 2014 v 18:39 | Reagovat

Výborná a fundovaná recenze. Ostatně, jako vždycky. Nakladatelství Fragment má štěstí, že s ním spolupracuješ.☼☼☼

2 Mája Mája | Web | 10. dubna 2014 v 19:38 | Reagovat

Moc hezká recenze. Vůbec bych ti neřekla tak málo let. :-)

3 Ellnesa Ellnesa | Web | 10. dubna 2014 v 20:45 | Reagovat

Krásná recenze, Zakázanou přitažlivost teprve začínám číst )ještě msím udělat recenzi na Nepřítele mého nepřítele). Pokud ji mohu zatím hodnotit, zdá se mi že to už prostě není ono. U dvojky jsem se musela chechtat, ale tady... no.

4 Taure Taure | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 21:06 | Reagovat

Zní to zajímavě :-).

5 Vendy Vendy | Web | 11. dubna 2014 v 20:59 | Reagovat

Asi bych to brala jako romantiku mixnutou napětím. Docela mě to láká přečíst, dovedeš navnadit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama